ks. Tomasz Trzaska

Lepienie z plasteliny obrazu samej siebie, list od Boga i biblijna historia Estery – to tylko część z punktów rekolekcji u mniszek benedyktynek, które miały miejsce w miniony weekend (5-7 lipca) w Opactwie Trójcy Przenajświętszej w Łomży.

Tematem spotkania były słowa, którymi określano niegdyś założycielkę benedyktynek, św. Scholastykę: „Więcej otrzymała ta, która więcej umiłowała”. Konferencje wygłoszone przez kapelana sióstr, ks. Sławomira Bartnickiego oraz przez ks. Adama Ulatowskiego, skupiły się na historiach życia świętych kobiet, między innymi św. Estery. – Estera odznaczała się ogromną odwagą, choć wiedziała, że przyznając się do swojego pochodzenia może ponieść śmierć. Historia Estery, która wstawiła się za swoim ludem, jest przenośnią ofiary Chrystusa za każdego z nas – mówiła jedna z uczestniczek rekolekcji, Magdalena Chojnowska.

Okazuje się, że rekolekcje u benedyktynek dla wielu dziewcząt są stałym punktem wakacyjnej formacji. – Na takie rekolekcje przyjeżdżam od wielu lat. Można w ciszy, w odosobnieniu doświadczyć Bożej miłości i Bożej łaski. W tym roku szczególnie poruszył mnie list, który dostałam, list od Boga do córki, to było zaproszenie do osobistego spotkania na modlitwie, zawierzenia najskrytszych pragnień – mówiła rekolektantka, Andżelika Pędzich. Jednym z punktów programu było też lepienie swojej podobizny z plasteliny. To miało nam uświadomić, że widzimy siebie inaczej niż widzi nas Bóg, miało nam też pomóc w akceptacji samych siebie. Ciekawe było to, że im bardziej starałam się poprawiać ulepioną figurkę, tym bardziej mi się ona nie podobała – dodaje rekolektantka.

Oprócz przypomnienia dziewczętom życiorysów świętych kobiet, celem rekolekcji było także doświadczenie życia za klauzurą zakonu. – Gościnność jest charyzmatem benedyktynek – mówiła s. Magdalena Kiszczak. – Nastawiamy się na budowanie relacji, wspólnoty, zawsze z radością witamy tych, którzy odwiedzają nas w klasztorze – dzieliła się benedyktynka.

W Opactwie Trójcy Przenajświętszej w Łomży formuje się obecnie 11 sióstr, a o przyjęcie do zakonu starają się dwie kandydatki.

BB
poniedziałek, 08 lipiec 2019 19:36

Śniadowo pamięta o matkach i teściowych

 76 lat mija od śmierci błogosławionej Marianny Biernackiej, która oddała życie za swoją synową i jej nienarodzone dziecko. Jednym z wydarzeń upamiętniających męczennicę II wojny światowej będzie diecezjalne spotkanie modlitewne w intencji matek i teściowych w Śniadowie niedaleko Łomży.

Chcemy łamać stereotypy i mówić o teściowych, które są darem z nieba, choć często z nich drwimy – podkreśla organizator ks. Tomasz Wilga. Spotkanie odbędzie się 14 lipca (w niedzielę) w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Śniadowie. Początek o godzinie 11:00. W programie między innymi konferencja i modlitwa różańcowa w intencji uzdrowienia relacji rodzinnych. Centralnym punktem będzie Msza święta o godzinie 12:00. Ideą spotkania jest podkreślenie wartości płynących ze zdrowych relacji w rodzinie oraz roli teściowych w oparciu o pokorne życie błogosławionej Marianny Biernackiej. Postawa błogosławionej męczennicy staje w opozycji do współczesnego myślenia. Ci, którzy pragną powrotu do normalnych relacji rodzinnych, mogą śmiało kierować do niej prośby o wstawiennictwo – dodaje ks. Tomasz Wilga.

Błogosławiona Marianna Biernacka wraz z czterdziestoma ośmioma mieszkańcami Lipska została 13 lipca 1943 roku rozstrzelana przez Niemców na fortach za wsią Naumowicze pod Grodnem. Kobieta poszła na śmierć zamiast swojej synowej, która była w zaawansowanej ciąży, mając już jedno dziecko. Uratowana synowa Anna dożyła 98 lat, zmarła 4 sierpnia 2014 roku.

pd

 
poniedziałek, 01 lipiec 2019 09:15

W trzy dni do hodyszewskiej Matki Pojednania

Przed nimi 78 kilometrów, które pokonają w ciągu trzech dni. Pielgrzymka z Łomży do Matki Bożej Pojednania w Hodyszewie po raz 17 wyruszy z parafii pw. św. Andrzeja Boboli. Dlaczego do Hodyszewa? Bo tytuł nadany wizerunkowi Matki Bożej z hodyszewskiego sanktuarium wiąże się z przykładem życia patrona parafii – św. Andrzeja Boboli.

Św. Andrzeja Bobolę nazywa się patronem od pojednania, zwłaszcza w kontekście pojednania między odłamami chrześcijaństwa, prawosławiem i katolicyzmem. Hodyszewskie Sanktuarium mieści się na styku diecezji drohiczyńskiej, łomżyńskiej i archidiecezji białostockiej. Niegdyś była to jak gdyby granica między wyznawcami prawosławia i katolicyzmu. W tym sanktuarium, przed Matką Bożą Pojednania modlili się wszyscy – mówi proboszcz parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Łomży, ks. Andrzej Popielski.

Dystans i czas wędrówki z Łomży do Hodyszewa jest znacznie krótszy od tego, który trzeba by poświęcić na dojście na Jasną Górę. Mimo to, także w tym przypadku do drogi trzeba się odpowiednio przygotować: Bardzo ważne jest nastawienie, postawa dziękczynienia, radości z tego, że mogę iść, wiara w to, że dojdę do celu. Zabieramy ze sobą modlitewnik i różaniec, wygodne buty, płaszcz przeciwdeszczowy, karimatę, wodę… Główny bagaż wieziemy w kolei bobolańskiej. Po drodze nie musimy martwić się o posiłki, bo jesteśmy bardzo gościnnie witani przez mieszkańców mijanych miejscowości – dodaje ks. Popielski.

Pielgrzymi wyruszą 5 lipca o godz. 7.30 z parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Łomży. Do celu dotrą 7 lipca. Więcej szczegółów i zapisy w zakrystii i kancelarii parafialnej.
niedziela, 30 czerwiec 2019 09:11

Wakacje z Bogiem są super! Wypoczynek Caritas

 275 dzieci z diecezji pelpińskiej wypoczywa obecnie w Ośrodku Caritas Bliźnim w miejscowości Ptaki niedaleko Nowogrodu. Zwiedzają Łomżę i okolicę. Wakacje są realizowane we współpracy z Caritas Diecezji Łomżyńskiej.

Jedziemy odpoczywać z Panem Bogiem. Nie są to żadne zajęcia naukowe. Dzieci mają przede wszystkim poczuć klimat duchowy danego miejsca. U was jest tyle świeżego powietrza, że niewiele trzeba człowiekowi, aby naprawdę odpoczął. Codziennie mamy Mszę świętą, gry, zabawy oraz zwiedzanie okolicy – podkreśla ks. Grzegorz Wejs z Caritas Diecezji Pelplińskiej. Duchowny dodaje, że kolonie są wielką wyprawą logistyczną, ponieważ łącznie wakacyjny wypoczynek obejmuje ponad 500 dzieci podzielonych na dwie grupy. Wśród uczestników znajdują się dzieci poniżej 10 roku życia, stąd konieczność zapewnienia większej liczby opiekunów. Mamy 20 opiekunów zawodowych i wolontariuszy – podkreśla ks. Wejs

Młodzież przebywa w Ośrodku Caritas Bliźnim od wtorku. Jednym z punktów programu wakacyjnego była Msza święta w łomżyńskiej Katedrze. Po Eucharystii ks. Andrzej Mikucki – dyrektor Caritas Diecezji Łomżyńskiej , pokazał uczestnikom katedralne katakumby. Wakacje z Bogiem są super! – podkreśla 16 letnia Marysia Nowacka.

To kolejny tak duży projekt z udziałem Caritas Diecezji Łomżyńskiej. Niedawno dzięki staraniom wolontariuszy i pracowników udało się zorganizować w Ośrodku kilkudniowy pobyt ponad 200 dzieci z polskich rodzin mieszkających na Białorusi. Młodzi spotkali się między innymi z biskupem łomżyńskim Januszem Stepnowskim, odwiedzili też Warszawę.

pd

 
Wśród pielgrzymek do sanktuariów maryjnych największy procent stanowią autokarowe i pisze. Organizowane są także rowerowe i na rolkach. Wśród różnych rodzajów pokonywania pątniczych dróg jest jeden, który od dwudziestu lat obecny jest w naszej diecezji, to Konna Pielgrzymka na Jasną Górę z Zarąb Kościelnych. Idea pielgrzymowania zrodziła się w roku jubileuszowym. W sercach ułanów snuła się myśl aby podziękować Hetmance Żołnierza Polskiego za wszelkie zwycięstwa, ale także za dar wiary. Tegoroczna pielgrzymka to również wynagrodzenie Bogu i Matce Najświętszej za wszelkie zniewagi i bluźnierstwa jakie miały miejsce w ostatnich tygodniach.

W Zarębach Kościelnych 25 czerwca o godzinie 19.00 odprawiona została Msza św. rozpoczynająca jubileuszową XX Konną Pielgrzymkę na Jasną Górę. Eucharystia celebrowana była przez księży: Andrzeja Dmochowskiego – komendanta pielgrzymki, Grzegorza Śniadacha – szefa przemarszu i odpowiedzialnego za logistykę, Łukasza Wawro (arch. warszawska) – kwatermistrza i ojca duchownego pielgrzymki. We Mszy uczestniczyli kawalerzyści, ich rodziny, siostry zakonne, parafianie i osoby związane z organizacją wydarzenia. Obecni byli pan płk Kazimierz Pałasz, pani Urszula Wołosiewicz wójt gminy Zaręby Kościelne. Ks. Andrzej Dmochowski powiedział w homilii: Cieszę się, że są szaleńcy, którzy podjęli się trudu, żeby wspólnie pielgrzymować. Nasza pielgrzymka w tym roku niech będzie aktem pokutnym, za zniewagi, bluźnierstwa które miały miejsca. (…) Pielgrzymka to nie rajd konny, to nie wycieczka. Tego nie muszę wam tłumaczyć bo wiele razy to udowodniliście. Widząc waszą wiarę i modlitwę nimi się buduję i to też jest dla mnie inspiracją do pielgrzymowania”. Przed błogosławieństwem ułani złożyli przysięgę pielgrzyma, a płk Pałasz życzył aby: XX Kawaleryjska Konna Pielgrzymka na Jasną Górę była kolejnym wielkim przeżyciem dla wielu. Ku chwale Ojczyzny i pamięci kawalerzystów 10 Pułku, ale także tych którzy w zarębskiej kawalerii stanowili główny trzon i cieszymy się, że kolejne pokolenia, choć nie wielkie, ale z tak wyrazistym religijnym stylu kultywują te tradycje. Po zakończonej modlitwie w kościele wszyscy udali się na plac, gdzie odbył się apel. Odczytano rozkaz pielgrzymkowy, złożono meldunek, odśpiewano Apel Jasnogórski.

Wymarsz na szlak odbył się o godzinie 5.30 (26.06), ale nim to nastąpiło ks. Robert Zabielski odmówił modlitwę nad pielgrzymami i poświęcił uczestników. Co rocznie na pożegnaniu gromadzą się bliscy i parafianie. Kawalerzyści po wjechaniu na drogę rozpoczęli śpiew godzinek. Nie tylko można było usłyszeć pieśni maryjne podczas drogi, ale też pieśni patriotyczne.

W pielgrzymce uczestniczy 17 ułanów, wspieranych przez grupę kwatermistrzowską.

xrsz
 83 lata temu w podlubelskiej miejscowości Majdan Sobieszczański przyszedł na świat człowiek, który zapisał swoje życie troską o rodzinę, aby żyła ona Chrystusem, aby to On był wyznacznikiem każdych społecznych programów realizowanych w Ojczyźnie. Już w wieku młodzieńczym dał się poznać jako osoba jasno określona – gdy miał zaledwie kilkanaście lat, droga z podlubelskiej miejscowości powiodła go do Poznania, aby najpierw tam szlifować głos powołania, jakim Bóg określił to młode życie. Mowa oczywiście w tym krótkim wstępie o Biskupie Stanisławie Stefanku, który 28 czerwca 2019 roku dziękuje Bogu za 60 lat służby kapłańskiej.

Śledząc biogram Biskupa Stanisława, możemy odnaleźć cały przedział aktywności, jaki Bóg wpisał w Jego życiową misję. Począwszy od odpowiedzialnych funkcji w Zgromadzeniu Chrystusowców, budowy gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie, pełnienia funkcji wykładowcy w Instytucie Studiów nad Rodziną w Łomiankach czy jako wykładowcy UKSW w Warszawie. Odrębną księgą moglibyśmy opisać wszelkie inicjatywy podjęte na stanowisku biskupa diecezjalnego w Łomży. Zarówno działania duszpasterskie, jak i administracyjne, dzięki którym wiele obiektów odzyskało swoją świetność, a odważne decyzje doprowadziły do powołania, chociażby mediów diecezjalnych. Jeśli przyjrzymy się w tym zakresie postaci naszego Jubilata, to nie mamy wątpliwości, iż podejmowane działania były strategiczne w budowaniu świadomości życia Kościoła diecezjalnego, a także w uruchamianiu nowych możliwości. Dzisiaj, kiedy uświadamiamy sobie cezurę czasową 60 lat w kapłaństwie, to przede wszystkim pochylamy się nad tajemnicą, jaką Bóg wpisał w serce Jubilata i systematycznie prowadzi w pielgrzymce życia. Myślę, że zarówno wierni jak i kapłani, którzy mieli i mają okazję spotykać się z Biskupem, są świadomi, że to posługiwanie ma charakter wielopłaszczyznowy. Szukając określenia dla kolejnych zadań podejmowanych w minionym czasie myślę, że dobrze opiszą Jubilata trzy tytuły: sługa Boga, pasterz Kościoła, przyjaciel rodziny.

Sługa Boga

Biskup Stanisław Stefanek jako sługa Boga to przede wszystkim człowiek, który wewnętrznie odpowiedział na głos skierowany przez Zbawiciela. Ten głos można było zmarginalizować, wybierając inną drogę życia, tymczasem kształtując swoją osobowość w domu rodzinnym przepełnionym modlitwą i ciężką codzienną pracą, młody Stanisław zobaczył, że źródłem ludzkiej siły jest Tajemnica Boga. Ksiądz Biskup nie tylko wszedł w tę Tajemnicę, lecz także swoim życiem ukazuje ją innym. Służba Bogu to właśnie kapłaństwo z doświadczeniem 60 lat nieustannie sprawowanej Eucharystii. Trzeba przyznać, że od strony emocjonalnej, duchowej, kiedy popatrzymy na Jubilata dzisiaj i na zdjęciach sprzed lat, kiedy piastuje Jezusa podczas Mszy św. prymicyjnej, to widzimy to samo przeżycie, ten sam błysk w oku, ale i tę samą adorację, która jest dialogiem z Bogiem o uświęcenie człowieka, o uświęcenie rodziny. O ile pesel dzisiaj wyznacza kolejne rocznice, o tyle duch i serce Jubilata są zawsze otwarte, szczere i gotowe do dzielenia się z bliźnimi, jak w czasie prymicji. Myślę, że na uwagę zasługuje fakt, iż kapłaństwo Biskupa Stanisława Stefanka na każdym jego etapie ma wymiar służebny. Hierarchicznie jest ono opisane sakrą biskupią, ale praktycznie jest wyjściem w stronę człowieka.

Pasterz Kościoła

W sierpniu 1980 roku Biskup Stanisław Stefanek przyjął sakrę biskupią w katedrze szczecińskiej i został mianowany biskupem pomocniczym w Szczecinie. Z kolei w 1996 roku decyzją papieża Jana Pawła II został biskupem diecezjalnym w Łomży. Posługa biskupia to konkretna misja do dźwigania Kościoła na swoich barkach. Bycie pasterzem w przypadku Biskupa Stanisława to trwanie przy człowieku i umiejętność widzenia człowieka nawet wtedy, gdy inni przekreślili go w swoich kalkulacjach. Zarządzanie diecezją wiąże się z odpowiedzialnością, która jest trudna do porównania. Biskup nadaje ton konkretnym działaniom duszpasterskim, administracyjnym i urzędowym. W tym zakresie ponownie widzimy człowieka bardzo jasno określonego, który nie bał się i nie boi eksponować nauki Chrystusa w całym zakresie ogólnoludzkim i społecznym. To nauczanie jest nieustannym przypominaniem wartości małżeństwa, rodziny, która jest zakorzeniona w Chrystusie, to także pokazanie, że ludzkie życie jest świętością od momentu poczęcia i że człowiek nie ma prawa na jakąkolwiek manipulację w tym zakresie. Ta zdecydowana postawa w zakresie nauczania nie obyła się bezboleśnie dla Jubilata. Przypominając fakty i broniąc dobrego imienia Polaków w wyprodukowanym kłamstwie na temat Jedwabnego, nieraz Biskup przyjmował atak precyzyjnie zaplanowany na swoją osobę. Nie mniej nie dał się zakrzyczeć, pokazując swoim życiem i nauczaniem, że jeśli chcemy budować Ojczyznę, to zawsze w poszanowaniu życia i historycznej prawdy. Administracyjnie Biskup sprawnie zarządzał diecezją, motywując kapłanów do nowych form wyjścia w stronę człowieka tak, aby przestrzeń kościoła, parafii czy instytucji diecezjalnych miała właściwe zaplecze do duszpasterskiego funkcjonowania. Urząd Biskupa to także umiejętność spojrzenia na prezbiterium kapłańskie zadaniowo i w tym względzie z perspektywy czasu widać, że Biskup programował życie diecezjalne nie tylko na chwilę obecną, ale także na przyszłość, by owoce nie były jednorazowe. Tu należy podkreślić umiejętność trwania przy kapłanach, ale też, gdy wymagało tego dobro Kościoła, podejmowania trudnych decyzji. Biskup Stanisław Stefanek jako pasterz Kościoła to mąż modlitwy, który przez Chrystusa i dzięki Chrystusowi realizował i realizuje program Ewangelii.

Przyjaciel Rodziny

Jeśli myślimy o Księdzu Biskupie w kontekście rodziny, to myślę, że każdy z czytelników miał okazję zobaczyć Jubilata, z jaką radością patrzy na rodzinę, na dzieci, które są otoczone rodzicielską miłością. Wielokrotnie, kiedy procesja idzie przez kościół, a Biskup jako celebrans podąża za asystą do ołtarza, to można zobaczyć jak Biskup Stanisław zatrzymuje się nad dzieckiem, które albo jest w wózku, albo na rękach mamy czy taty i rozgląda się po kościele. Można być pewnym, że jak stoi się z dzieckiem na linii wzroku, to Biskup Stanisław nie pominie, nie przejdzie obojętnie. To nie tylko dlatego, że całe życie poświęcił trosce o rodzinę, ale dlatego, że kocha ludzi. Tylko człowiek, który kocha innych, jest w stanie z taką świeżością pielęgnować te gesty miłości wobec bliźnich. To krótkie zatrzymanie – to pokazanie chęci personalnego kontaktu, że my wszyscy jesteśmy w Kościele jako wspólnota, ale też każdy z nas stanowi odrębną historię, która kapłanowi-biskupowi nie może być obca. Zainteresowanie rodziną i przyjaźń wobec niej to także pielęgnowanie tych osobistych więzów. Cztery siostry i jeden brat zawsze mogą liczyć na to, że ich brat-kapłan-biskup zadzwoni, przyjedzie, porozmawia i po prostu tak zwyczajnie będzie razem. Te rodzinne spotkania to prawie sakrament w życiu Jubilata. To nie jest powierzchowność – to jest budowanie bardzo silnej więzi, a przez to niezwykły dar dla młodych w rodzinie, aby swoje życie budowali w oparciu o trwałe relacje, których źródłem jest serce kochające Boga.

Dzisiaj dziękujemy Bogu za 60 lat kapłaństwa Biskupa Stanisława Stefanka, bo mamy świadomość daru, który nam ludziom współczesnym jest niezwykle potrzebny. Potrzebujemy mocnych rodzin, mocnych kapłanów, którzy pokażą, że życie może być piękne, jeśli zanurzymy się w źródle łaski jaką daje Bóg. Zawołanie biskupie In omnibus Christus – „We wszystkim Chrystus” to jest prawdziwy program, który realizuje się dzień po dniu w życiu Jubilata. Wszystkich, którzy pragną popatrzeć w historię Jubilata ujętą na fotografiach, zapraszam do zwiedzenia wystawy w Muzeum Diecezjalnym. Prezentowana wystawa to zbiór fotografii ukazujących wyjątkowego człowieka, jakim jest Biskup Stanisław Stefanek – Biskup Senior diecezji łomżyńskiej. Kolejne zdjęcia pokazują właśnie takiego Kapłana – Biskupa, który jest mężem modlitwy, troskliwym pasterzem i pełnym otwartości na innych człowiekiem.

