ks. Tomasz Trzaska

niedziela, 11 czerwiec 2017 16:37

Abp Tadeusz Wojda naszym nowym metropolitą

Idź ze spokojem, tam ludzie są dobrzy, przyjmą cię z radością – tymi słowami Ojciec Święty Franciszek zwrócił się do ks. Tadeusza Wojdy tuż przed jego przyjazdem do Polski. Archidiecezja Białostocka ma nowego pasterza. Ksiądz dr Tadeusz Wojda SAC przyjął dziś (10.06) w Katedrze Białostockiej święcenia biskupie. Odbył się także ingres do archikatedry nowego arcybiskupa. Uroczystości przewodniczył kardynał Fernando Filoni, prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Współkonsekratorami byli: arcybiskup senior Edward Ozorowski z archidiecezji białostockiej, którego następcą jest abp Wojda oraz arcybiskup warszawsko-praski Henryk Hoser. W uroczystości uczestniczyło prawie 300 kapłanów. O oprawę liturgiczną zadbali alumni tamtejszego Seminarium Duchownego, a o stronę muzyczną orkiestra oraz chór Opery i Filharmonii Podlaskiej. Przed świątynią został ustawiony ekran, dzięki czemu wierni, którzy nie zmieścili się wewnątrz katedry, mogli śledzić to, co dzieje się na ołtarzu.

Uroczystość rozpoczęła się od procesji kapłanów z domu arcybiskupów białostockich do siedemnastowiecznej Bazyliki archikatedralnej przy ulicy Kościelnej. Punktualnie o godzinie 11:00 księża, biskupi i arcybiskupi przekroczyli drzwi świątyni. Po trzynastominutowym wejściu i zajęciu miejsc przez duchownych, rozpoczął się obrzęd święceń nowego arcybiskupa.

Na koniec uroczystości odśpiewano hymn „Ciebie Boga Wysławiamy”. W trakcie pieśni nowo wyświęcony arcybiskup Tadeusz Wojda przeszedł środkiem świątyni i udzielił wiernym swojego pierwszego pasterskiego błogosławieństwa. Następnie odbyło się uroczyste podpisanie dokumentów, które świadczą o tym, że archidiecezja białostocka ma nowego pasterza.

Po zakończeniu liturgii przyszedł także czas na listy gratulacyjne. Jako pierwsze zostały odczytane słowa skierowane od prezydenta RP Andrzeja Dudy. List odczytał ks. Zbigniew Kras, kapelan prezydencki. Słowa w imieniu Konferencji Episkopatu Polski przekazał nowemu arcybiskupowi, biskup Artur Niziński, sekretarz KEP. Do swojego następcy zwrócił się także arcybiskup senior Edward Ozorowski. Drogi bracie w biskupstwie Tadeuszu, Kościół białostocki długo czekał na twoje przybycie. Przyszedłeś tu nieprzewidywalnie, chyba tylko Bogu w sposób wiadomy. Przyszedłeś trochę tak, jak arcybiskup krakowski na Stolice Piotrową – mówił, że z dalekiego kraju. Wtedy tłum przed bazyliką nagrodził go obfitymi oklaskami, ale tenże św. Jan Paweł II dodał, Będę mówił waszym językiem. Jeśli się pomylę, to mnie poprawcie – mówił arcybiskup senior do swojego następcy. Nie zabrakło także m.in. ciepłych słów od ks. Józefa Lasaka czy arcybiskupa Jakuba, prawosławnego biskupa diecezji białostocko-gdańskiej.

Na koniec przemówił słowami wdzięczności nowy metropolita białostocki. Te skierował zarówno po polsku, jak  i włosku, do wszystkich przybyłych arcybiskupów, biskupów i księży a także najbliższych i rodziny oraz wszystkich wiernych, którzy zgromadzili się w sobotnie przedpołudnie w białostockiej świątyni.

Arcybiskup dr Tadeusz Wojda pochodzi z Kielecczyzny. Urodził się w Kowali 29 stycznia 1957 roku. 8 maja 1983 roku przyjął święcenia kapłańskie. Na początku swojej duchownej drogi, pracował jako wikariusz w Warszawie, później został współpracownikiem pallotyńskiego Sekretariatu Misyjnego w Ząbkach. Następnie obył studia w Rzymie, gdzie zdobył doktorat z misjologii. Potem został skierowany do pracy w Papieskim Dziele Rozkrzewiania Wiary i w Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Od 2007 roku pełnił funkcję kierownika i podsekretarza wspomnianej kongregacji. Do 2012 roku ks. Wojda pełnił także funkcję sekretarza Generalnego ds. Misji przy zarządzie Generalnym Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego. 12 kwietnia bieżącego roku Papież Franciszek mianował go arcybiskupem metropolitą białostockim.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia

pz/Foto. Janusz Blank/Teresa Margańska/ Archidiecezja Białostocka
poniedziałek, 12 czerwiec 2017 16:22

Pielgrzymka Mężczyzn w trosce o rodzinę

Pielgrzymka mężczyzn do Sanktuarium Świętej Rodziny w Wyszkowie, to nie tylko oddanie czci Świętej Rodzinie z Nazaretu, ale przede wszystkim szukanie wzorca i pomocy nadprzyrodzonych w realizacji powołania bycia mężczyzną. Takim ponadczasowym wzorem mężczyzny, męża i ojca jest Św. Józef – piszą w zaproszeniu duszpasterze Sanktuarium Świętej Rodziny, które jest organizatorem wydarzenia.

Ten niezwykły Święty stanowi niepowtarzalny przykład dla wszystkich mężczyzn XXI wieku. Wierny i posłuszny przyjaciel Boga, człowiek sumienia i modlitwy, zatopiony w ciszy, zdolny do głębokiej refleksji i wielkiej wrażliwości moralnej. Bóg mu zaufał i on Go nie zawiódł. Po prostu stanął na wysokości powierzonego mu zadania. Ma odwagę prowadzenia trudnych rozmów i wsłuchiwania się w słowa. Nie podejmuje pochopnych decyzji. Nie kieruje się spontanicznymi odruchami. Nie ucieka od trudnych pytań i od twardej rzeczywistości, jak ci, którzy sięgają po alkohol czy narkotyk, albo, jak ci, którzy w obliczu trudności wycofują się z podjętych zobowiązań. Józef ma odwagę mierzyć się z prawdą o sobie, szukać swego powołania i realizować je w sposób heroiczny. Potrafi zawierzyć Bogu i zaufać człowiekowi. Św. Józef nie żyje dla siebie, lecz staje się bezinteresownym, Bożym darem dla innych. W sposób heroiczny zatroskany o rodzinę, wierny i odpowiedzialny. Potrafi kochać w sytuacji zupełnie wyjątkowej
i niepowtarzalnej w całej historii ludzkości. Kocha miłością odważną i widzialną, bo wcieloną w słowa i czyny.

Św. Józef przypomina mężom wszystkich czasów tę podstawową prawdę, że nie ma miłości małżeńskiej bez miłości rodzicielskiej. Obie te miłości są ze sobą nierozerwalnie złączone. Św. Józef streszcza w sobie to wszystko, co charakteryzuje szlachetnego, Bożego mężczyznę – potrafi kochać i pracować. To na pewno niepodważalny i jakże aktualny wzór, także w naszych czasach.

Dlatego też serdecznie zapraszamy na tę wyjątkową pielgrzymkę, aby we wspólnocie mężczyzn, młodzieńców, mężów i ojców, zawierzyć siebie Świętej Rodzinie i dalej kroczyć drogą, którą wskazuje Św. Józef.

 25 czerwca 2017 r. godzina 12.00

 Program pielgrzymki:
– Msza Święta
– zawierzenie przybyłych mężczyzn, młodzieńców, mężów i ojców Świętej Rodzinie z Nazaretu
– procesja
– posiłek
– konferencja nt.: „Jak budować prawidłowe relacje w rodzinie”
– świadectwa
– zakończenie Koronką do Miłosierdzia Bożego

W sobotę, poprzedzającą pielgrzymkę, czyli 24 czerwca 2017 r.,  zapraszamy na warsztaty dla ojców: „Bliżej – pełna łączność”, które poprowadzone zostaną w godz. 9.00 – 18.00.


Więcej informacji: sanktuariumrodziny.pl

plakat wyszkow pielgrzymka a3 druk
piątek, 09 czerwiec 2017 13:55

Przyjedź do Płonki na Festiwal Młodych!

VIII Festiwal młodych w Płonce Kościelnej
Serce Obdarowane Sercem – „Miłość za Miłość”
 
Słowo Biskupa Łomżyńskiego do uczestników Festiwalu Młodych w Płonce Kościelnej

Droga Młodzieży!

W roku stulecia objawień fatimskich kieruję do Was zaproszenie na Festiwal Młodych w Płonce Kościelnej u Królowej Młodzieży. Matka Boża objawiając się w Fatimie Hiacyncie, Franciszkowi i Łucji prosiła o przekazanie całemu światu wezwania do modlitwy i nawrócenia. Człowiek, który pragnie się modlić i wchodzi na drogę nawrócenia potrzebuje najpierw osobistego spotkania z Bogiem a potem świadectwa ludzi wierzących, aby wzrastać w wierze.
Zachęcam Was i zapraszam do udziału w Festiwalu Młodych w Płonce Kościelnej. Jest to zaproszenie do wspólnej modlitwy, by razem z Maryją wielbić Boga, dziękować za kończący się rok szkolny, za dary i talenty, jakimi Bóg nas obdarzył, za to, że tak wielu uczestników tegorocznego spotkania przyjęło w swoich parafiach sakrament bierzmowania. Modlitwa jest dialogiem, płynie z serca do serca. Serce Boga słucha naszych modlitw i obdarowuje nas swoimi darami.
Zapraszam Was również do bycia we wspólnocie młodych, którzy przez spotkania, katechezy, śpiew, adoracje będą dzielić się swoją wiarą. Świadectwo wiary najbardziej przekonuje i pociąga, aby drogą wiary podążać. Jest to droga, która prowadzi z serca do serca. Serce kochające bliźniego, brata i siostrę, jest najpiękniejszym znakiem chrześcijańskiego życia.

Drodzy Młodzi!
Zapraszam Was, aby „sercem obdarować serce”. Przyjmijmy serce, które nas chce obdarować. Bądźmy wszyscy otwarci na Serce Jezusa, „z którego pełni wszyscyśmy otrzymali”. Bożemu Sercu powierzajmy wszystko czym żyjemy i z czym przyjeżdżacie na Festiwal.
Boża łaska, Chrystusowy pokój oraz moje pasterskie błogosławieństwo niech towarzyszą Organizatorom i Uczestnikom VIII Festiwalu Młodych.

Łomża, dnia 7 czerwca 2017 r.

+ Janusz Stepnowski
Biskup Łomżyński

Komunikat Łomżyńskiej Kurii Diecezjalnej w sprawie VIII Festiwalu Młodych u „Królowej Młodzieży” w Płonce Kościelnej

13 października 1917 roku w Fatimie wobec trojga pastuszków Franciszka, Hiacynty i Łucji Matka Boża powiedziała: „Przychodzę zachęcić wiernych do zmiany życia, aby nie zasmucali grzechami swymi Zbawiciela, który jest tak obrażany, aby odmawiali różaniec, aby się poprawili i czynili pokutę za grzechy”.
W imieniu Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Łomżyńskiej zapraszamy na VIII Festiwal Młodych do sanktuarium „Królowej Młodzieży” w Płonce Kościelnej. W roku 100. rocznicy objawień w Fatimie chcemy pozytywnie odpowiedzieć na zachętę skierowaną do ludzi wszystkich czasów podczas objawień. Pan Bóg pragnie żywej relacji z człowiekiem. Spotkania z Nim zmieniają wszystko, nadają nowy kierunek wielu sprawom. Jego obecność w codzienności czyni nas ludźmi szczęśliwymi i spełnionymi. To właśnie w Jego obecności możemy usłyszeć słowa prawdy, które wyzwalają ze strachu, kompleksów, niewiary. Boża obecność uczy nas przyjmować błogosławieństwa i rodzi wdzięczność. To bardzo ważne, aby umieć się zatrzymać i pomyśleć, ale też otworzyć się na współpracę z Bogiem.
Dobrą ku temu okazją jest Festiwal Młodych, który jak co roku będzie również dziękczynieniem za kolejny rok szkolny i katechetyczny oraz za sakrament bierzmowania. Wśród zaproszonych gości są o. Łukasz Buksa i ks. Jakub Bartczak. Będzie to czas i miejsce pogłębienia wiary, a dla niektórych miejsce podejmowania ważnych życiowych decyzji. Księży, Siostry Zakonne, Katechetów, Wychowawców prosimy o zorganizowanie pielgrzymki do sanktuarium, aby tegoroczny festiwal był znowu świadectwem wiary i entuzjazmu ludzi młodych.
Spotkanie rozpoczniemy o godz. 9:30 przy źródle „na Łasku”.
Zgłoszenia i więcej informacji na www.ksm-lomza.pl, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub kom. 501411511 - ks. Robert Śliwowski

Łomża, dnia 17 maja 2017 r.


Ks. Robert Śliwowski          
Diecezjalny Duszpasterz Młodzieży  

+ Tadeusz Bronakowski
Wikariusz GeneralnyProgram
9:30 – spotkanie przy źródle „na Łasku” i „droga Maryjna” – ks. Robert Bączek i alumni WSD w Łomży
10:30 – powitanie – Prezes KSM DŁ i uroczyste rozpoczęcie VIII Festiwalu Młodych - Ruch Lednicki (ks. Łukasz Lipiński i ks. Marek Żmijewski)
I część – „A TY IDŹ...”
11: 00 – katecheza – o. Łukasz Buksa
11:30 – nauczanie/animacja/pantomima/ - ks. Adam Ulatowski i ks. Grzegorz Kierski
(wspólnota Alpha)
12: 30 – ewangelizacja – ks. Jakub Bartczak
14:00 – obiad
II część – „....I CZYŃ PODOBNIE”
15:00 – Koronka do Bożego Miłosierdzia (możliwość spowiedzi na polu pokuty oraz możliwość skorzystania z modlitwy wstawienniczej w strefie pojednania) - alumn Bartosz Brzostowski i Liderzy Odnowy w Duchu Świętym
15:15 – konferencja – Marcin Ostrowski – Fundacja „Ja jestem”
16:00 – świadectwo i wprowadzenie do adoracji
16:30 – uwielbienie Jezusa Eucharystycznego i modlitwa o uzdrowienie - ks. Rafał Wiliński i Gaudeamus
18: 00 – Eucharystia - J.E.Ks. Bp Janusz Stepnowski (liturgia - młodzież KSM i ks. Paweł Perkowski)
19:00 – kolacja – mieszkańcy parafii Płonka i FKO
20:00 – KONCERT – o. Łukasz Buksa i „Obudź się możesz więcej!” i Apel Jasnogórski – zakończenie spotkania


INFORMACJE ORGANIZACYJNO - PORZĄDKOWE
1. Zgłoszeń wszystkich grup dokonujemy przez formularz zawarty na stronie www.ksm-lomza.pl, a przypadku wątpliwości informacje można uzyskać pod telefonem kom. 501411511 (ks. Robert Śliwowski)
2. Koszt jednego pakietu pielgrzyma tak jak w roku ubiegłym wynosi 12 zł.
3. Punkt informacyjny oraz recepcja usytuowane będą przy wjeździe do sanktuarium, tj. przy Zespole Szkół w Płonce Kościelnej i czynna od godz. 8:30. Organizatorzy wszystkich grup i pojedynczy pielgrzymi zgłaszają się w recepcji celem potwierdzenia wcześniejszego zgłoszenia dokonanego drogą elektroniczną. W recepcji otrzymuje się zamówione pakiety pielgrzyma oraz wskazania dotyczące uczestnictwa w Festiwalu. Zarejestrowani uczestnicy udają się dalej środkiem lokomocji do źródła „na Łasku”, gdzie rozpocznie się spotkanie ewangelizacyjne, a autokary i busy wracają na wskazany przez służbę porządkową parking.
4. O godz. 9:30 zespół alumnów WSD w Łomży rozpocznie animację spotkania i zawiązanie wspólnoty. Festiwal jest również świętowaniem 100 rocznicy objawień w Fatimie, stąd po drodze do miejsca festiwalowego będzie odmawiany różaniec fatimski. Uczestników prosimy by przywieźć ze sobą różańce.
5. Po dojściu na miejsce festiwalowe, ze sceny powitają pielgrzymów gospodarze miejsca i organizatorzy. Odtąd rozpocznie się już program podzielony na dwie części, w których prowadzący i występujący goście będą prowadzić młodzież do wyboru życia w wolności Ducha Świętego.
6. Na polu festiwalowym zostaną wyodrębnione dwa miejsca: „pole pokuty”- gdzie przez cały czas będzie sprawowany sakrament pokuty i pojednania oraz miejsce „modlitwy wstawienniczej” prowadzonej przez liderów Odnowy w Duchu Świętym i Theoforos
7. Punktem kulminacyjnym będzie uroczysta Msza św. sprawowana w sanktuarium, po której uczestnicy dokonają zawierzenia swego życia Matce Bożej.
8. W festiwalu zapewne weźmie udział wielu ministrantów. Prosimy o zabranie ze sobą alby lub komży, by w czasie Eucharystii ministranci mogli pełnić posługę przy ołtarzu i dać świadectwo swego zaangażowania.
9. Osoby rozeznające swoje powołanie pójścia za Jezusem, będą miały okazję spotkania i rozmowy z przełożonymi Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży, albo z alumnami, gdyż na spotkanie wyrusza cała wspólnota seminaryjna.
10. Zachęcamy również Siostry Zakonne do przygotowania informacji o charyzmacie swoich zgromadzeń i ich promocję na festiwalu, szczególnie jednak poprzez uczestnictwo i modlitwę z młodzieżą w intencji o powołania i za powołanych.
11. Wszyscy uczestnicy otrzymają dwa posiłki: obiad i kolację, przygotowane przez organizatorów i mieszkańców parafii Płonka Kościelna.
12. Nad bezpieczeństwem uczestników, zabezpieczeniem miejsc parkingowych, tras przejścia będzie czuwać Ochotnicza Straż Pożarna. W razie potrzeby prosimy zgłaszać się do strażaków, którzy są również gospodarzami miejsca festiwalowego.
13. Opiekę medyczną zapewni Grupa Ratownicza z Łomży.
14. Bardzo prosimy by uwrażliwić młodzież w czasie podróży na festiwal w sprawie właściwego uczestnictwa w spotkaniu i zachowania na terenie sanktuarium.
15. Zgłoszona i przywieziona młodzież ma obowiązek przebywania podczas całej imprezy na miejscu festiwalowym. Obowiązuje zakaz wychodzenia poza miejscowość Płonka Kościelna. W innym przypadku za oddalone osoby odpowiedzialność ponosi osoba zgłaszająca i opiekunowie wraz z nią pielgrzymujący.
Zostało jeszcze kilka dni, bardzo prosimy o promocję festiwalu w miejscowych mediach. Poniżej link do filmu promocyjnego: https://www.youtube.com/watch?v=g6fmD6rdRUg
Prosimy o modlitwę na czas przygotowań za organizatorów, dobroczyńców, a szczególnie za młodzież wybierającą się do Matki Bożej Płonkowskiej „Królowej Młodzieży”

Z nadzieją na spotkanie oraz z KSM – owskim pozdrowieniem Gotów!

Ks. Robert Śliwowski
Diecezjalny Asystent KSM DŁ

FMb
“Od pierwszych dni kapłaństwa, Twoje życie Księże Mariuszu, było naznaczone cierpieniem. Bóg zaprosił Cię do tej trudnej drogi, aby zjednoczyć Cię z krzyżem Jego Syna” – takimi słowami bp Janusz Stepnowski rozpoczął Mszę św. żałobną w ostrołęckiej Farze, podczas której rodzina, mieszkańcy miasta, a także współbracia w kapłaństwie mogli pożegnać zmarłego w czwartek wieczorem ks. Mariusza Stolarskiego.

Uroczystościom przewodniczył bp Janusz Stepnowski. Wraz z proboszczem parafii, ks. kan. Wiesławem Białczakiem, ks. inf. Zygmuntem Żukowskim, a także wikariuszami stanął za ołtarzem, przy którym w czwartek śp. ks. Mariusz sprawował swoją ostatnią Eucharystię. Trumnę z ciałem zmarłego kapłana otoczyło ponad 70 kapłanów, rodzice i rodzina, a także bardzo duże grono wiernych z Ostrołęki (z władzami miasta na czele) i gości.

Druga część uroczystości pogrzebowych śp. ks. Mariusza odbyła się w rodzinnym Koźle, gdzie przyjął zmarły kapłan przyjął chrzest i kolejne sakramenty, a także gdzie przed 10 laty odprawił swoją pierwszą Mszę świętą. Dziś, w tej samej świątyni zgromadzili się rodzina, bliscy, przyjaciele, sąsiedzi, a także kapłani z biskupami na czele, by odprowadzić do wieczności po ludzku przedwcześnie zmarłego kapłana…

Liturgii Mszy św. przewodniczy bp Janusz Stepnowski. Obecny jest także bp Stanisław Stefanek, a także około 70 kapłanów, najbliższa rodzina, koledzy i przyjaciele, sąsiedzi i wszyscy Ci, którzy pragną pożegnać śp. ks. Mariusza.

Rodzinie i bliskim wyrazy współczucia złożył także ks. dr Tomasz Grabowski, kolega z roku ks. Mariusza:

Przed tygodniem uczciliśmy naszą 10. rocznicę święceń kapłańskich. Liturgicznie, to właśnie dziś mija te 10 lat, bo właśnie w wigilię Zesłania Ducha Świętego bp Stanisław Stefanek udzielił nam święceń kapłańskich. Jutro – cofając czas – powinny być prymicje. I to ta wspomnieniowa, po dziesięciu latach. Ty, Mariusz odprawisz już ją w obecności Najwyższego Kapłana. My tu będziemy prosić za Ciebie, a Ty proś za nami! Kiedy Mariusz leżał w szpitalu, to przy okazji odwiedzin zawsze szczegółowo wypytywał przez kolegów o współbraci z roku, o diecezję. On żył Kościołem i czuł się za niego odpowiedzialnym. Cierpienie, które dotykało go nieustannie w życiu, było też dla nas nauką zaufania. Był dzielny do końca. Zawsze bardziej dojrzały od nas, bo starszy o 3 lub nawet 4 lata. W seminarium jako jedyny na roku, był w wojsku. Prawdziwy facet! Słuchaliśmy jego wspomnień, bo pokazywały one drogę zmagania z życiem, ale też piękną drogę powołania. Nieustannie pamiętał o ziomkach. Mówił o “Miśku”, o Adamie, bo to była jego tożsamość. Dzisiaj dziękujemy tej parafii, a w sposób szczególny rodzicom i rodzinie, za Mariusza.
Chciałbym też, na koniec, w imieniu kolegów z roku przeprosić Was, drodzy rodzice. Za to, że może nie zawsze w tym cierpieniu, jakie Mariusz przeżywał, stanęliśmy na wysokości postawionego nam zadania. Myślę, że w natłoku własnych programów na życie, nie usłyszeliśmy do końca tego komunikatu, który nam dawał. Komunikatu o braterską miłość(…).


Zapraszamy do przeczytania całej relacji i obejrzenia fotorelacji z uroczystości pogrzebowych śp. ks. Mariusza Stolarskiego w portalu wZasięgu.pl

Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie...
Jeżeli wszyscy w podobny sposób przyjmiemy przesłanie Matki Bożej z Fatimy, tak jak te małe dzieci, to każdy z nas może stać się świętym – mówił ks. Robert Bączek podczas prelekcji na temat znaczenia objawień fatimskich, podczas uroczystości związanych z 100. rocznicą objawień w Fatimie oraz 26. rocznicą pielgrzymki św. Jana Pawła II do Łomży. Te odbyły się w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego oraz w Katedrze Łomżyńskiej.

Uroczystości rozpoczęły się w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łomży. Tam na początku odbyło się powitani pielgrzymów, później odbyła się prelekcja ks. Roberta Bączka na temat znaczenia objawień fatimskich. Ksiądz Robert na początku prelekcji powiedział, że spośród wszystkich objawień prywatnych zatwierdzonych przez Kościół, objawienie Matki Bożej w Fatimie jest najbardziej wyjątkowe. Jan Paweł II powiedział kiedyś wprost – Fatima jest najważniejszym objawieniem od czasów apostolskich. Zaznaczył, że wszystkie objawienia mają jeden wspólny mianownik. Po pierwsze ostrzegają przed apokalipsą z powodu grzechu i niewierności ludzi, a po drugie wzywa do nawrócenia. Pod tym względem, Fatima jest całkowicie zgodna z ogólną treścią objawień prywatnych. Kapłan tłumaczył, że nie chodzi tylko o to, aby dzisiaj czcić setną rocznicę objawienia Matki Bożej, ale żeby wziąć z tych objawień konkretną naukę. Wydaje się, że skoro dzieci fatimskie najdoskonalej odpowiedziały na przesłanie Matki Bożej, to co my powinniśmy robić, to starać się naśladować te dzieci. Nic więcej.

Po prelekcji ks. Roberta Bączka odbyło się nabożeństwo pierwszej soboty miesiąca ze sprawowaniem sakramentu pokuty. W trakcie nabożeństwa odbyła się konferencja ks. Roberta Skuzy poświęcona roli Matki Bożej. Po konferencji odbyła się Procesja Fatimska ulicami miasta do Katedry Łomżyńskiej.

W Katedrze, odbyła msza św. dziękczynna koncelebrowana w Katedrze pod przewodnictwem Biskupa Łomżyńskiego, Janusza Stepnowskiego. Po mszy przy katedrze miała miejsce wspólna agapa.

Matka Boża podczas objawień w 1917 roku przekazała trojgu pastuszkom trzy tajemnice, zwane tajemnicami fatimskimi. Dwie z trzech wizji zostały zapisane i upublicznione w 1941 roku na polecenie biskupa Fatimy. Trzecią z wizji (zapisaną w 1944) upubliczniono w 2000 roku. W okresie od 13 maja do 13 października 1917 roku dzieci z Fatimy miały być świadkami objawień Matki Bożej Fatimskiej, podczas których miały im zostać przekazane trzy tajemnice fatimskie.

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z wydarzenia

Bartosz Święciński (wZasięgu.pl)
 W sobotę, 3 czerwca odbędzie się diecezjalne dziękczynienie w 100. rocznicę objawień fatimskich, w 26. rocznicę pielgrzymki do Łomży św. Jana Pawła II. Uroczystości rozpoczną się o godz. 10.00 w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łomży. Do udziału zaproszeni zostali przedstawiciele duszpasterstw specjalistycznych naszej diecezji, a także wszyscy diecezjanie.

Maryjny miesiąc maj przynosi w tym roku setną rocznicę objawień Matki Bożej w Fatimie. W Kościele powszechnym, jak też w Diecezji Łomżyńskiej, jest to szczególna okazja do dziękczynienia Bogu za Jego Matkę oraz za naukę zawartą w objawieniach, które miały miejsce w 1917 roku.    Szczególnym znakiem Fatimy w codziennej tradycji duszpasterskiej są pierwsze soboty miesiąca, obchodzone uroczyście w wielu parafiach naszej diecezji. Coraz większą popularnością cieszą się Procesje Fatimskie, organizowane od maja do października. Do dyspozycji duszpasterzy są również wydawnictwa duszpasterskie wydane w naszej diecezji. Należą do nich: książka ks. Marcina Sobiecha „Fatima. Przewodnik czwartego wizjonera” czy modlitewniki fatimskie wydane przez duszpasterstwo Sanktuarium św. Antoniego w Ostrołęce i Bazyliki Mniejszej w Myszyńcu.

   W ramach obchodów stulecia objawień w Fatimie – 13 maja br., w dekanatach i parafiach naszej diecezji będą miały miejsce Procesje Fatimskie. Piąta Niedziela Wielkanocna – 14 maja br., będzie w naszych wspólnotach parafialnych Niedzielą Fatimską. W sposób szczególny pragniemy również podkreślić ten maryjny jubileusz w Kościele łomżyńskim, spotykając się we wspólnocie diecezjalnej, w pierwszą sobotę miesiąca – 3 czerwca br. w Łomży.

   Biskup Łomżyński Janusz Stepnowski chce, aby pierwsza sobota czerwca, była przeżywana wspólnie przez nas wszystkich właśnie w Łomży: przez kapłanów, siostry i braci zakonnych, alumnów i wiernych świeckich z grup maryjnych, kół różańcowych, katechetów, ruchów i stowarzyszeń, Rodziny Radia Maryja, dzieci i młodzieży.

Ponadto pragniemy zaprosić do udziału w uroczystościach grupy zawodowe, objęte duszpasterstwem: służbę zdrowia, nauczycieli i wychowawców, kolejarzy, prawników, samorządowców i parlamentarzystów, środowiska twórcze, policjantów, strażaków, harcerzy, przedsiębiorców, pracowników środków masowego przekazu, sportowców, pracowników gospodarki leśnej, wodnej i parków narodowych, bankowców, środowiska trzeźwościowe, ratownictwa medycznego czy związków i stowarzyszeń paramilitarnych oraz rekonstrukcji historycznej.

   Druga okazją do spotkania tego dnia jest 26. rocznica pielgrzymki do Łomży św. Jana Pawła II. Chcemy, aby coroczny dzień wspomnienia pobytu pośród nas Papieża Polaka, na stałe wpisał się w naszą diecezjalną tradycję.

   Liczymy na to, że na dzień 3 czerwca br., przybędzie do Łomży z każdego dekanatu przynajmniej grupa autokarowa wiernych. Do udziału w tym spotkaniu zobowiązani są również wszyscy księża posługujący w diecezji, w miarę możliwości duszpasterskich.


Program uroczystości:

godz. 10:00 – rozpoczęcie spotkania, powitanie pielgrzymów w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łomży

godz. 10:10 – prelekcja Grzegorza Górnego na temat znaczenia objawień fatimskich

godz. 10:30 – nabożeństwo pierwszej soboty miesiąca ze sprawowaniem sakramentu pokuty, w trakcie nabożeństwa konferencja ks. dra Zbigniewa Skuzy, poświęcona roli Matki Bożej

godz. 11:15 – Procesja Fatimska ulicami miasta do Katedry Łomżyńskiej

godz. 12:00 – Msza św. dziękczynna koncelebrowana w Katedrze pod przewodnictwem Biskupa Łomżyńskiego

godz. 13:15 – wspólna agapa przy Katedrze

 
piątek, 02 czerwiec 2017 15:07

Zmarł ks. Mariusz Stolarski

 W dniu wczorajszym, w godzinach wieczornych, po wieczną nagrodę do Pana odszedł ks. Mariusz Stolarski, wikariusz parafii Nawiedzenia NMP w Ostrołęce. Przeżył 39 lat, w tym roku obchodził jubileusz 10-lecia kapłaństwa.

Ks. Mariusz pochodził z Kozła, święcenia kapłańskie przyjął w 2007 roku z rąk bpa Stanisława Stefanka. Pełnił posługę duszpasterską w Myszyńcu, Szelkowie, Zambrowie i Ostrołęce. Od wielu lat zmagał się z chorobą nowotworową.

W Wielki Piątek na antenie Radia Nadzieja dał świadectwo przeżywania swojej choroby w codziennym życiu kapłańskim.

To wielka strata dla nas wszystkich. Mariusz był wspaniałym człowiekiem, kolegą i kapłanem. Uczył nas przyjmować i nieść cierpienie. Staraliśmy się mu towarzyszyć w niesieniu krzyża, ale to on napełniał nas wiarą i nadzieją. To wielka strata. Niech Bóg da mu niebo – mówi jeden z jego współbraci w kapłaństwie.

Uroczystości pogrzebowe śp. Ks. Mariusza odbędą się 3 czerwca (sobota) w następującym porządku:

  • o godz. 9.00 Msza św. żałobna w kościele parafialnym pw. Nawiedzenia NMP w Ostrołęce
  • o godz. 14.00 Msza św. pogrzebowa w kościele parafialnym w Koźle.
Ciało śp. Ks. Mariusza Stolarskiego zostanie pochowane na cmentarzu parafialnym w Koźle.

Wszystkich wiernych prosimy o modlitwę w intencji śp. ks. Mariusza.

Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie…

 
Kościół Łomżyński bogatszy o ośmiu nowych kapłanów. W sobotę (27 maja) o godz. 10.00 w łomżyńskiej Katedrze rozpoczęła się uroczysta Msza św., podczas której bp Janusz Stepnowski udzielił świeceń kapłańskich ośmiu diakonom.

Sakrament święceń obejmuje trzy stopnie: święcenia diakonatu, święcenia prezbiteratu i święcenia biskupie. Dzień święceń kapłańskich jest ważnym wydarzeniem nie tylko dla przyjmujących je diakonów i ich najbliższych, ale także dla całego Kościoła. Nowo wyświęceni kapłani przygotowywali się na ten dzień przez 6 lat formacji intelektualnej i duchowej oraz bezpośrednio przez kilkudniowe rekolekcje zamknięte, prowadzone przez Ojca duchownego ks. Adama Filipowicza w Ostrożnem k. Zambrowa.

Uroczystej Eucharystii przewodniczył biskup łomżyński Janusz Stepnowski, który modlił się wraz z bp. Tadeuszem Bronakowskim, bp. seniorem Stanisławem Stefankiem oraz licznie zgromadzonymi kapłanami, przybyłymi na tę szczególną liturgię nie tylko z diecezji łomżyńskiej, ale też z różnych zakątków Polski, a nawet świata.

Wszystkich powitał bp Janusz Stepnowski, a zwracając się do rodzin diakonów – kandydatów do kapłaństwa, mówił: Chciałem podziękować rodzinom za to, że dzięki ich modlitwie, dzięki ich trwaniu przy swoim synu, to powołanie krzepło, umacniało się i dzisiaj spotyka swoje dokonanie przez święcenia kapłańskie.

Po odczytaniu Ewangelii ks. Jarosław Kotowski, rektor łomżyńskiego Seminarium, przedstawił Księdzu Biskupowi kandydatów i prosił o udzielenie im święceń. Natomiast diakoni potwierdzili swoją obecność.

W homilii, która nastąpiła po tym akcie, bp Janusz mówił: Dla naszej diecezji dzisiejszy dzień, to dzień święta, bo dzień zwieńczenia pewnego dzieła. Dzieła, na które oczekiwaliśmy, w stosunku do tych młodzieńców, od sześciu lat. Kiedy po raz pierwszy rodzice zanieśli ich do chrztu świętego, to w sercu swoim tak, jak rodzice Jezusa, pytali się: Kim staną się w przyszłości te dzieci, które oni postanowili ochrzcić i wychować po chrześcijańsku? Kiedy przyjmowali po raz pierwszy komunię świętą to też rodzice im towarzyszyli. (…) I ten moment dzisiejszy, w którym wasi rodzice, drodzy diakoni, wam towarzyszą. Wielu z nich jest obecnych tu fizycznie, wielu już z nieba przygląda się tej ceremonii i towarzyszy wam w tym tak pięknym dniu – mówił do diakonów biskup Janusz.

Zwracając się do diakonów, biskup Janusz nawiązał do podjętej przez nich przed laty decyzji o wstąpieniu do seminarium i wkroczenia na drogę formacji. To jest zwieńczenie pewnego czasu formacji, ale zarazem nowy początek, nowe zadanie, które będzie was czekało na parafiach, a życie pisze nieraz scenariusze różnorodne – mówił pasterz diecezji.

Przyszłym kapłanom biskup polecił wsłuchiwać się w słowa z Dziejów Apostolskich. Zachęcił też do brania przykładu z apostoła Pawła, który inspirował Pryscillę i Akwilę: Waszym zadaniem jako apostoła w naszej łomżyńskiej diecezji, będzie umacnianie człowieka. (…) Tam, gdziekolwiek Pan Bóg was pośle, macie za zadanie umacniać drugiego człowieka w wierze, ale umacniać go też w swoim człowieczeństwie, aby tego człowieczeństwa w dzisiejszym świecenie nie zatracił. Szczególnie ludzi młodych. (…) Wy macie za zadanie umacniać tych młodych, nieraz pogubionych w straszliwy sposób. Macie ich sprowadzać na drogę Pana, aby potrafili odkryć Chrystusa – mówił biskup Janusz. Dla was ten język młodzieżowy jest łatwiejszy, łatwiej wam będzie dotrzeć do serca młodego człowieka – mówi biskup Janusz.


Biskup zwrócił też uwagę, iż potrzeba, by młodzi kapłani nieustannie zgłębiali wiedzę o Bogu. To będzie dla was wielkie zadanie – mówił pasterz. Aby ciągle zgłębiać wiedzę o Bogu, ale też zgłębiać wiedzę o człowieku. Aby łączyć te dwa elementy: wiarę i wiedzę.

Na zakończenie biskup zwrócił się do zebranych, zachęcając wszystkich do modlitwy, aby nowi kapłani wsłuchiwali się w głos Boży i pozwolili się dalej prowadzić Temu, który ich wybrał.

Po homilii diakoni – kandydaci do święceń prezbiteratu, odpowiadali na pytania biskupa i wyrazili gotowość do przyjęcia obowiązków, wynikających ze święceń oraz złożyli przyrzeczenia czci i posłuszeństwa biskupowi diecezjalnemu. Kolejnym elementem uroczystości było odśpiewanie litanii do Wszystkich Świętych, w trakcie której kandydaci do kapłaństwa, na znak największego uniżenia przed Bogiem, leżeli krzyżem. Po odśpiewanej litanii nastąpił najważniejszy moment uroczystości: przez włożenie rąk i modlitwę konsekracyjną Biskup Janusz Stepnowski wyświęcił ośmiu nowych kapłanów. Swoje ręce na nowo wyświęconych kapłanów włożyli też wszyscy kapłani będący w świątyni. Po udzieleniu święceń, alumni seminarium ubrali neoprezbiterów w szaty kapłańskie: stułę i ornat. Z kolei Biskup namaścił dłonie neoprezbiterów olejem Krzyżma świętego, a następnie wręczył im chleb i kielich z winem oraz przekazał im znak pokoju. Po tych obrzędach kapłani neoprezbiterzy, wspólnie z księżmi biskupami i zgromadzonymi kapłanami, koncelebrowali swoją pierwszą Mszę świętą.

W niedzielę, punktualnie o godzinie 12.00, nowo wyświęceni kapłani sprawowali w swoich rodzinnych parafiach Mszę świętą z prymicyjnym błogosławieństwem, z którym związana jest łaska odpustu zupełnego. Prymicjanci udzielili błogosławieństwa indywidualnego ze specjalną modlitwą: kapłanom, klerykom, rodzicom, osobom konsekrowanym, rodzinie oraz wszystkim pozostałym uczestnikom uroczystości.

Swoją pierwszą Ofiarę Eucharystyczną księża sprawowali w następujących parafiach:

Ks. Sylwester GODLEWSKI w par. Wniebowzięcia NMP w Kołakach Kościelnych
Ks. Marian GROCHOWSKI w par. Bożego Ciała w Łomży
Ks. Albert LUBAK w par. św. Anny w Jelonkach
Ks. Marek MUZYK w par. Trójcy Przenajświętszej w Borkowie
Ks. Kamil NOWAK w par. św. Franciszka w Ostrołęce
Ks. Adam PŁOŃSKI w par. św. Michała Archanioła w Płonce Kościelnej
Ks. Mateusz PŁOTCZYK w par. Trójcy Przenajświętszej w Zambrowie
Ks. Krystian URBANEK w par. św. Józefa w Zambrowie

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji

JE/red (wzasięgu.pl)
Ośmiu diakonów z Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży przyjmie w sobotę (27.05) z rąk biskupa łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego święcenia prezbiteratu.

