ks. Tomasz Trzaska

piątek, 16 luty 2018 12:49

Przyjdź na debatę walentynkową!

Duszpasterstwo Młodzieży Diecezji Łomżyńskiej zaprasza w imieniu Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży na tegoroczną debatę, która odbędzie się 19 lutego (poniedziałek) o godz. 19.00, w auli Szkół Katolickich w Łomży przy ul. Sadowej 12A. Wśród prelegentów wystąpią: ks. dr Michał Cherubin - teolog moralista, dr Anna Czyżkowska - psycholog, dr Michał Zembrzuski - filozof. Świadectwo czystej miłości złożą Zuzanna i Łukasz, którzy od dwóch lat noszą obrączkę czystości bł. Karoliny jako znak pięknej, czystej miłości. Debatę poprowadzi dziennikarka radiowa Dorota Sokołowska.

sexbomb kropki
„Migracja wolna od handlu ludźmi” – to temat IV Światowego Dnia Modlitwy i Refleksji na temat Walki z Handlem Ludźmi. Organizująca go „Sieć Bakhita do Spraw Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi i Pomocy Ofiarom Współczesnych Form Niewolnictwa” przy Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych zwraca w tym roku szczególną uwagę na tragedię migrantów, uchodźców i osób wysiedlonych, którzy coraz częściej stają się ofiarami handlu ludźmi.

W tym roku, w ramach przygotowania do IV Światowego Dnia Modlitwy i Refleksji na temat Walki z Handlem Ludźmi, „Sieć Bakhita” zachęca do podjęcia modlitwy Nowenną do św. Bakhity, która trwa od 30 stycznia do 7 lutego. „Będzie to sposobność, aby przez modlitwę w konkretnych intencjach wyrazić naszą troskę i przejęcie się losem milionów dzieci, kobiet i mężczyzn wykorzystywanych do niewolniczej pracy, prostytucji, zmuszanych do żebrania i przestępstw, pozbawianych prawa do normalnego, szczęśliwego życia” – czytamy na stronie internetowej „Sieci Bakhity”.

Nowennę można podjąć indywidualnie lub w parafii czy we wspólnocie. „Rozszerzajmy ten krąg modlitwy i bliskości, przekazujmy zachętę do modlitwy w naszych środowiskach” – zachęcają inicjatorzy modlitwy.

>>Tekst nowenny

Międzynarodowy Dzień Modlitwy i Refleksji nt. Walki z Handlem Ludźmi ustanowił Papież Franciszek w 2015 roku w dniu liturgicznego wspomnienia pochodzącej z Sudanu św. Józefiny Bakhity (1869-1947), która w wieku 7 lat została porwana przez arabskich handlarzy i sprzedana do niewoli. Po wielu cierpieniach trafiła do włoskiej rodziny, a stamtąd do Zgromadzenie Sióstr Córek Miłości Służebnic Ubogich św. Magdaleny z Canossy (kasjanki). Tam przyjęła sakramenty święte i złożyła śluby zakonne.

BPKEP
W czasie Mszy św. kończącej 31. Światowe Dni Młodzieży na Campus Misericordiae w Krakowie Ojciec Święty Franciszek ogłosił, że 34. ŚDM (2019) odbędą się w Panamie. Z biegiem czasu ustalono, że podobnie jak to miało miejsce dotychczas, ŚDM w Panamie będą składać się z etapu diecezjalnego (16 – 21 stycznia 2019 r.) oraz z wydarzeń centralnych (22 – 27 stycznia 2019 r.) i przebiegać pod hasłem: „Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa twego” (Łk 1,38).

Diecezja Łomżyńska, Archidiecezja Białostocka i Diecezja Drohiczyńska, organizują wspólny wyjazd do Panamy. To znaczy, że uczestnicy z tych trzech diecezji będą stanowić jedną grupę metropolitalną, która razem uda się na ŚDM. W związku z tym przekazujemy ważne informacje dotyczące zapisów i terminów dotyczących wyjazdu.

Wszystkie polskie grupy udają się do Panamy samolotami czarterowymi, które zapewni narodowy przewoźnik PLL LOT. Loty będą wykonywane komfortowymi statkami powietrznymi Boeing 787 Dreamliner, na linii Warszawa F. Chopin – Panama City Tocumen (bez przesiadki, w czasie 12 godzin). Grupy polskie mają, na etapie diecezjalnym – 16 – 21 stycznia 2019 r., do wyboru udział w czterech diecezjach, leżących na terenie Panamy: Coleon-Kuna-Yala, Chitre, Bocas del Toro i Penonome. Wydarzenia centralne odbędą się w stolicy Panama City, w dniach 22 – 27 stycznia 2019 r.

Koszty, które musi ponieść każdy pielgrzym zawierają w sobie następujące elementy: lot czarterowy w obie strony, transfer z lotniska w Panama City do wybranej diecezji i z powrotem, pakiet pielgrzyma A1+, ubezpieczenie i opłatę za pobyt w diecezjach:

   * bilet na przelot czarterowy w klasie „economy”, w obie strony - 6500 zł – z możliwością redukcji ceny.

   * transfer z lotniska Panama City do wybranej diecezji – 50 dol. USA.

   * szacunkowa opłata za udział w dniach w diecezjach – 50 dol. USA.

   * pakiet pielgrzyma A1+ na wydarzenia centralne (zakwaterowanie, wyżywienie, transport, ubezpieczenie ze strony organizatorów, plecak pielgrzyma) - 250 dol. USA.

   * ubezpieczenie polskie – 12 zł dziennie – szacunkowo – 160 zł.

   * pakiet polski – 100 zł

     
Całkowity, szacowany koszt udziału w 34. ŚDM – Panama 2019 wynosi ok. 8000 zł. Do tej sumy należy doliczyć jeszcze kieszonkowe w dolarach amerykańskich.


