piątek, 10 luty 2017 15:12

Wspólna modlitwa w Dzień Życia Konsekrowanego

Potrzebujemy w naszym społeczeństwie ludzi, którzy będą żyć na przekór modom dzisiejszych czasów i pozostaną wierni na zawsze swoim ideałom – mówił biskup Janusz Stepnowski podczas uroczystej Mszy św. wieńczącej diecezjalne obchody Dnia Życia Konsekrowanego.

2 lutego w Kościele obchodzony jest Dzień Życia Konsekrowanego. Uroczystej liturgii w katedrze łomżyńskiej przewodniczył biskup łomżyński Janusz Stepnowski. Wcześniej osoby konsekrowane spotkały się w Domu Wspólnoty Kapłańskiej w Łomży m.in. na wspólnej modlitwie Liturgią Godzin i Adoracji Najświętszego Sakramentu oraz konferencji ascetycznej, którą wygłosił ks. Krzysztof Brakoniecki.

Zwracając się do osób konsekrowanych, ale też wiernych zebranych w łomżyńskiej katedrze biskup Janusz nawiązał do greckiej nazwy święta Ofiarowania Pańskiego – „Ipapanti”. W tłumaczeniu to spotkanie – mówił biskup Stepnowski. Szczególnie na ikonach prawosławnych to spotkanie przedstawione jest z elementem świątyni. Ale ta świątynia nie przypomina Świątyni Jerozolimskiej. Przypomina Kościół Prawosławny. To jest spotkanie Świątyni Jerozolimskiej z tym nowym Kościołem, Kościołem który został założony przez Jezusa Chrystusa – mówił biskup.

Mówił też o innym znaczeniu spotkania. Spotkania Starego Testamentu z Nowym Testamentem, którym jest Jezus Chrystus. To co było zapisane w Starym Testamencie – mówił biskup, wypełnia się w Nowym Testamencie w osobie Jezusa Chrystusa.

Pasterz diecezji zwrócił się też z apelem do zebranych:

– Potrzebujemy w naszym społeczeństwie ludzi, którzy będą żyć na przekór modom dzisiejszych czasów i pozostaną wierni na zawsze swoim ideałom.

W swoim słowie biskup nawiązał do znaczenia świecy gromnicznej.

– Dzisiejszej celebracji towarzyszy światło. Nasze gromnice stają się mniejsze, gdyż przez całe życie światło je konsumuje. Nie wiadomo w którym momencie Pan powoła kogoś z nas. Ile nam zostało z tej świecy życia jeszcze dni, ile lat? – pytał biskup Janusz. Ordynariusz nawiązał do zmarłego w zeszłym tygodniu brata Jana Bartosika, który posługiwał w łomżyńskiej świątyni, a którego Pan powołał, po ludzku wydawałoby się, zbyt wcześnie.

Zwracając się na zakończenie swojej homilii do osób konsekrowanych prosił wszystkich zebranych:

– Drodzy bracia i siostry, życie jest tak krótkie. Starajmy się dać jak najwięcej z naszego życia innym, naszym dzieciom, naszej wspólnocie zakonnej, naszym braciom i siostrom w parafii aby i oni też radowali się z naszego życia – mówił biskup. Niech płomień świecy gromnicznej wam towarzysz. Niech to światło oświeca wasze życie, daję wam nadzieje, a w momentach próby, w momentach kiedy trudno znaleźć wyjście z sytuacji niech oświeca drogę każdego z was – życzył wszystkim zebranym biskup Stepnowski.

Po wysłuchaniu homilii osoby konsekrowane, które tego dnia przybyły do łomżyńskiej katedry odnowiły swoje śluby zakonne.

W Diecezji łomżyńskiej jest obecnie ponad 130 sióstr zakonnych, około 30 kapłanów zakonnych i 6 braci, kilka dziewic konsekrowanych i jedna wdowa konsekrowana.

Natomiast w Polsce działa obecnie blisko 180 zakonów i zgromadzeń zakonnych, do których przynależy ponad 32 tys. Jest w tym ponad 100 zgromadzeń zakonnych tzw. czynnych żeńskich, w których żyje około 19 tys. sióstr w 2230 domach zakonnych obecnych we wszystkich diecezjach, a ponad 2 tys. sióstr pracuje poza granicami Polski.

Zakony męskie w Polsce to wspólnota składająca się z 12 tys. 152 zakonników, w tym 9 tys. 363 kapłanów, 1 tys. 360 braci, 953 kleryków, 253 nowicjuszy, 223 postulantów. Na terenie Polski pracuje 8 tys. 852 zakonników natomiast za granicą posługę pełni ponad 3 tys. osób.

Oprócz tego w Polsce działają instytuty świeckie życia konsekrowanego i prowadzone są też indywidualne formy życia konsekrowanego.

Joanna Ekstowicz (wzasiegu.pl)

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia