ks. Tomasz Trzaska

środa, 09 styczeń 2019 13:00

Zapisy na konkurs liturgiczny

Diecezjalny Duszpasterz Służby Liturgicznej Ołtarza zaprasza do wzięcia udziału w konkursie liturgicznym, którego celem jest m.in. świadome uczestnictwo w liturgii, należyte zrozumienie przepisów liturgicznych i propagowanie poprawności liturgicznej. Uczestnicy konkursu poza wiedzą będą musieli wykazać się także umiejętnościami praktycznymi takimi jak:przygotowanie ołtarza do Eucharystii czy szat i paramentów liturgicznych oraz posługą liturgiczną podczas sprawowania Mszy św.

Jak zapowiadają organizatorzy Konkurs ma charakter drużynowy i będzie obejmował trzy etapy:

I etap parafialny (część pisemna sobota 23 luty 2019 r.)
II etap dekanalny (część pisemna 30 marca lub 6 kwietnia 2019 r.)
III etap diecezjalny (część pisemna i praktyczna w sobotę 18 maja 2019 r. odbędzie się w parafii pw. św. Anny w Kolnie)

Konkurs adresowany jest do osób w wieku od 9 do 25 roku życia pełniących funkcje liturgiczne: ministrantów, lektorów, ceremoniarzy, animatorów liturgicznych, członków scholii, chórzystów, komentatorów liturgicznych, kantorów i psałterzystów.

Nagrodą za zwycięstwo jest wyprawa na Święty Krzyż w dniach 14-15 czerwca 2019 r. oraz nagrody rzeczowe.

Zgłoszenia do udziału należy przesłać drogą internetową do 16 lutego 2019 r. na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

W zgłoszeniu należy podać dane osobowe osoby odpowiedzialnej za przeprowadzenie etapu parafialnego (imię, nazwisko, osoba duchowna lub nie, parafia, dekanat, nr telefonu osoby odpowiedzialnej, email osoby przeprowadzającej etap parafialny). Pytania zostaną przesłane na podany adres email przed datą pierwszego etapu.

Regulamin konkursu:
1. Uczestnik piszę pracę samodzielnie bez żadnych pomocy.
2. Uczestnik udziela odpowiedzi indywidualnie.
3. Z etapu parafialnego do dekanalnego przechodzą 4 osoby z najwyższym wynikiem i stanowią drużynę na etap dekanalny.
4. Na etapie dekanalnym wyniki 4 osób z tej samej parafii stanowiących drużynę sumuje się.
5. W przypadku uzyskania identycznej liczby punktów na etapie dekanalnym jest przewidziana dogrywka.
6. Z dekanatu do etapu diecezjalnego przechodzi tylko 1 drużyna (4 osoby z tej samej parafii).

red. JE
środa, 09 styczeń 2019 12:59

Panama w Wyszkowie!

W dniach od 22 do 27 stycznia 2019 roku odbędą się w Panamie 34. Światowe Dni Młodzieży z udziałem Ojca Świętego Franciszka oraz młodzieży z całego świata. Hasłem ŚDM w Panamie będą słowa zaczerpnięte z Ewangelii według św. Łukasza: „Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa Twego” (Łk 1,38).

Niestety z uwagi na odległość i duże koszty, niewielu młodych może pozwolić sobie na wyjazd do Ameryki Łacińskiej. Dlatego też przybywa miejsc  gdzie organizowane są spotkania w łączności z młodymi w Panamie. „Panama w Warszawie”, Krakowie, czy Kielcach to wydarzenia, które mają przede wszystkim pozwolić młodym na doświadczenie żywego Kościoła. Kościoła radosnego i pełnego Ducha.