UWAGA! Termin zgłoszeń na wyjazd do Panamy jest bardzo krótki! Należy zgłosić się do dnia 1 marca 2018 r., wpłacając jednocześnie zaliczkę w wysokości 3000 zł.

Więcej informacji i możliwość dokonywania zgłoszeń pod numerem telefonu 501015086 oraz na e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..Ks. Jacek Czaplicki
Dyrektor Diecezjalnego Centrum ŚDM
czwartek, 25 styczeń 2018 11:34

Informacja

Diecezja Łomżyńska informuje, że Katolickiej Szkole Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży zostało udzielone wsparcie finansowe, w ramach Rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych – „Aktywna tablica” w wysokości 14 000 zł (słownie: czternaście tysięcy pięćset złotych).
poniedziałek, 22 styczeń 2018 09:14

Zapisy na warsztaty liturgiczno-muzyczne

“Benedicamus Domino – Ostinata” czyli krótkie formy muzyczne będą tematem 24. Diecezjalnych Warsztatów Liturgiczno-Muzycznych w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży. Od 1 do 4 lutego muzycy i wokaliści pod okiem Oli Ptaszyńskiej, Ilony Jaworskiej i Jakuba Tomalaka poznawać będą piękno muzyki liturgicznej.

Organizatorzy do udziału w warsztatach zapraszają młodzież, organistów, prowadzących zespoły i schole parafialne, kleryków oraz wszystkich, którym leży na sercu piękno muzyki liturgicznej oraz podnoszenie jej poziomu w naszych kościołach. Zarówno osoby śpiewające jak i instrumentalistów, którzy są szczególnie mile widziani. Wymagane jest ukończenie 14 roku życia. Instrumentaliści: skrzypce, altówka, wiolonczela, kontrabas, flet, klarnet, obój, trąbka, fagot, waltornia, harfa. Instrumentaliści są proszeni o przywiezienie własnych pulpitów.

Warsztaty odbywać się będą w gmachu Wyższego Seminarium Duchowne w Łomży. Pl. Papieża Jana Pawła II Nr 1.

Zgłoszenia za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego na stronie: http://bit.ly/zapisy-na-24WLM
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie Facebook Warsztaty Liturgiczno – Muzyczne diecezji łomżyńskiej, a w sprawach pytań można bezpośrednio kontaktować się z ks. Rafałem Wilińskim tel. 668219409

Początek warsztatów w czwartek 1 lutego o godz. 14.00, a zakończenie w niedzielę 4 lutego ok. godz. 14.30.
Koszt uczestnictwa: 80 zł (nocleg + wyżywienie). Dla instrumentalistów: 60 zł.
Koszt uczestnictwa bez noclegu i wyżywienia: 30 zł.
Należy zabrać ze sobą śpiwór oraz galowe ubranie.
Koszt warsztatów, noclegów i wyżywienia należy pokryć w dzień przyjazdu w chwili zgłoszenia się w recepcji.

red. JE
poniedziałek, 22 styczeń 2018 09:10

Modlitwa "aby byli jedno..."

Pod hasłem “Prawica Twoja wsławiła się mocą”, zaczerpniętym z Księgi Wyjścia (15,6), od 18 do 25 stycznia obchodzony jest Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. W całej Polsce chrześcijanie różnych wyznań odwiedzają świątynie bratnich Kościołów i wspólnie modlą się o pełną i widzialną jedność.

W Polsce centralne nabożeństwo Tygodnia Ekumenicznego odbyło się w niedzielę, w cerkwi prawosławnej Św. Trójcy w Siedlcach. Celebrował je abp Abel, władyka lubelsko-chełmski Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, a kazanie wygłosił bp Krzysztof Nitkiewicz, przewodniczący Rady ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski, który zwrócił uwagę, że Tym który nas łączy jest Chrystus i to do Niego powinniśmy pociągać innych.

Powinniśmy głosić Ewangelię, żyć Nią, aby w ten sposób przyciągać do Chrystusa, żeby fascynować Chrystusem. Nie naszą wspólnotą, nie nami samymi, ale Chrystusem! Mamy przyciągać do Chrystusa, a nie werbować nowe osoby – mówił bp Nitkiewicz.

Zwrócił też uwagę na ekumeniczne zagrożenia.

Trucizną ekumenizmu jest synkretyzm i prozelityzm. Dopasowywanie się do innych, kosztem własnej tożsamości, niesie dewastujące skutki. Rujnuje nas samych i innych. W dialogu ekumenicznym każdy musi wiedzieć kim jest. Jeśli nie wiem kim jestem, to muszę najpierw pogłębić moją tożsamość religijną i wtedy zabierać się do dialogu, bo inaczej wyrządzę krzywdę samemu sobie i innym.

W diecezji łomżyńskiej diecezjalne nabożeństwo odbyło się w czwartek 18 stycznia w łomżyńskiej katedrze. Adorację krzyża, w duchu modlitw ekumenicznej wspólnoty z Taizé, poprzedziła Msza święta pod przewodnictwem pasterza diecezji, bpa Janusza Stepnowskiego, z licznym udziałem kapłanów i alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży. W homilii biblista, ks. Zbigniew Skuza, wskazał na zbieżność dat. Przypomniał, iż osiemnaście lat temu, dokładnie 18 stycznia 2000 roku, kiedy w Rzymie odbywały się uroczystości jubileuszowe, Ojciec Święty Jan Paweł II dokonał otwarcia Świętych Drzwi w Bazylice św. Pawła za Murami. Było to wyjątkowe wydarzenie, gdyż dokonał tego wraz z prawosławnym metropolitą Atanazym, przedstawicielem Patriarchy Ekumenicznego Bartłomieja I oraz arcybiskupem Canterbury Georgem Careyem, prymasem Wspólnoty Anglikańskiej.

My dzisiaj, gromadząc się w łomżyńskiej katedrze pod przewodnictwem pasterza diecezji, rozpoczynamy wspólnie modlitwę o jedność chrześcijan i w pewnym sensie, tak jak wtedy, my również wchodzimy przez święte drzwi, aby modlić się do Boga o dar jedności dla wierzących w Chrystusa – mówił ks. Skuza.

Nawiązał też do słów, które zostały zaczerpnięte z Księgi Wyjścia, a towarzyszą tegorocznej modlitwie.

„Prawica twoja Panie wsławiła się mocą” – te słowa, które słyszeliśmy, to hymn uwielbienia i dziękczynienia. To jeden z najstarszych tekstów Biblii, który brzmi jak potężne wyznanie wiary w Tego, który dokonuje rzeczy niemożliwych – mówił biblista.

Ks. Zbigniew Skuza zwrócił też uwagę, iż Diecezja Łomżyńska jest raczej jednorodna wyznaniowo, przynajmniej jeśli chodzi o strukturę formalną, gdyż na jej terenie nie znajdują się żadne parafie ani protestanckie ani prawosławne, stąd może rodzić się przekonanie, że modlitwa o jedność nas nie dotyczy.

Co możemy zrobić my, ludzie żyjący tutaj, na tej naszej łomżyńskiej ziemi? Co możemy zrobić  dla jedności chrześcijan? Nie mamy tutaj wspólnot protestanckich czy prawosławnych. Co możemy zatem zrobić – bo jest takie ryzyko, że uważamy, że nas to nie dotyczy, niech myślą o tym inni – mówił kaznodzieja. I odpowiadał – możemy zrobić bardzo wiele.

Przede wszystkim postawa modlitwy- mówił ks. Skuza. Dar jedności to dar samego Boga. Chrystus, na kilka godzin przed swoją męką, modlił się właśnie o jedność. Modlitwa o jedność chrześcijan jest naszym obowiązkiem, nie tylko w tym tygodniu, ale przez całe nasze życie – mówił ks. Skuza.


To co możemy zrobić to docenić chrzest. Często nie uświadamiamy sobie, że jesteśmy ludźmi ochrzczonymi i, że ten chrzest stanowi o naszej godności, ale stanowi również o jedności wszystkich wyznawców Chrystusa.

I na koniec – odkrycie prostego codziennego braterstwa. Jeżeli chcemy przyczynić się do jedności chrześcijan, to musimy zacząć od osobistego nawrócenia, abyśmy stawali się ludźmi pokoju, ludźmi dobroci tam, gdzie żyjemy i pracujemy każdego dnia .

Na zakończenie kaznodzieja przypomniał, że modlitwa o jedność to wyzwanie, do podjęcia którego jesteśmy wszyscy wezwani.

Mamy świadomość, że jest wiele kwestii bardzo trudnych, że jest wiele kwestii spornych, nierozwiązanych i, że droga ku jedności jest długa. Nie możemy łudzić się ani zapominać o tym, co jest prawdą, co jest istotą. Ale przecież możemy razem tego szukać. I kiedy rodzi się pokusa, aby się zatrzymać w drodze czy zmęczyć, ciągle wracają do nas słowa Jezusa z wieczernika „…jak ty Ojcze we mnie tak Ja w Tobie, chcę aby i oni stanowili jedno”. 

Po Eucharystii odbyła się adoracja krzyża i modlitwa o jedność prowadzona przez wspólnotę ewangelizacyjną „Theoforos”.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan trwa od 18 do 25 stycznia. Termin ten został zaproponowany przez pioniera ruchu ekumenicznego, Paula Wattsona z USA, aby obejmował czas między dniem wspominającym św. Piotra (18 stycznia), a dniem upamiętniającym św. Pawła (25 stycznia), co miało mieć bardzo symboliczne znaczenie. 

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia

Joanna Ekstowicz

piątek, 05 styczeń 2018 08:45

Do ślubu w Diecezji Łomżyńskiej po nowemu

 W niedzielę świętej Rodziny biskup Janusz Stepnowski podpisał Instrukcję dotyczącą nowego przygotowaniu do sakramentu małżeństwa i życia w rodzinie. Wszystko odbyło się na zakończenie uroczystej mszy świętej w łomżyńskiej katedrze.

O podpisanie instrukcji poprosili biskupa przedstawiciele wszystkich osób zaangażowanych w nowy program w rozmowie z Radiem Nadzieja mówił ks. Jacek Kotowski diecezjalny duszpasterz rodzin.

Do biskupa przynieśli ją narzeczeni Anna Kondziela i Karol Grec z Ostrołęki w asyście asystentów Barbary i Dariusza Narewskich oraz doradczyni życia rodzinnego Bogumiły Rzepnickiej i księdza koordynatora Macieja Curyło. Zależało nam bardzo aby pokazać zespół, który przygotowuje narzeczonych do ślubu.

Instrukcja była wypracowywana w bardzo szerokim gronie, zarówno narzeczonych, małżonków jak i kapłanów. Zostały w niej też uwzględnione wytyczne Konferencji Episkopatu Polski i sugestie Ojca Świętego Franciszka zawarte w najnowszej Adhortacji “Amoris laetitia” o tworzeniu bardziej intensywnych programów przygotowania narzeczonych.

Publikujemy pełną treść Instrukcji. A szczegółowe informacje nt. nowego przygotowania do sakramentu małżeństwa można znaleźć na stronie Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Łomżyńskiej.

INSTRUKCJA O PRZYGOTOWANIU DO SAKRAMENTU MAŁŻEŃSTWA I ŻYCIA W RODZINIE W DIECEZJI ŁOMŻYŃSKIEJ

 
Przygotowanie do małżeństwa i życia rodzinnego jest jednym z najważniejszych zadań, które stają przed współczesnym duszpasterstwem rodzin. Przypomniał o tym Jan Paweł II, który w adhortacji apostolskiej „Familiaris consortio” stwierdził, że „(…) bardziej niż kiedykolwiek, w naszych czasach konieczne jest przygotowanie młodych do małżeństwa i życia rodzinnego. Dlatego Kościół winien popierać lepsze i intensywniejsze programy przygotowania do małżeństwa, ażeby wyeliminować (…) trudności, z którymi boryka się tyle małżeństw, a bardziej jeszcze po to, aby stworzyć pozytywne warunki do powstawania i dojrzewania udanych małżeństw” (nr 66). Niezbędny jest do tego czas, swoisty katechumenat, ponieważ nie da się nauczyć młodych ludzi miłości w trakcie krótkiego kursu poprzedzającego małżeństwo – wyjaśnia papież Franciszek w adhortacji apostolskiej „Amoris laetitia” (nr 208).Model przygotowania do małżeństwa i życia w rodzinie w nauczaniu Kościoła katolickiego ukazują następujące dokumenty: adhortacja apostolska Jana Pawła II o zadaniach rodziny chrześcijańskiej w świecie współczesnym „Familiaris consortio”, dokument Papieskiej Rady do spraw Rodziny „Przygotowanie do sakramentu małżeństwa”, wskazania Episkopatu Polski zawarte w „Dyrektorium Duszpasterstwa Rodzin”, „Instrukcja Konferencji Episkopatu Polski o przygotowaniu do zawarcia małżeństwa w Kościele katolickim” oraz adhortacja apostolska Franciszka o miłości w rodzinie „Amoris laetitia”. W dokumentach tych przygotowanie do sakramentu małżeństwa i życia w rodzinie chrześcijańskiej jawi się jako proces, który przebiega na trzech etapach: dalszym, bliższym i bezpośrednim. „Istnieje wiele uprawnionych sposobów organizowania bezpośredniego przygotowania do małżeństwa, zaleca się jednak, aby każdy Kościół lokalny rozeznał, który z nich jest najlepszy, zapewniając odpowiednią formację, która jednocześnie nie zniechęci młodych do sakramentu” – przypomina Ojciec Święty Franciszek („Amoris laetitia” nr 207).Niniejsza Instrukcja, uwzględniając nauczanie Papieża Franciszka, wskazania Papieskiej Rady do spraw Rodziny oraz wytyczne Konferencji Episkopatu Polski, określa zasady przygotowania do sakramentu małżeństwa w Diecezji Łomżyńskiej. I. Przygotowanie dalsze
Pierwszym etapem przygotowania do sakramentu małżeństwa i życia w rodzinie jest przygotowanie dalsze, które rozpoczyna się już w dzieciństwie, a następnie kontynuowane jest na wszystkich etapach szkolnych i katechetycznych. Polegało ono na właściwym towarzyszeniu dziecku i okazywaniu mu pomocy w prawidłowym dojrzewaniu do pełni człowieczeństwa. Od tego bowiem jakim kto jest człowiekiem i chrześcijaninem w dużej mierze zależy, jakim będzie współmałżonkiem i rodzicem. Według „Dyrektorium Duszpasterstwa Rodzin” zadania te powinny być realizowane w rodzinie, w szkole i w grupach rówieśniczych (nr 20-23).

II. Przygotowanie bliższe

Przygotowanie bliższe jest kolejnym etapem procesu wychowania do małżeństwa i życia rodzinnego. Dotyczy ono przede wszystkim młodzieży szkół średnich i ma być dla niej rodzajem katechumenatu przed narzeczeństwem i zawarciem małżeństwa.

W przygotowaniu bliższym do małżeństwa i życia w rodzinie najbardziej powszechną formą jest katechizacja w ostatnich klasach szkół średnich. Program katechezy przedmałżeńskiej w takich szkołach określa „Podstawa programowa katechezy Kościoła katolickiego w Polsce” i „Program nauczania religii rzymskokatolickiej w przedszkolach i szkołach”, na bazie których można opracować tzw. „programy autorskie”.Według „Dyrektorium Duszpasterstwa Rodzin” katecheza przedmałżeńska prowadzona w szkole ponadpodstawowej nie jest wystarczającym elementem przygotowania bliższego. Dlatego wspomniany dokument zaleca, aby niezależnie od katechizacji szkolnej, wprowadzić w każdej parafii roczną katechezę przedmałżeńską dla młodzieży, obejmującą co najmniej 25 spotkań. Postulat ten, jakkolwiek godny polecenia, z wielu obiektywnych przyczyn wydaje się trudny do realizacji. Dlatego należy większy nacisk położyć na jakość katechezy przedmałżeńskiej realizowanej w szkole oraz jakość spotkań dla narzeczonych w bezpośrednim przygotowaniu do małżeństwa.

W Diecezji Łomżyńskiej uczniowie, którzy ukończyli szkołę średnią i systematycznie uczestniczyli w katechezie, powinni otrzymać „Świadectwo ukończenia szkolnej katechizacji przedmałżeńskiej”, tzw. kurs przedmałżeński. Świadectwo to wystawia i wręcza katecheta na zakończenie ostatniej klasy szkoły średniej. Świadectwo powinno być oznaczone pieczęcią parafii. Wykaz nazwisk uczniów, którzy otrzymali w/w świadectwo należy umieścić w „Księdze szkolnej katechizacji przedmałżeńskiej”. Księgę taką należy założyć w każdej parafii, na terenie której znajduje się szkoła średnia. Powinny znajdować się w niej następujące dane:

1.     imię i nazwisko ucznia,
2.     data i miejsce urodzenia,
3.     pełna nazwa szkoły,
4.     data wystawienia świadectwa,
5.     czytelny podpis katechety.

Ukończenie szkolnej katechizacji przedmałżeńskiej jest koniecznym wymogiem, aby zainteresowane osoby mogły w przyszłości rozpocząć etap bezpośredniego przygotowania do małżeństwa.

III. Przygotowanie bezpośrednie

Ostatnim etapem przygotowania do sakramentu małżeństwa i życia w rodzinie jest przygotowanie bezpośrednie. Etap ten określany jest przygotowaniem przedślubnym, katechizacją przedślubną lub spotkaniami dla narzeczonych. Rozpoczyna się ono od momentu spotkania kandydatów do małżeństwa z duszpasterzem w kancelarii parafialnej, a kończy się z chwilą zawarcia sakramentu małżeństwa.

Według „Dyrektorium Duszpasterstwa Rodzin” przygotowanie bezpośrednie obejmuje pięć etapów:
1.     rozmowa z duszpasterzem w kancelarii parafialnej;
2.     spotkania dla narzeczonych i dzień skupienia;
3.     trzy spotkania w poradni życia rodzinnego;
4.     dwie spowiedzi przedślubne;
5.     spotkanie z duszpasterzem w kancelarii parafialnej i spisanie protokołu przedślubnego (nr 27).
 
Uwzględniając realia i specyfikę Diecezji Łomżyńskiej, etap przygotowania bezpośredniego do małżeństwa powinien przebiegać w następujący sposób: III.1. Spotkanie narzeczonych z duszpasterzem w kancelarii parafialnej
Spotkanie narzeczonych z duszpasterzem w kancelarii parafialnej powinno mieć miejsce nie później niż 6 miesięcy przed planowaną datą ślubu i nie wcześniej niż rok przed ślubem. Podczas tego spotkania należy ustalić, jaki jest poziom religijny narzeczonych i na ile uczestniczą oni w życiu Kościoła. Jeżeli okazałoby się, że któreś z narzeczonych nie przyjęło sakramentu bierzmowania, należy umożliwić mu przyjęcie tego sakramentu. Podobnie, gdyby związek małżeński pragnęła zawrzeć osoba nieochrzczona, ale gotowa do jego przyjęcia sakramentu chrztu świętego, należy przygotować ją do tego sakramentu.Jeśli któreś z narzeczonych lub obydwoje nie uczęszczali na szkolną katechezę przedmałżeńską w ramach przygotowania bliższego (nie mają ukończonego tzw. Kursu przedmałżeńskiego), wówczas należy udostępnić im odpowiednie materiały (np.: „Katechizm dla dorosłych”, „Kompendium Katechizmu Kościoła katolickiego” itp.), na podstawie których duszpasterz, w ustalonym terminie, przeprowadza stosowną rozmowę. Wyniki rozmowy powinny zostać potwierdzone wystawionym zaświadczeniem, a następnie załączone do aneksu protokołu przedślubnego. Dopiero po upewnieniu się, że oboje mają ukończony tzw. kurs przedmałżeński, duszpasterz zobowiązany jest poinformować narzeczonych o konieczności odbycia obowiązkowych spotkań dla narzeczonych oraz przedstawić im formy i możliwości ich realizacji. Na zakończenie spotkania w kancelarii parafialnej należy poinformować narzeczonych o obowiązku spowiedzi przedślubnej, sporządzeniu protokołu przedślubnego (protokół należy spisać nie później niż miesiąc przed planowaną datą ślubu i nie wcześniej niż trzy miesiące przed ślubem) oraz przekazać im Dokument uczestnictwa narzeczonych w przygotowaniu bezpośrednim do sakramentu małżeństwa w Diecezji Łomżyńskiej.Niedopuszczalne są sytuacje, w których spotkanie w kancelarii parafialnej prowadzi organista, sekretarka lub inna osoba niż kapłan.

Jeżeli katolik chce zawrzeć małżeństwo z: (1) osobą nieochrzczoną; (2) z ochrzczoną poza Kościołem katolickim; (3) z osobą, która formalnie odstąpiła od Kościoła katolickiego; (4) z osobą, która formalnie nie odstąpiła od Kościoła, ale deklaruje się jako niewierząca; (5) z osobą deklarującą się jako wierząca a niepraktykującą – duszpasterz powinien podczas rozmowy w kancelarii parafialnej przedstawić narzeczonym stanowisko Kościoła katolickiego na temat tzw. „małżeństw mieszanych i im podobnych” oraz pouczyć o warunkach zawarcia takiego małżeństwa.
 
III.2. Spotkania dla narzeczonych
Narzeczeni w okresie poprzedzającym zawarcie sakramentu małżeństwa zobowiązani są do uczestnictwa w tzw. spotkaniach dla narzeczonych. W Diecezji Łomżyńskiej organizowane są trzy formy realizacji takich spotkań:

III.2.a. Spotkanie dla narzeczonych w formie podstawowej – cztery spotkania, dzień skupienia oraz trzy indywidualne spotkania w poradni życia rodzinnego, organizowane w dekanatach.

III.2.b. Spotkania dla narzeczonych w formie zalecanej – siedem sobotnich spotkań organizowanych raz w miesiącu w ramach Studium Życia Rodzinnego w Łomży.

III.2.c. Spotkania dla narzeczonych w formie nadzwyczajnej – dwa spotkania weekendowe w wyznaczonych domach rekolekcyjnych diecezji oraz trzy indywidualne spotkania w poradni życia rodzinnego.

Ad. III.2.a. Pierwsza (podstawowa) forma spotkań dla narzeczonych odbywa się w parafiach danego dekanatu. Dziekan, po konsultacjach z kapłanami dekanatu, odpowiada za ustalenie miejsca i liczby odbywających się spotkań w dekanacie. Ilość odbywających się spotkań dla narzeczonych w dekanacie zależy od ilości zgłoszonych nupturientów. Terminy spotkań należy zgłosić do Wydziału Duszpasterstwa Rodzin do końca listopada każdego roku. W jednym spotkaniu nie powinno brać udział więcej niż 15par narzeczonych. Za organizację poszczególnych spotkań odpowiada kapłan z wyznaczonej parafii i to on zaprasza doradców życia rodzinnego oraz asystentów przygotowania narzeczonych do poprowadzenia tych spotkań(doradcy i asystenci są przygotowywani przez Wydział Duszpasterstwa Rodzin i posiadają misję kanoniczną od Biskupa Diecezjalnego). Spotkania powinny odbywać się w tygodniowym odstępie czasu, w jednym miejscu; nie ma możliwości łączenia poszczególnych spotkań w różnych dekanatach. Po zakończeniu wspomnianych spotkań, po przeżyciu dnia skupienia (który powinien być zorganizowany na zakończenie spotkań dla narzeczonych), po zakończeniu spotkań z doradcą życia rodzinnego oraz odbyciu dwóch spowiedzi przedślubnych (wszystko potwierdzone w Dokumencie podpisami osób prowadzących), narzeczeni przekazują duszpasterzowi parafii wypełniony Dokument, który należy dołączyć do aneksu protokołu przedślubnego.

Spotkania dla narzeczonych, obejmujące tematy oparte o tekst przysięgi małżeńskiej oraz cechy miłości małżeńskiej wskazane w encyklice Pawła VI „Humanae vitae”; realizowane są one w następującym porządku:

Spotkanie I:        Ślubuję Ci miłość…
                          Ślubuję Ci miłość ludzką…
Spotkanie II:        Ślubuję Ci miłość pełną…
                          Ślubuję Ci miłość płodną…
Spotkanie III:       Ślubuję Ci wierność…
                          Ślubuję Ci uczciwość małżeńską…
Spotkanie IV:       Ślubuję Ci, że Cię nie opuszczę aż do śmierci…
                          Ślubuję Ci miłość otwartą na życie…
Dzień Skupienia:  Tak mi dopomóż Panie Boże wszechmogący…
             Liturgia słowa lub Msza św. z homilią oraz możliwość przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania
Dwa indywidualne spotkania w poradni życia rodzinnego.

Jedno spotkanie, obejmujące dwa tematy, powinno trwać dwie godziny zegarowe. Trzy pierwsze spotkania prowadzą asystenci, czwarte po połowie prowadzą: asystenci i doradca życia rodzinnego, dzień skupienia prowadzi ksiądz, spotkania w poradni prowadzi doradca. Wymieniona wyżej tematyka spotkań obowiązuje w całej diecezji, czego należy bezwzględnie przestrzegać; narzeczeni w Diecezji Łomżyńskiej mają być objęci tym samym programem formacyjnym. Wydział Duszpasterstwa Rodzin zapewnia materiały do poprowadzenia spotkań dla narzeczonych, a informacje o spotkaniach dla narzeczonych odbywających się w poszczególnych dekanatach diecezji (czas, miejsce) zamieszczane będą systematycznie na stronie internetowej Diecezjalnego Duszpasterstwa Rodzin: www.duszpasterstworodzin.lomza.pl

Ad. III.2.b. Druga (zalecana) forma spotkań dla narzeczonych odbywa się w ramach Studium Życia Rodzinnego, raz w miesiącu w sobotę (trwa siedem miesięcy), w Centrum Edukacyjno – Szkoleniowym w gmachu WSD w Łomży (pl. Papieża Jana Pawła II, nr 1). Dokładny program i treść zajęć umieszczone są na stronie internetowej Diecezjalnego Duszpasterstwa Rodzin: www.duszpasterstworodzin.lomza.pl Po ukończeniu zajęć należy uzyskać podpis Diecezjalnego Duszpasterza Rodzin w Dokumencie uczestnictwa narzeczonych w przygotowaniu bezpośrednim do sakramentu małżeństwa w Diecezji Łomżyńskiej. W nim także trzeba odnotować odbyte spowiedzi przedślubne. Następnie wypełniony Dokument należy dołączyć do aneksu protokołu przedślubnego. Uczestnicy Studium Życia Rodzinnego zwolnieni są ze spotkań w parafialnej poradni rodzinnej i z dnia skupienia (wszystko odbywa się w ramach programu Studium).

Ad. III.2.c. W przypadku, gdy z różnych powodów, nupturienci nie mogą odbyć pierwszej czy drugiej formy bezpośredniego przygotowania do sakramentu małżeństwa, kapłan zobowiązany jest skierować ich do udziału w trzeciej (nadzwyczajnej) formie spotkań dla narzeczonych – są to dwa spotkania weekendowe, prowadzone przez Wydział Duszpasterstwa Rodzin, które odbywają się w wyznaczonych miejscach diecezji, np. w domach rekolekcyjnych. Dodatkowo – po odbytych weekendach – należy umówić się na dwa spotkania w poradni życia rodzinnego. Po każdym weekendzie, spotkaniu w poradni i odbytej spowiedzi, należy uzyskać podpis osoby prowadzącej, po czym wypełniony Dokument uczestnictwa narzeczonych w przygotowaniu bezpośrednim do sakramentu małżeństwa w Diecezji Łomżyńskiej należy dołączyć do aneksu protokołu przedślubnego. Informacje o odbywających się spotkaniach weekendowych umieszczane będą na stronie internetowej Diecezjalnego Duszpasterstwa Rodzin: www.duszpasterstworodzin.lomza.pl

Jeśli narzeczonym, z poważnych względów, nie pasuje żadna forma bezpośredniego przygotowania do sakramentu małżeństwa obowiązująca w Diecezji Łomżyńskiej, mogą oni przygotować się w innej diecezji. Większość diecezji w Polsce ma podobny, a niektóre dokładnie taki sam program bezpośredniego przygotowania do ślubu. Normują to Wytyczne Konferencji Episkopatu Polski. W takiej sytuacji należy przedstawić duszpasterzowi w kancelarii parafialnej odpowiedni dokument czy świadectwo odbycia takich spotkań w innej diecezji.