Przez kilka ostatnich dni diakoni przygotowywali się do święceń uczestnicząc w rekolekcjach pod przewodnictwem Ojca duchownego ks. Roberta Bączka w Domu Rekolekcyjnym KSM-u w Ostrożnem pod Zambrowem. Święcenia kapłańskie są zwieńczeniem 6 lat formacji w Wyższym Seminarium Duchownym.

Święcenia prezbiteratu przyjmą:

Dk. Sylwester GODLEWSKI z par. Wniebowzięcia NMP w Kołakach Kościelnych
Dk. Marian GROCHOWSKI z par. Bożego Ciała w Łomży
Dk. Albert LUBAK z par. św. Anny w Jelonkach
Dk. Marek MUZYK z par. Trójcy Przenajświętszej w Borkowie
Dk. Kamil NOWAK z par. św. Franciszka w Ostrołęce
Dk. Adam PŁOŃSKI z par. św. Michała Archanioła w Płonce Kościelnej
Dk. Mateusz PŁOTCZYK z par. Trójcy Przenajświętszej w Zambrowie
Dk. Krystian URBANEK z par. św. Józefa w Zambrowie

Uroczysta Msza św., w trakcie której zostaną wyświęceni na kapłanów rozpocznie się o godz. 10:00 w Katedrze Łomżyńskiej. Radio Nadzieja przeprowadzi transmisję uroczystości.

Joanna Ekstowicz
W sobotę 13 maja 6 alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży przyjęło z rąk biskupa łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego świecenia diakonatu. W uroczystości wziął udział biskup pomocniczy Tadeusz Bronakowski oraz biskup senior Stanisław Stefanek. Nie zabrakło również rodziców, krewnych, przyjaciół i kapłanów pracujących w parafiach, z których pochodzą alumni.

Przyjęcie święceń diakonatu, to jedna z ważniejszych decyzji, jakie podejmują klerycy Wyższego Seminarium Duchownego. Do tego wydarzenia przygotowywali się przez 5 lat studiów filozoficznych i teologicznych oraz przez odbywane w parafiach praktyki duszpasterskie. Bezpośrednim przygotowaniem były natomiast rekolekcje, które odbyły się w Ostrożnem k. Zambrowa, a przewodniczył im ojciec duchowny ks. dr Robert Bączek.

Diakonat to pierwszy stopień sakramentu święceń kapłańskich. Przez te święcenia diakoni zostają włączeni w poczet duchowieństwa. Od tego dnia alumni roku V będą rozpoznawalni w zgromadzeniu liturgicznym, będą nosili albę i dalmatykę lub komżę oraz stułę przewieszoną przez lewe ramię.

W momencie święceń przez nałożenie rąk przez Księdza Biskupa diakoni otrzymali ważne zadania do wypełniania wobec Kościoła i wiernych. A w wypowiedzianych publicznie słowach przysięgi ślubowali wobec swojego biskupa m.in. celibat oraz posłuszeństwo swojemu biskupowi.

Biskup Janusz w swojej homilii zwrócił uwagę, iż posługa diakonatu pociąga za sobą pewne obowiązki. Przez święcenia diakonatu będzie spoczywał na nich obowiązek modlitwy Kościoła, modlitwy za Kościół, za potrzeby Kościoła. Regularnej modlitwy skierowanej do Pana. Tak jak lewici Starego Testamentu tak i Wy, drodzy za chwilę diakoni, będziecie też zanosić wasze modlitwy do Pana przez modlitwę brewiarzową. Będziecie modlić się za ten świat dzisiejszy, który w większych częściach w ogóle się nie modli – mówił biskup Janusz.


Pasterz diecezji wskazał, że drugim obowiązkiem diakona jest głoszenie Słowa Bożego. Wy jako diakoni macie głosić Słowo Bożemówił biskup Janusz. Wychodzić z tym Słowem Bożym do każdego. Do tego który go słucha i do tego który nie słucha. Nie zrażać się tym, że nas wyrzucają. Musimy wchodzić w dzisiejszym świecie ze Słowem Bożym przez okno, aby człowiek miał okazję poznać to zbawcze Słowo. Misja diakona to modlitwa, Słowo Boże, ale też udzielanie sakramentów.

Ordynariusz przypomniał, że dzień święceń diakonatu przypada w stulecie objawień fatimskich.

Wasz diakonat i wasze przyszłe kapłaństwo rozgrywa się pod Jej sztandarami – mówił biskup. Ona w Fatimie była tą, która niosła światu nadzieję pokoju. (…) jako diakoni, słudzy Chrystusa macie przez wasze słowo, przez waszą posługę nieść światu pokój i nadzieję. Diakon to znaczy sługa, sługa Chrystusa. Służcie zatem wiernie Chrystusowi niosąc Słowo Boże, niosąc miłosierdzie i miłość, ale niosąc to przesłanie pokoju. Amen – zakończył biskup.

Święcenia diakonatu przyjęli:

dk Mateusz Gąska z par. św. Stanisława BM w Paraciakach

dk Karol Nerwiński z par. św. Franciszka w Ostrołęce

dk Bartosz Krystian Samełko z par. Trójcy Przenajświętszej w Grajewie

dk Marek Spiżewski z par. św. Jana Ap. w Nurze

dk Kamil Stańczuk z par. Wniebowzięcia NMP w Ostrowi Mazowieckiej

dk Paweł Wiśniewski z par. św. Stanisława BM w Dobrzyjałowie

 JE (wZasięgu.pl)
 
Strona 1 z 24

Dane kontaktowe

Kuria Diecezjalna w Łomży
ul. Sadowa 3
18-400 Łomża

tel: 86 473 46 11
fax 86 473 46 31

kuria@diecezja.lomza.pl

 

 

Projekt i wykonanie

spesmedia.png