Do listy miejsc gdzie odbędą się spotkania w ramach ŚDM Panama 2019 dołącza Wyszków. „Panama w Wyszkowie” bo tak nazwano to wydarzenie odbędzie się 26 stycznia br. w kościele pw. św. Idziego (ul. Białostocka 12) w Wyszkowie. Uczestnicy spotkania będą mogli na nowo poczuć klimat Światowych Dni Młodzieży, które odbywały się w Krakowie. Tym bardziej, że młodzieży, która przybędzie pod koniec stycznia do Wyszkowa towarzyszyć będą kopie znaków ŚDM: Krzyż i Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani. Tych samych, które pielgrzymowały po diecezji łomżyńskiej w ramach duchowego przygotowania do ŚDM w Krakowie.

Jednodniowe spotkanie w Wyszkowie to będzie czas modlitwy, świadectw i konferencji do którego zaproszeni są wszyscy młodzi wraz ze swoimi duszpasterzami. Organizatorzy proszą tylko o wcześniejsze zgłoszenie do ks. Karola Skrodzkiego – tel. 784 962 540 lub do ks. Emila Sasinowskiego – tel. 798 548 871.

Joanna Ekstowicz
czwartek, 03 styczeń 2019 09:28

Kalendarz liturgiczny 2019 [zobacz on-line]

Zobacz/pobierz kalendarz [pdf]
Poniżej powinien wyświetlić się przeglądarka kalendarza on-line. Jeżeli nie widzisz poniżej nic, sprawdź aktualność swojej przeglądarki internetowej i/lub zgodę na wyświetlanie dokumentów pdf

 Szacuje się, że na Światowe Dni Młodzieży w Panamie wyjedzie z Polski ok. 5 tys. młodych ludzi, w tym kilkuset wolontariuszy. Niektórzy spędzą w Panamie rok, inni pojadą tylko na czas centralnych wydarzeń, łączy ich jedno – pragnienie służby na rzecz międzynarodowego spotkania młodych, zapoczątkowanego przez św. Jana Pawła II. Wśród wolontariuszy znajduje się także wolontariuszka pochodząca z Bogut Pianek w diecezji łomżyńskiej.

Martyna Sikorska jest 24-letnią studentką socjologii. Zdecydowała się na wolontariat na ŚDM w Panamie po tym, jak w 2016 roku posługiwała na ŚDM w Krakowie: To, co wtedy przeżyłam przekroczyło moje najśmielsze oczekiwania. Zobaczyć w jednym miejscu tylu młodych ludzi, którzy chcą dzielić się i cieszyć swoją wiarą, oraz pogłębiać ją – to po prostu nie do opisania. Poznałam tam wiele wspaniałych osób, z którymi mam kontakt do tej pory. Już tam podjęliśmy decyzję, że chcemy być również w Panamie – mówi Martyna.

W Krakowie Martyna dostała przydział w służbie porządkowej. Na tegoroczne rozporządzenia co do pełnionej funkcji musi jednak poczekać co najmniej do 15 stycznia. Zadania wolontariuszy to m.in: posługa w punktach informacyjnych dla pielgrzymów, pomoc przy organizacji wydarzeń centralnych, pomoc logistyczna, dystrybucja posiłków i pakietów pielgrzyma lub pomoc w tłumaczeniu języków.

Przed wyjazdem da Panamy trzeba przygotować się pod wieloma względami: Oczywiście trzeba było na przykład kupić bilet na samolot. Po za tym uczę się języka hiszpańskiego, jadąc do obcego kraju warto znać choćby podstawowe zwroty. Jeśli chodzi o przygotowanie duchowe to np. każdego 22 dnia miesiąca pamiętam o modlitwie w intencji ŚDM. Powierzam się też Maryi, patronce tegorocznego spotkania –  mówi wolontariuszka.

34. Światowe Dni Młodzieży Panama 2019 będą miały miejsce się w dn. 22-27 stycznia 2019 r. w stolicy Panamy. Tematem spotkania są słowa Matki Bożej, zaczerpnięte z Ewangelii wg św. Łukasza: „Oto ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według słowa twego” (Łk 1,38).

Beata Borkowska

 
Z prośbą do duszpasterzy o zorganizowanie w parafiach obrzędu odnowienia przyrzeczeń małżeńskich i podkreślenie wartości sakramentalnego małżeństwa zwrócił się bp Wiesław Śmigiel, przewodniczący Rady ds. Rodziny. W specjalnym liście zachęcającym do głębszego przeżycia Niedzieli Świętej Rodziny (30 grudnia) przypomniał on propozycję biskupów z 380. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, aby Niedziela Świętej Rodziny była dniem modlitw o świętość małżeństw i rodzin oraz dniem odnowienia przyrzeczeń małżeńskich.

Podczas 380. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski (Płock, 25-26 IX br.), biskupi zaproponowali, aby Niedziela Świętej Rodziny była dniem modlitw o świętość małżeństw i rodzin oraz zachęcili do zorganizowania w parafiach odnowienia przyrzeczeń małżeńskich. Do tej propozycji nawiązał bp Wiesław Śmigiel, przewodniczący Rady ds. Rodziny w specjalnym liście. „Duszpasterstwo rodzin należy do priorytetów działalności zbawczej Kościoła i wymaga nieustannego wysiłku, by nie tylko solidnie przygotowywać do sakramentu małżeństwa, ale również towarzyszyć rodzinom w rozwoju ich miłości i wiary, a także pomóc w odkryciu ich miejsca w życiu parafii” – podkreślił bp Wiesław Śmigiel.

W imieniu Rady ds. Rodziny jej przewodniczący przypomniał, że w przeżywaniu miłości ludzie wierzący otrzymali „szczególną pomoc, którą jest sakrament małżeństwa”. „Jako Rada ds. Rodziny KEP pragniemy zaprosić wszystkich małżonków do tego, aby w Niedzielę Świętej Rodziny cała rodzina stanęła przed ołtarzem, by odnowić przyrzeczenia małżeńskie i w ten sposób umocnić więź miłości w małżeństwie i rodzinie”- napisał w liście bp Śmigiel.

Zwrócił się z prośbą do duszpasterzy, „aby zorganizowali w parafiach obrzęd odnowienia przyrzeczeń małżeńskich i w homilii zwrócili uwagę wiernych na wartość sakramentalnego małżeństwa”. Dodał, że organizacja i przebieg obrzędu zależy od duszpasterzy. Jak czytamy w liście „nie powinien on zbytnio wydłużać liturgii, a jednocześnie winien mieć radosny i uroczysty charakter”. „Należy również unikać sytuacji, które zbytnio akcentowałyby podział na małżeństwa sakramentalne i związki niesakramentalne, gdyż ci, którzy uczestniczą w niedzielnej Mszy świętej to najgorliwsza część naszych parafii. Dla małżeństw sakramentalnych niech to będzie odnowienie i umocnienie, a dla „oddalonych” niech będzie to okazja do modlitwy, refleksji i jeszcze większej tęsknoty za Bogiem, która towarzyszy każdemu człowiekowi wiary” – czytamy w liście.

Bp Śmigiel zachęcił, aby we wszystkich parafiach w Polsce najbliższa niedziela była okazją do spotkania małżeństw i rodzin ze Świętą Rodziną z Nazaretu. Podziękował też wszystkim osobom  zaangażowanym w duszpasterstwo rodzin w Polsce.


Publikujemy pełną treść listu:

Warszawa, 17 grudnia 2018 r.

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Dobro małżeństwa i rodziny ma kluczowe znaczenie dla przyszłości świata i Kościoła. Z tego powodu duszpasterstwo rodzin należy do priorytetów działalności zbawczej Kościoła i wymaga nieustannego wysiłku, by nie tylko solidnie przygotowywać do sakramentu małżeństwa, ale również towarzyszyć rodzinom w rozwoju ich miłości i wiary, a także pomóc w odkryciu ich miejsca w życiu parafii. W te wysiłki Kościoła w Polsce wpisuje się inicjatywa związana z przeżywaniem Niedzieli Świętej Rodziny.

Podczas 380. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski (Płock, 25-26 IX br.), biskupi zaproponowali, aby Niedziela Świętej Rodziny była dniem modlitw o świętość małżeństw i rodzin oraz dniem odnowienia przyrzeczeń małżeńskich. Chcemy przypomnieć wszystkim o pięknie miłości, którą zostaliśmy obdarowani przez Boga. W przeżywaniu miłości ludzie wierzący otrzymali także szczególną pomoc, którą jest sakrament małżeństwa. Jest on „darem dla uświęcenia i zbawienia małżonków” oraz „stałym przypomnieniem dla Kościoła tego, co dokonało się na Krzyżu”, bowiem małżonkowie „wzajemnie dla siebie i dla dzieci są świadkami zbawienia” (papież Franciszek, Amoris laetitia, nr 74).

Jako Rada ds. Rodziny KEP pragniemy zaprosić wszystkich małżonków do tego, aby w Niedzielę Świętej Rodziny cała rodzina stanęła przed ołtarzem, by odnowić przyrzeczenia małżeńskie i w ten sposób umocnić więź miłości w małżeństwie i rodzinie. Prosimy wszystkich duszpasterzy, aby zorganizowali w parafiach obrzęd odnowienia przyrzeczeń małżeńskich i w homilii zwrócili uwagę wiernych na wartość sakramentalnego małżeństwa. Organizacja i przebieg tego obrzędu zależy od roztropności duszpasterzy, którzy dobrze znają swoje wspólnoty, ponieważ nie powinien on zbytnio wydłużać liturgii, a jednocześnie winien mieć radosny i uroczysty charakter. Należy również unikać sytuacji, które zbytnio akcentowałyby podział na małżeństwa sakramentalne i związki niesakramentalne, gdyż ci, którzy uczestniczą w niedzielnej Mszy świętej to najgorliwsza część naszych parafii. Dla małżeństw sakramentalnych niech to będzie odnowienie i umocnienie, a dla „oddalonych” niech będzie to okazja do modlitwy, refleksji i jeszcze większej tęsknoty za Bogiem, która towarzyszy każdemu człowiekowi wiary.

Zachęcamy, aby we wszystkich parafiach w Polsce ta niedziela była okazją do spotkania małżeństw i rodzin ze Świętą Rodziną z Nazaretu. Wszystkich duszpasterzom, osobom konsekrowanym i apostołom świeckim zaangażowanym w duszpasterstwo rodzin w Polsce dziękuję za wysiłek oraz proszę, byśmy nie tracili gorliwości i nadziei.

Na radosne i pełne wiary przeżywanie Świąt Bożego Narodzenia wszystkim błogosławię.

Bp Wiesław Śmigiel
przewodniczący Rady ds. Rodziny

Umiłowani Bracia i Siostry,

W tę świętą Noc odwieczne Słowo Boga stało się ciałem i zamieszkało wśród nas. (J 1, 14). Ta wielka tajemnica miłości Boga do człowieka, napełniła radością serca wszystkich, którzy w nowonarodzonym Dziecięciu rozpoznali oczekiwanego Mesjasza i Pana. Także i dziś, ta nieskończona miłość Boga do człowieka, fascynuje i napełnia pokojem serca wszystkich, którzy w Jezusie Chrystusie pokładają swoją nadzieję.

Przeżywając misterium Bożego Narodzenia, życzę Wam – umiłowani Diecezjanie – radości i pokoju. Niech Boża łaska przenika codzienność, umacnia nadzieję i uzdalnia do rozpoznawania obecności Wcielonego Słowa w każdym dniu Nowego Roku.

Wraz z Księżmi Biskupami przyzywam Bożego błogosławieństwa, opieki Najświętszej Maryi Panny i świętego Józefa, dla każdej rodziny i każdego z Was.

+ Janusz Stepnowski
Wasz Biskupponiedziałek, 17 grudzień 2018 16:22

Spotkanie otwarte Szkoły Ewangelizatorów i Animatorów

O ewangelizacji w parafii rozmawiali uczestnicy spotkania otwartego realizowanego w ramach Szkoły Ewangelizatorów i Animatorów Ewangelizacji. Sobotnie spotkanie odbyło się w Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich w Łomży, gościem specjalnym był założyciel Pallotyńskiej Szkoły Nowej Ewangelizacji, ks. Krzysztof Kralka.

