środa, 10 luty 2016 16:39

Bp Stepnowski: Dzisiejszy dzień jest zaproszeniem, by wejść do własnego wnętrza

Wielki Post jest szansą by powrócić do siebie – mówił biskup Janusz Stepnowski podczas mszy św. w Katedrze łomżyńskiej, w Środę Popielcową. W tradycji Kościoła środa popielcowa jest dniem rozpoczynającym okres Wielkiego Postu, który ma nas przygotować na obchody męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. W Katedrze łomżyńskiej mszy św. z obrzędem posypania głów popiołem przewodniczył biskup łomżyński Janusz Stepnowski. Wspólnie z biskupem w koncelebrze uczestniczył biskup senior Stanisław Stefanek oraz kapłani z Kurii i Sądu Biskupiego oraz Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży.

W homilii biskup Stepnowski zaprosił do głębszej refleksji nad sobą i swoim wnętrzem:
Dzisiejszy dzień jest jakby zaproszeniem, by wejść do własnego wnętrza, aby to nasze wnętrze zagospodarować. Bo jesteśmy wszędzie, wszędzie nas pełno, a być może w naszym własnym wnętrzu nas nie ma. Powodem, dla którego nie ma nas w naszym wnętrzu jest może to, że w naszym życiu brak jest ciszy.
Jak zaznaczył hierarcha jesteśmy przykuci do radia, telewizji, komputera czy telefonu komórkowego:
Dla dzisiejszego społeczeństwa, zarówno dla ludzi starszych jak i młodszych te środki są jak smoczek dla niemowlęcia. Ciągle pragniemy tego smoczka, ale we własnym wnętrzu nas nie ma. Jesteśmy gdzieś wśród tych przedmiotów. Rozpływamy się między komputerem, a telewizją
– mówił biskup. Pasterz diecezji zwrócił też uwagę, że uciekamy od siebie bo nie chcemy postawić sobie trudnych pytań dotyczących naszego życia:
Być może boimy się, że w tym wnętrzu znajdziemy pustkę. Po prostu nic. Albo mamy nadzieję powrócić za chwilę, które staje się tym wielkim nigdy. I Wielki Post jest taką szansą, aby powrócić do siebie, aby postawić sobie te pytania, które drążą naszą duszę. Aby sam na sam z Bogiem odpowiedzieć sobie. (...) To jest czas powrotu do Boga, ale przede wszystkim do samego siebie
– dodał. Biskup Janusz przypomniał, że jest to również czas pojednania z braćmi:
Ten czas Wielkiego Postu to też czas pojednania się z Bogiem, ze sobą samym, ale też z naszym współbratem czy współsiostrą. Aby na bazie tego pojednania spotkać Chrystusa zmartwychwstałego w dzień rezurekcji.
Okres pokuty jest w Kościele katolickim specjalnym czasem ćwiczeń duchowych, liturgii pokutnej, dobrowolnych wyrzeczeń, jak post i jałmużna, braterskiego dzielenia się z innymi, m.in. poprzez inicjowanie dzieł charytatywnych i misyjnych. Z liturgii znika radosne „Alleluja” i „Chwała na wysokości Bogu”, a kolorem szat liturgicznych staje się fiolet. W środę popielcową wierni zobowiązani są do powstrzymywania się od spożywania pokarmów mięsnych, a osoby od 18. do 60. roku życia do zachowania postu ilościowego (można spożyć trzy posiłki – dwa lekkie i jeden do syta).

Posłuchaj całości homilii w portalu lomzynskie24.pl.

Joanna Ekstowicz