III.3. Spotkania w Poradni Życia Rodzinnego
„Dyrektorium Duszpasterstwa Rodzin” zobowiązuje wszystkich narzeczonych do odbycia przed ślubem trzech spotkań w poradni życia rodzinnego; należy wówczas przeanalizować następujące zagadnienia:

1.     Naturalne planowanie rodziny jako styl życia małżonków.
2.     Zapoznanie z metodą rozpoznawania płodności i przykładowe karty ćwiczeń.
3.     Ćwiczenia na kartach i weryfikacja.

Pierwsze spotkanie odbywa się w ramach wspólnych spotkań dla wszystkich (forma podstawowa i nadzwyczajna), pozostałe dwa powinny mieć charakter indywidualnych spotkań doradcy z poszczególnymi parami (narzeczeni na te dwa spotkania umawiają się indywidualne z doradcą). Spotkania w poradni obowiązują tylko tych, którzy wybrali formę podstawową (w dekanatach) bądź nadzwyczajną (weekendową). Uczestnicy Studium Życia Rodzinnego zwolnieni są ze spotkań w poradni życia rodzinnego (kurs dla użytkowników metody Rötzera uwzględniony jest w programie zajęć). Spotkania w poradni życia rodzinnego należy potwierdzić podpisem doradcy w Dokumencie. Ponadto spotkania w poradni powinny służyć wyrobieniu przekonania w narzeczonych, że poradnia rodzinna jest zawsze do ich dyspozycji.

III.4. Spowiedź przedślubna
Kolejnym ważnym elementem bezpośredniego przygotowania do sakramentu małżeństwa jest spowiedź przedślubna, która zostaje potwierdzona przez spowiednika podpisem w Dokumencie. W polskich warunkach narzeczeni, zanim zawrą sakramentalny związek małżeński, przynajmniej dwukrotnie przystępują do sakramentu pokuty. Pierwsza spowiedź przedślubna powinna odbyć się tuż po zgłoszeniu zapowiedzi. Zachęca się, aby miała ona charakter spowiedzi generalnej, co pozwoli penitentom gruntownie uporządkować przeszłość i rozpocząć nowy etap w życiu. Z kolei druga spowiedź, która powinna nastąpić przed ślubem, ma umożliwić narzeczonym godziwe przeżycie ceremonii zaślubin.

W przypadku, gdy narzeczeni mieszkają razem, należy przeprowadzić z nimi stosowną rozmowę dotyczącą znaczenia czystości w przygotowaniu do sakramentu małżeństwa. Jeżeli nie przyniesie ona oczekiwanych skutków, należy pouczyć ich o konieczności przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania bezpośrednio przed uroczystością zaślubin, zapraszając jednocześnie do przeżycia jej w formie tzw. spowiedzi generalnej.

III.5. Rozmowa duszpasterska z kapłanem i spisanie protokołu przedślubnego
Ostatnim elementem bezpośredniego przygotowania do sakramentu małżeństwa jest rozmowa duszpasterza z narzeczonymi, która powinna odbyć się nie później niż miesiąc przed planowaną datą ślubu i nie wcześniej niż trzy miesiące przed ślubem. Podczas tego spotkania należy sporządzić protokół przedślubny. W tym celu narzeczeni powinni przedstawić w kancelarii parafialnej następujące dokumenty: dowód osobisty, świadectwo chrztu (wydane nie wcześniej niż 6 miesięcy przed datą zawarcia sakramentu małżeństwa), świadectwo bierzmowania (jeśli nie ma adnotacji o bierzmowaniu na świadectwie chrztu), świadectwo uczęszczania na lekcję religii (z ostatniej klasy), świadectwo ukończenia szklonej katechizacji przedmałżeńskiej, tzw. kurs przedmałżeński. Jeżeli związek małżeński chce zawrzeć osoba, która uzyskała stwierdzenie nieważności pierwszego małżeństwa przez sąd kościelny, zobowiązana jest przedstawić prawomocny wyrok lub dekret trybunału kościelnego, stwierdzający nieważność tego małżeństwa. W przypadku, gdy do ślubu przystępuje wdowiec lub wdowa, należy przedłożyć akt zgonu współmałżonka. Jeśli narzeczeni pragną zawrzeć małżeństwo konkordatowe, powinni przedstawić w kancelarii parafialnej Zaświadczenie stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa wydane przez kierownika Urzędu Stanu Cywilnego.Narzeczeni otrzymują też zaświadczenie o wygłoszeniu zapowiedzi przedślubnych w parafii narzeczonej bądź narzeczonego, które po wygłoszeniu należy przynieść do kancelarii parafialnej.

Podczas rozmowy duszpasterskiej należy pokazać duszpasterzowi Dokument uczestnictwa narzeczonych w przygotowaniu bezpośrednim do sakramentu małżeństwa w Diecezji Łomżyńskiej i przedstawić zawarte w nim etapy realizacji przygotowania do ślubu.Dokument ten, po dobyciu drugiej spowiedzi przedślubnej, wypełniony już do końca, należy dostarczyć do kancelarii parafialnej.

Rozmowa w kancelarii parafialnej powinna dotyczyć także kwestii związanych z przebiegiem ceremonii ślubu. Ponadto, o ile istnieje taka konieczność, należy wspólnie zastanowić się nad tym, co trzeba zrobić, poprawić, gdzie szukać ewentualnej pomocy, by ich przyszłe życie małżeńskie było dla nich źródłem uświęcenia i szczęścia, a dla ich dzieci środowiskiem właściwego rozwoju.


  + Janusz Stepnowski
  Biskup Łomżyński
 
W niedzielę 31 grudnia, przeżywszy 88 lat, w kapłaństwie 61 lat, odszedł do Pana ksiądz Marian Borecki, emerytowany kapłan naszej diecezji, mieszkający w Ostrołęce.