Duchowny skupił się na parafiach jako głównych ośrodkach głoszenia Słowa Bożego i chrześcijańskiej aktywności. Podkreślił również „kunszt” ewangelizacyjny pierwszych chrześcijan.

– – Byli ludźmi nieprawdopodobnie oddanymi i wierzącymi z całych sił w to, co mówią. Przewodników spośród siebie wybierali na podstawie autorytetu moralnego, pracowitości i miłości. Byli małą strukturą, znali się i darzyli szczerą wzajemną serdecznością. W epoce Cesarstwa Rzymskiego, w czasach wielkiego moralnego zepsucia mówiono o nich, że byli „święci”, czyli inni – pracowici i ukształtowani duchowo, miłosierni – podkreśla ks. Krzysztof Kralka.

Duchowny przypomniał, że w ciągu niemal 100 lat Dobra Nowina o Jezusie Chrystusie rozeszła się po całym Rzymie. Musiało to świadczyć o głębokim zaangażowaniu apostolskim i postawach, które pociągały tłumy. Ks. Krzysztof Kralka wskazał  też na istotę parafii nie jako przyczółku samotności kapłańskiej i pustych nabożeństw, ale miejsca konkretnej współpracy całej społeczności wiernych.

– Zgadzam się z tym, że parafia odgrywa ważną rolę w dziele ewangelizacji. O jej jakości nie świadczy liczba wspólnot, wystrojenie ołtarza i organy. Parafia to przede wszystkim ludzie. Ksiądz nic nie zrobi w pojedynkę, nawet jeśli będzie mówił najlepsze kazania. Myślę, że jesteśmy w stanie wrócić do czasów prawdziwego rozkwitu parafii. Wszystko zależy od nas – podsumowuje Beata Kobus z Myszyńca, uczestniczka.

Szkoła Ewangelizatorów i Animatorów Ewangelizacji Diecezji Łomżyńskiej została utworzona dekretem biskupa łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego w październiku 2017 roku. Obecnie kształci ewangelizatorów świeckich i duchownych na dwóch rocznikach. Koordynatorem jest ks. Jacek Czaplicki.

pd
czwartek, 13 grudzień 2018 11:51

Zapal Światło Wolności ofiarom stanu wojennego

W czwartek 13 grudnia przypada 37. rocznica stanu wojennego. Tego dnia w Kościele w Polsce obchodzimy dzień modlitw za ofiary tego czasu. Znakiem pamięci o tragicznych wydarzeniach będzie zapalenie symbolicznego światełka w oknie o godz. 19.30 w ramach akcji „Ofiarom Stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”. 

IPN, aby upamiętnić rocznicę wprowadzenia stanu wojennego prowadzi akcję społeczno-edukacyjną „Ofiarom Stanu wojennego. Zapal Światło Wolności” i zachęca do postawieniu o 19:30 w oknach światełek dla upamiętnienia tragicznych wydarzeń. Światło wolności będzie można zapalić także wirtualnie na: swiatlowolnosci.ipn.gov.pl.

Akcja prowadzona przez Instytut Pamięci Narodowej ma na celu upamiętnienie wszystkich tych, którzy stracili życie lub w inny sposób ucierpieli w wyniku wprowadzonego 13 grudnia 1981 roku stanu wojennego. W Warszawie na stadionie PGE Narodowym pojawi się okolicznościowa iluminacja. W całym kraju oddziały Instytutu przygotowują działania upamiętniające i edukacyjne. Światło wolności ma przypominać o wszystkich, którzy ucierpieli, tracąc pracę lub będąc zmuszonym do emigracji z kraju, o dzieciach, które wobec aresztowania rodziców, trafiły do domów dziecka i innych cichych ofiarach tamtego czasu.

Zainicjowana przez Instytut Pamięci Narodowej kilka lat temu akcja społeczna „Ofiarom Stanu Wojennego. Zapal Światło wolności” nawiązuje do gestu, jakim na początku lat osiemdziesiątych Polacy, ale też wielu mieszkańców Wolnego Świata wyrażało sprzeciw wobec brutalnej polityki władz PRL. Aby dać wyraz solidarności z tysiącami internowanych i ich rodzinami, w oknach stawiano symboliczne świeczki.

IPN/ BP KEP
poniedziałek, 10 grudzień 2018 18:34

Informacja Muzeum Diecezjalnego

Diecezja Łomżyńska, której podlega Muzeum Diecezjalne, otrzymała w bieżącym roku kalendarzowym dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na konserwację prezentowanych w Muzeum Diecezjalnym muzealiów. W wyniku zakończenia pierwszego etapu prac zostały poddane badaniom i konserwacji obrazy przedstawiające biskupów sejneńskich: Księdza Biskupa Konstantego Ireneusza Łubieńskiego, Księdza Biskupa Piotra Pawła Wierzbowskiego oraz Księdza Biskupa Stanisława Kostkę Choromańskiego.

Obrazy przeszły pełen zakres prac badawczych i konserwatorskich. W wyniku badań pod portretem Biskupa Choromańskiego ujawniono inny(wcześniejszy obraz) przedstawiający Świętą Rodzinę. Dzięki zastosowaniu fotografii rentgenowskiej udało się obraz właściwie ocenić. Obiekty po konserwacji już 18 grudnia będzie można podziwiać w ekspozycji stałej Muzeum Diecezjalnego w Łomży. Reszta obiektów objętych dotacją z MKiDN jest w trakcie prac badawczych i konserwatorskich.
MKIDN
niedziela, 09 grudzień 2018 15:38

Akatyst ku czci Niepokalanej!

Ponad sto osób wzięło udział w uroczystym śpiewie Akatystu ku czci Bogurodzicy. Chór pod dyrekcją ks. Kazimierza Ostrowskiego składał się z kleryków Wyższego Seminarium Duchownego, studentów Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej oraz członków i przyjaciół Ruchu Światło-Życie diecezji łomżyńskiej.

Wierni zgromadzeni w piątkowy wieczór w kościele zakonnym sióstr Benedyktynek w Łomży rozpoczęli od Bogurodzicy, trzymając w dłoniach rozdawane przez młodzież świece. Słowo do przybyłych skierował ks. Paweł Nocko. Duchowny nawiązał do dzisiejszego sobotniego święta Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Zaznaczył, że samo wpatrywanie się w oblicze Madonny oraz całowanie ikon nie wystarczy. Musimy robić wszystko, aby żyć jej przykładem. Naśladować pokorę i wytrwałość, dzięki którym Maryja towarzyszyła Jezusowi w chwilach radości i smutku. Duchowny zwrócił również uwagę na posłuszeństwo Matki Bożej. Nie ulega wątpliwości, że miała marzenia, własne plany i sposób na życie. Zrezygnowała dosłownie ze wszystkiego i dokładała starań, aby zapewnić Jezusowi najlepsze wychowanie – podsumował ks. Paweł Nocko.

Na koniec młodzież podziękowała wszystkim zaangażowanym w przygotowania muzyczne i liturgiczne uroczystości. Słowa wdzięczności skierowano do ks. Dawida Kuleszy – moderatora diecezjalnego Ruchu Światło-Życie, ks. Sławomira Bartnickiego – kapelana benedyktynek, ks. Kazimierza Ostrowskiego – dyrektora Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej oraz ks. Pawła Nocko – kaznodziei. Symboliczne kwiaty otrzymała również Matka Janina Podsiad – ksieni Opactwa Sióstr Benedyktynek w Łomży.

pd
Strona 1 z 44

Dane kontaktowe

Kuria Diecezjalna w Łomży
ul. Sadowa 3
18-400 Łomża

tel: 86/ 216 25 91

kuria@diecezja.lomza.pl

 

 

Projekt i wykonanie

spesmedia.png