Ks. dr Tomasz Grabowski

 
Podczas uroczystego zakończenia roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży kapłani neoprezbiterzy, którzy zostali wyświęceni w maju  otrzymali nominacje na swoje pierwsze placówki duszpasterskie.

Wieloletnią tradycją jest rozdanie dekretów, w Wyższym Seminarium Duchownym, w którym to neoprezbiterzy przez ostatnie sześć lat przechodzili formację.

Oto dzisiejsze nominacje:

Ks. Mateusz BORAWSKI wikariuszem w Szczepankowie
Ks. Bartosz BRZOSTOWSKI wikariuszem w Łomży św. Brunona
Ks. Łukasz BRZOSTOWSKI wikariuszem w Zambrowie św. Józefa
Ks. Michał KONOPKA wikariuszem w Łysych
Ks. Mariusz MILEWSKI wikariuszem w Baranowie
Ks. Adam POLKOWSKI wikariuszem w Łomży Krzyża Świętego
Ks. Przemysław SOLIWODA wikariuszem w Myszyńcu
Ks. Krzysztof Eugeniusz SZYMCZAK wikariuszem w Ostrołęce Nawiedzenia NMP
Ks. Sebastian Rafał URBAŃSKI wikariuszem w Łomży Bożego Ciała
Ks. Kamil ZAREMBA wikariuszem w Wąsoszu


Drogim neoprezbiterom życzymy wiele radości z posługi na swoich pierwszych placówkach duszpasterskich.

JE
czwartek, 20 czerwiec 2019 19:07

"To jest Boski Chleb!" - Boże Ciało w Łomży

Łomża nie wstydzi się dać publicznego świadectwa wiary. W uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa miasto stało się jednym wielkim ołtarzem, miejscem śpiewu, uwielbienia… Dzieci sypały kwiaty, a po nich przeszedł Jezus obecny w Najświętszym Sakramencie, bo ten chleb to boski Chleb, o czym w czasie homilii Mszy świętej w łomżyńskiej katedrze przypomniał biskup Stanisław Stefanek.

Rozmnożenie chleba było najbardziej obrazowym, jak byśmy dziś powiedzieli medialnym wydarzeniem, które pokazało uczniom, że Jezus panuje nad chlebem, że nadaje gestowi rozdzielania nową dynamikę. To jest boski Chleb, choć wzięty od ludzi i przez ludzi rozdzielany. Św. Paweł w Liście do Koryntian prowadzi nas wprost do wieczernika gdy wszystkie zewnętrzne gesty zamieniły się w fakt ustanowienia obecności Chrystusa w Najświętszym Sakramencie i ustanowienia szafarzy, by Chleba nie zabrakło, by nie zabrakło Chrystusa w znaku, który Bóg wybrał by być między nami – mówił w czasie kazania biskup senior Stanisław Stefanek.

Samego gestu błogosławieństwa i rozdzielania biskup upatrywał też w momencie stworzenia człowieka, gdy Bóg stworzył mężczyznę i kobietę, powołując ich do tego by byli płodni, stając się dla świata i siebie nawzajem darem: Trzeba się sobą podzielić, użyczyć światu rodzicielstwa, macierzyństwa, ojcostwa – mówił biskup Stefanek.

Podczas procesji ulicami miasta całe rodziny zaangażowane były w uczynienie jej jak najpiękniejszą. Przy ołtarzach zgromadziły się chóry, kobiece i mieszane, dorośli i dzieci. Dziewczynki sypały kwiaty, chłopcy nieśli poduszki, harcerze tuby. Ludzie starsi dźwigali chorągwie i sztandary, a wszystko to, bo między nimi był Jezus, który swoją obecnością uświęcał ulice, mijane domy, urzędy, miejsca pracy…

Ostatni ołtarz był w kształcie granic naszej Ojczyzny, w kolorach polskiej flagi. We wnęce, w samym centrum, jak gdyby w jej sercu stanął Jezus, a słowa św. Jana Pawła II wypisane nad ołtarzem i przywołane przez biskupa Stefanka przypomniały o potrzebie wołania do Ducha Świętego, by wciąż odnawiał oblicze Polski i Łomży – naszej małej Ojczyzny.