Ks. mgr Marian Borecki urodził się 15 sierpnia 1930 r. w Tyborach Kamiankach par. Jabłonka Kościelna. Święcenia kapłańskie przyjął 8 grudnia 1956 r. w Łomży z rąk bpa Czesława Falkowskiego. Po święceniach podjął pracę jako wikariusz w parafiach: Wiżajny, Jasienica, Lachowo, Wąsosz, Puńsk, Rzekuń, Kołaki, Myszyniec, Białaszewo i Tykocin. 27 czerwca 1973 r. został ustanowiony proboszczem parafii Dąbrówka k. Ostrołęki, a 19 czerwca 1982 r. proboszczem parafii Piski.

25 sierpnia 2001 r. zakończył posługę proboszczowską w parafii Piski, przeszedł na emeryturę i zamieszkał w Ostrołęce.

Uroczystości pogrzebowe odbywać się będą w następującym porządku:

Wtorek (2 stycznia)
– Msza św. pod przewodnictwem bpa Janusza Stepnowskiego o godz. 18.00 w Sanktuarium św. Antoniego Padewskiego w Ostrołęce.

Środa (3 stycznia)
Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem bpa Janusza Stepnowskiego o godz. 11.00 w kościele parafialnym pw. św. Michała Archanioła w Jabłonce Kościelnej, po Mszy św. odprowadzenie na cmentarz parafialny.


Zmarłego kapłana polecamy Miłosierdziu Bożemu.
Wieczne odpoczywanie racz mu dać, Panie!


Umiłowani Bracia i Siostry,

Cicha i święta Noc oraz sprawowana w świątyniach uroczysta liturgia, wprowadzają nas w tajemnicę Wcielenia Syna Bożego, która naznaczyła i nadal naznacza dzieje świata i człowieka. Wszak sam Bóg przyszedł, aby zamieszkać między nami (por. J 1,14), stał się rzeczywiście jednym z nas! W narodzonym w Betlejem Dziecięciu, zbliżył się do człowieka i dlatego we wspólnocie, którą tworzymy jako Chrystusowy Kościół, możemy doświadczać Jego dobroci i miłości.

Niech celebracja tajemnicy Świąt Bożego Narodzenia umacnia wiarę, że Bóg jest rzeczywiście obecny z nami, że przenika nasze serca, że zna nasze radości i smutki. Niech Nowy Rok będzie pełen mocy i darów Ducha Świętego, uzdalniających do odważnego dawania świadectwa chrześcijańskiego życia.

Wraz z Księżmi Biskupami z całego serca przyzywam Bożego błogosławieństwa oraz wstawiennictwa Najświętszej Maryi Panny i świętego Józefa dla każdej rodziny i każdego z Was.


+ Janusz Stepnowski
Wasz Biskup
poniedziałek, 18 grudzień 2017 08:46

6 rocznica konsekracji biskupa Janusza Stepnowskiego

11 listopada to ważna data w dziejach naszej Ojczyzny, stała się ona też, w szczególny sposób ważna dla Diecezji Łomżyńskiej, gdyż 11 listopada 2011 roku Ojciec Święty Benedykt XVI, mianował ks. prałata Janusza Stepnowskiego, pracownika watykańskiej Kongregacji ds. Biskupów, Biskupem Ordynariuszem Diecezji Łomżyńskiej. 18 grudnia, w katedrze łomżyńskiej, odbyła się konsekracja biskupa nominata. Dziś obchodzimy rocznicę tego wydarzenia.

Sakrę Biskup-Nominat przyjął z rąk kard. Marca Ouelleta, prefekta Kongregacji ds. Biskupów, w Katedrze Łomżyńskiej 18 grudnia 2011 r. Za dewizę biskupią Ksiądz Biskup Janusz przyjął słowa „Gratia et pax” („Łaska i pokój”), które nawiązuje do słów św. Pawła Apostoła: „Łaska wam i pokój od Boga Ojca naszego, i od Pana Jezusa Chrystusa!” (1 Kor, 1,3). Są to słowa, które Apostoł kieruje do Kościoła, do którego został posłany przez Boga, a który jest mu dobrze znany.

Biskup Janusz Stepnowski urodził się 11 lipca 1958 roku w Ostrołęce, w par. Nawiedzenia NMP – Fara. Studia filozoficzno-teologiczne ukończył w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży w latach 1979 – 1985. Na początku studiów seminaryjnych został powołany – w ramach represji rządu komunistycznego wobec Kościoła – do służby wojskowej na sześć miesięcy. Mimo tej przeszkody studia ukończył w przewidzianym czasie i otrzymał świecenia kapłańskie z rąk Księdza Biskupa Juliusza Paetza 1 czerwca 1985 r. Po święceniach Biskup Łomżyński skierował księdza neoprezbitera na studia specjalistyczne na Uniwersytecie w Pamplonie w Hiszpanii (Wydział Prawa Kanonicznego), które ks. Janusz Stepnowski ukończył w 1989 r., zdobywając tytuł doktora Prawa Kanonicznego. Od 1 listopada 1989 r. ks. Stepnowski podjął pracę w Watykanie, gdzie zastała go nominacja na Biskupa Łomżyńskiego. Przez dwadzieścia dwa lata posługi w Watykanie, a wcześniej w trakcie hiszpańskich studiów ks. Janusz Stepnowski utrzymywał żywy kontakt z rodzimą diecezją i parafią w Ostrołęce.

Obecnie poza posługą w Diecezji Łomżyńskiej Biskup Janusz Stepnowski jest też Członkiem Rady ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski oraz Delegatem KEP ds. Kontaktów z ComECE (Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej w Brukseli)

Życzymy Księdzu Biskupowi obfitości łask i darów Ducha Świętego, by księdza pasterski głos zawsze był wysłuchany, zrozumiany i przyjęty. Szczęść Boże!

 
Strona 1 z 29

Dane kontaktowe

Kuria Diecezjalna w Łomży
ul. Sadowa 3
18-400 Łomża

tel: 86 473 46 11
fax 86 473 46 31

kuria@diecezja.lomza.pl

 

 

Projekt i wykonanie

spesmedia.png