czwartek, 13 kwiecień 2017 15:11

Nowi kanonicy diecezji łomżyńskiej

Biskup Łomżyński Janusz Stepnowski na zakończenie Mszy św. Krzyżma ogłosił, iż podniósł do godności Kanoników Honorowych dziewięciu kapłanów naszej diecezji.

Kanonik to wczesnośredniowieczna nazwa duchownych, żyjących według reguł kanonicznych przy kościołach katedralnych; obecnie jest to kapłan uhonorowany tą godnością za szczególne zasługi dla Kościoła lokalnego. Kanonicy tworzą kapitułę katedralną oraz kolegiacką.

W Diecezji Łomżyńskiej istnieje Łomżyńska Kapituła Katedralna w Łomży oraz Kapituła Kolegiacka Trójcy Przenajświętszej w Myszyńcu. Kanoników dzieli się na gremialnych oraz honorowych. Biskupi najczęściej ogłaszają nominacje nowych kanoników na Mszy Krzyżma w Wielki Czwartek.

Biskup Łomżyński Janusz Stepnowski odznaczył godnością kanonika honorowego następujących księży

Łomżyńska Kapituła Katedralna:

Ks. Krzysztof Dąbrowski, Proboszcz w Białaszewie
Ks. Kazimierz Ostrowski, profesor WSD i dyrektor Diecezjalnego Instytuty Muzyki Kościelnej
Ks. Andrzej Święciński, posługujący duszpastersko w Archidiecezji Mediolan (Italia)
Ks. Jacek Kotowski, przewodniczący Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Łomżyńskiej Kurii Diecezjalnej

Kapituła Kolegiacka Trójcy Przenajświętszej w Myszyńcu:

Ks. Stanisław Grosfeld, Proboszcz w Dąbrówce k. Ostrołęki
Ks. Wies