Beata Borkowska
We wspomnienie liturgiczne św. Ireneusza z Lyonu, 28 czerwca 2019 roku, mija 60. rocznica święceń kapłańskich Biskupa Seniora Stanisława Stefanka, który został wyświęcony na kapłana w Towarzystwie Chrystusowym. 

         Przez lata swojej posługi Ksiądz Biskup Stanisław na trwałe wpisał się w historię naszej Ojczyzny, a przede wszystkim Diecezji Łomżyńskiej. W dniu 4 lipca 1980 roku został mianowany przez św. Jana Pawła II biskupem pomocniczym w Szczecnie i swoim zawołaniem biskupim uczynił słowa In omnibus Christus. W latach 1993 – 2008 pełnił funkcję dyrektora Instytutu Studiów nad Rodziną ATK w Warszawie (od 1999 r. UKSW). W dniu 26 października 1996 roku został mianowany Biskupem Łomżyńskim. Objął diecezję w kanoniczne posiadanie 28 października, a dnia 17 listopada tego roku odbył uroczysty ingres do Katedry Łomżyńskiej. Decyzją prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego z dnia 2 października 2009 roku, został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Biskup Stefanek zasiadał w Prezydium Papieskiej Rady ds. Rodziny oraz był wieloletnim przewodniczącym i wiceprzewodniczącym Rady Episkopatu Polski ds. Rodziny. Dnia 11 listopada 2011 roku zakończył posługę pasterską jako Biskup Diecezjalny w Łomży i przeszedł na emeryturę.

Uroczysta liturgia dziękczynna, z udziałem księży biskupów, kapłanów z instytucji centralnych Diecezji, księży dziekanów, proboszczów i wyświęconych przez Księdza Biskupa oraz sióstr i braci zakonnych, alumnów WSD i laikatu, będzie sprawowana w piątek 21 czerwca br. o godz. 12.00 w Katedrze Łomżyńskiej. Wszystkich księży zapraszamy do koncelebry i prosimy o przywiezienie alby i stuły koloru białego.

Ponadto w ramach obchodów Jubileuszu, o godz. 17.30 zostanie otwarta w Muzeum Diecezjalnym wystawa poświęcona życiu Jubilata, o godzinie 19.00 w Katedrze Łomżyńskiej odbędzie się uroczysty koncert Łomżyńskiej Filharmonii Kameralnej. Także do udziału w tych wydarzeniach zaproszeni są wszyscy Diecezjanie.

Zapraszamy do udziału w uroczystościach! 

wtorek, 18 czerwiec 2019 23:04

Przyjedź na rekolekcje "Żywego Różańca"

Po raz pierwszy w naszej diecezji odbędą się Rekolekcje dla Członków Kół Żywego Różańca w dniach 28-30 czerwca 2019 roku w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży. Rekolekcje odbędą się pod hasłem: Maryja Oblubienicą Ducha Świętego.

Ten szczególny czas medytacji i skupienia jest dla nas wielkim darem oraz dziękczynieniem za dar wspólnoty Żywego Różańca. Pragniemy pogłębić wiarę i zawierzyć nasze rodziny, wspólnoty, parafie, biskupów, kapłanów, osoby życia konsekrowanego Pani Różańcowej. Rekolekcje 3 dniowe obejmują pobyt z całodziennym wyżywieniem i noclegiem w WSD w Łomży.

Dojazd do domu rekolekcyjnego w zakresie własnym. Bardzo proszę Księży Proboszczów o przekazanie informacji członkom Kół Żywego Różańca na najbliższym spotkaniu różańcowym w parafii i w ogłoszeniach parafialnych. Zgłoszenia prosimy kierować do organizatorów rekolekcji na nr telefonu: 793624424 lub 784406016 do 20 czerwca 2019 roku.

Początek rekolekcji w piątek, 28 czerwca o godz 17.00 . Zakończenie w niedzielę 30 czerwca o godz. 13.00 - obiadem.
Koszt pobytu – 160 zł.

Rekolekcje poprowadzi - Ks. Dariusz Krajewski
Diecezjalny Moderator „Żywego Różańca”

Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej: www.rozanieclomza.pl
Strona 1 z 50

Dane kontaktowe

Kuria Diecezjalna w Łomży
ul. Sadowa 3
18-400 Łomża

tel: 86/ 216 25 91

kuria@diecezja.lomza.pl

 

 

Projekt i wykonanie

spesmedia.png