poniedziałek, 12 wrzesień 2016 15:23

„Dzięki wam istniejemy!” Dożynki Diecezjalne w Kobylinie [FOTO]

W minioną niedzielę od wczesnego przedpołudnia delegacje z parafii zapełniały plac wokół kościoła pw. św. Stanisława. Starostami dożynek byli: Agata Leśniewska i Wojciech Mojkowski, który jest również wójtem Gminy Kobylin-Borzymy. Do Kobylina przybyło 111 delegacji z koszami pełnymi warzyw, owoców, wędlin i chleba, ale też z tradycyjnymi wieńcami dożynkowymi. Nawiązywały one do roku Miłosierdzia, rocznicy Chrztu Polski, wizyty papieża Franciszka, Światowych Dni Młodzieży, Eucharystii, kapliczek i wizerunku Matki Bożej. Mszy św. przewodniczył bp Janusz Stepnowski.

W koncelebrze uczestniczył diecezjalny duszpasterz rolników ks. kan. Ryszard Niewiński, oraz kapłani, którzy przybyli wraz z rolnikami, aby z nimi dziękować za dary ziemi. Na wspólnej modlitwie zgromadzili się przedstawiciele władz samorządowych i instytucji wspomagających rolników. Gospodarze przybyli do świątyni aby nawzajem sobie dodać otuchy słowami św. Jana Pawła II, które przytoczył starosta dożynek: „Oddaję hołd spracowanym rękom rolnika, tym rękom, które z trudnej, ciężkiej ziemi wydobywały chleb dla kraju, a w chwili zagrożenia były gotowe tego kraju bronić”.

W słowie skierowanym do wiernych Pasterz diecezji nawiązał do przypowieści o synu marnotrawnym. W odniesieniu do rolników powiedział: „To święto plonów jest z jednej strony waszym dziękczynieniem, a z drugiej strony jest dziękczynieniem wam z naszej strony – tych którzy żyją z pracy rolnika. Naszej diecezji, tego rejonu Polski trudno było by zrozumieć bez pracy rolnika, bez tej żyznej ziemi i mniej żyznej, ale ziemi, która dzięki pracy rolnika wydaje różne owoce… Dzięki rolnictwu i ziemi rodziny budują swoją przyszłość w tym rejonie północno wschodniej Polski”. Biskup nawiązując do pierwszego czytania powiedział, aby nie skoncentrować się tylko na samej pracy rolnika, gospodarstwie, ale podkreślił, aby dostrzec rodzinę – żonę, która potrzebuje ciepła i serca czy dzieci, którym należy dać przykład. Apelował do zgromadzonych rolników: „Pamiętajcie że każdy z nas powołany został do świętości. Aby to gospodarstwo nie stało się najgłówniejszym celem w życiu. To ważny cel w życiu rodziny, ale nie najważniejszy. Są inne wartości: żona, dzieci. Osoby są ważniejsze, nie to co przemija”.

Nim rozpoczęła się Eucharystia, komisja w składzie: ks. Krzysztof Chodkowski, Joanna Czarkowska, Joanna Kaczyńska, Bogusława Wnorowska, Leszek Mężyński oceniała wieńce.

Pierwsze miejsce zajęła parafia: Zalas, drugie: Śniadowo, Rosochate Kościelne, trzecie: Klukowo, Puchały. Wyróżnienia: Radziłów, Przytuły, Kulesze Kościelne.

Ks. prał dr Marek Dembiński – proboszcz parafii św. Stanisława BiM w słowie skierowanym do zebranych dziękował za wszelkie zaangażowanie w przygotowanie diecezjalnego dziękczynienia za plony. Po udzielonym błogosławieństwie zebrani w korowodzie z wińcami, prowadzeni przez orkiestrę dętą z Szepietowa, która upiększała Eucharystię grą, udali się na plac przy szkole, gdzie odbyła się część folklorystyczna. „Bogu niech będą dzięki za chleb i pracę rolnika, dzięki której mamy pokarm doczesny i za pogodę, która „nie łamała kości”.

Zapraszamy do obejrzenia Galerii [Wieńce Dożynkowe 2016]

ks. Robert Szulencki/fot. RSZ/Paweł Zyskowski