poniedziałek, 16 styczeń 2017 16:18

Bożonarodzeniowe spotkanie Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich

W niedzielę 15 stycznia 2017 roku na plebanii parafii p.w. Bożego Ciała w Łomży odbyło się kolejne spotkanie Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Diecezji Łomżyńskiej. Miało ono charakter spotkania opłatkowego z udziałem ks. bp-a Tadeusza Bronakowskiego.

W spotkaniu z udziałem ks. bp-a Tadeusza Bronakowskiego wzięli udział przedstawiciele jedenastu wspólnot zrzeszonych w RRiSK DŁ (Ruch Światło-Życie, Domowy Kościół, Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana z Łomży i Ostrołęki, Gloriosa Trinita, Akademia Społeczna, END, Odnowa w Duchu Świętym, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Łomżyńskiej, Ruch Focolari, Ruch Rodzin Nazaretańskich) i ks. Jacek Czaplicki z Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej Po części świątecznej (wspólne śpiewanie kolęd i składanie sobie wzajemnie życzeń przy okazji dzielenia się opłatkiem) miała miejsce część robocza, poświęcona przedstawieniu przez obecnych ciekawszych zamierzeń wspólnot na najbliższy rok. Planowane są między innymi następujące działania:
1. Triduum Paschalne połączone z rekolekcjami zamkniętymi (również dla rodzin z dziećmi) - Ruch Światło-Życie
2. Spotkanie wspólnot charyzmatycznych w Rzymie w wigilię i niedzielę Zesłania Ducha Świętego - Odnowa w Duchu Świętym
3. Weekend'y dla młodzieży przygotowującej się do przyjęcia sakramentu bierzmowania z czynnym udziałem członków niektórych wspólnot jako osób posługujących. Przy okazji rozmowy na ten temat dowiedzieliśmy się, że np. w parafii Bożego Ciała odbywają się dwa razy w każdym cyklu takich przygotowań spotkania połączone z modlitwą wstawienniczą rodziców tych młodych ludzi. Z kolei w Zambrowie mają miejsce w ramach Wieczorów Chwały odbywających się cyklicznie także takie wieczory z udziałem młodzieży przygotowującej się do przyjęcia sakramentu bierzmowania.
4. Łomżyńskie Dni Społeczne organizowane corocznie przez Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana w Łomży, Akademię Społeczną w tym roku będą poświęcone setnej rocznicy Objawień Fatimskich.
5. Planowane jest w tym roku spotkanie związane z 50- rocznicą powstania ruchu oazowego w diecezji łomżyńskiej.
6. Ruch Światło-Życie planuje od 14 lutego (dzień zakochanych) rozpocząć comiesięczne msze święte o rozeznanie powołania dla osób samotnych w różnym wieku.
7. Ruch Gloriosa Trinita 18 lutego organizuje kolejną międzynarodową kongregację, tym razem w hali sportowej '9-tki' w Łomzy.
8. Ruch Gloriosa Trinita – 21.01.2017 a Domowy Kościół organizuje 11.02. 2017 bezalkoholowy bal karnawałowy.
9. W tym roku zorganizowany zostanie II Narodowy Kongres Trzeźwości, a przy tej okazji będzie miało miejsce w całej Polsce wiele innych inicjatyw związanych z batalią o trzeźwość narodu.

E. Zieliński – Przewodniczący RRiSKDŁ (fot. J. Jankowski)