ks. Tomasz Trzaska

Trzeci i ostatni dzień XIV Ostrołęckich Spotkań Charyzmatycznych dotyczył codzienności w Chrystusie. Rozpoczął się on od zawiązania wspólnoty i modlitwy uwielbienia. Następnie osoby przebywające w hali im. Arkadiusza Gołasia mogły wysłuchać pierwszej konferencji zatytułowanej “Słowo Boga w mojej codzienności”.

Jest taka duża pokusa, żeby życie duchowe oddzielać od codzienności. Myślę, że Panu Bogu chodzi o to aby ta codzienność była nim przesiąknięta – mówi Małgorzata Mularczyk, autorka pierwszego wystąpienia.

W trakcie niedzielnego spotkania odbyły się jeszcze dwie konferencje. Ksiądz Wojsław Czupryński poruszył temat życia codziennego w Chrystusie. Natomiast ksiądz Tomasz Jaklewicz przedstawił wystąpienie pod tytułem „Odpoczynek i świętowanie w mojej codzienności”.

Człowiek jest stworzony przez Pana Boga nie tylko do pracy, ale także do odpoczynku i świętowania – mówi ks. Tomasz Jaklewicz – Te dwa wymiary się dopełniają i są konieczne. Na kartach Pisma Świętego, tam gdzie znajduje się fragment o stworzeniu świata, jest mowa o tym, że Pan Bóg odpoczął siódmego dnia. Można powiedzieć, że Bóg uświęcił w ten sposób siódmy dzień tygodnia.

Po ostatniej z konferencji uczestnicy spotkania wzięli udział w zabawie tanecznej prowadzonej przez Mariusza Kubła. Podczas niej, każda osoba będąca w hali mogła poprzez taniec modlić się do Boga. Ostatni dzień XIV Ostrołęckich Spotkań Charyzmatycznych zakończył się Mszą świętą, której przewodniczył biskup Tadeusz Bronakowski.

AB

Zapraszamy do obejrzenia relacji i fotorelacji ze wszystkich dni spotkania
W sobotę (18.02) w Hali im. Olimpijczyków Polskich w Łomży, odbyła się Międzynarodowa Kongregacja Ruchu Gloriosa Trinita. Tematem spotkania był tekst z ewangelii św. Jana – “Panie do kogóż pójdziemy”.

Temat wczorajszej kongregacji dla ruchu Gloriosa Trinita był bardzo istotny, ponieważ ruch przede wszystkim pragnie ewangelizować wychodząc do człowieka, który zagubił się w swoim życiu. Jak mówi założyciel wspólnoty, ks. Andrzej Święciński, jej charyzmatem jest budowanie relacji.  Człowiek, który zerwał taką relację z Bogiem, czy z drugim człowiekiem, zadaje sobie pytanie – Panie do kogóż mogę teraz pójść? – mówi kapłan. Jeśli nie pospieszymy się z odpowiedzią na to pytanie, to jest ryzyko, że ci ludzie pójdą w złą stronę, czy to szukając kochanków, czy w przypadku młodzieży w kierunku pseudo idoli. Chodzi o to, żeby pokazać im jak najszybciej drogę do Chrystusa – dodał.

Do Łomży z tej okazji przyjechały wspólnoty z całej Polski, a także z Włoch czy Białorusi. Założyciel łomżyńskiego ruchu jest zadowolony z faktu, iż ruch ciągle rośnie nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach. Dziś jest nas tutaj około tysiąca i to jest piękny powód do radości, ponieważ widać, że ta wspólnota powoli się rozrasta.

Bartosz Święciński (wzasiegu.pl)

Obejrzyj fotorelację z wydarzenia
wtorek, 14 luty 2017 15:56

"Zerwany Kłos" w Łomży

Wydział Duszpasterstwa Ogólnego Łomżyńskiej Kurii Diecezjalnej wraz z Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży Diecezji Łomżyńskiej oraz Kino Millenium w Łomży, zapraszają do obejrzenia filmu „Zerwany Kłos”, poświęconego życiu i męczeństwu bł. Karoliny Kózkówny, patronki polskiej młodzieży. 

„Film Witolda Ludwiga powstał z kilku powodów. Z jednej strony jest debiutem fabularnym młodego zespołu filmowego powstałego przy Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz TV Trwam. Z drugiej strony powstał z pragnienia nowej ewangelizacji przez kulturę i przekonania, że także kinematografia powinna stać się areopagiem Kościoła. Trzecim powodem było podziękowanie św. Janowi Pawłowi II za dziedzictwo Światowych Dni Młodzieży, które w 2016 roku odbyły się w jego umiłowanym Krakowie” (zerwanyklos.pl).

Film będzie wyświetlany w Kinie Millenium w Łomży przy ul. Wojska Polskiego 5 w następujących terminach:

17 lutego (piątek) – godz. 12.00 i 18.30
18 lutego (sobota) – godz. 15.00
19 lutego (niedziela) – godz. 15.00
20 lutego (poniedziałek) – godz. 12.00 i 18.15
21 lutego (wtorek) – godz. 12.00 i 18.15
22 lutego (środa) – godz. 18.15

Bilety można nabyć bezpośrednio w kasie Kina Millenium lub online na stronie: kinomillenium.pl. Ponadto grupy zorganizowane np. parafie, szkoły, wspólnoty młodzieżowe, mogą zamówić specjalny pokaz tylko dla siebie.

Zgłoszenia pod numerem telefonu: Iwona Piaścik: 882762882, Jolanta Dłużniewska: 664045065.

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Ostrołęce obchodził kolejny Światowy Dzień Chorego. Uroczystości rozpoczęły się od Mszy św. w szpitalnej kaplicy. Mszy przewodniczył bp Tadeusz Bronakowski.

Już od około 10 lat u nas w szpitalu uroczyście obchodzimy Światowy Dzień Chorego. Myślę, że dla osób chorych jest to bardzo wzruszający moment, bo to jest dzień, który poświęcamy im i osobom z personelu, które opiekują się chorymi – mówi Wojciech Miazga, dyrektor Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Ostrołęce.

Po zakończeniu Mszy świętej w kaplicy szpitala biskup Tadeusz Bronakowski odwiedził chorych w salach. Uważam, że taki dzień chorego jest dla nas wsparciem – mówi pacjentka, pani Alfreda.

W tym roku Światowy Dzień Chorego obchodzony jest po raz 25. Światowy Dzień Chorego ustanowił Papież Jan Paweł II 13 maja 1992 roku w 75. rocznicę objawień fatimskich i w 11. rocznicę zamachu na Jego życie. Papież Franciszek mówi nam, że czas poświęcony chorym jest czasem świętym – podkreślił biskup Tadeusz Bronakowski – Dziękujemy wszystkim: lekarzom, pielęgniarkom, rodzinie za ten święty czas poświęcony chorym. Prosimy także wszystkich aby poprzez swoją modlitwę, cierpienie ofiarowane Panu Bogu prowadzili i siebie i innych do Jezusa Chrystusa.

Obchody Światowego Dnia Chorego odbyły się również w Domu Pomocy Społecznej w Ostrołęce. 11 lutego w kościołach pozostali wierni, którzy są chorzy i cierpiący będą mogli przyjąć sakrament chorych z okazji wspomnienia Matki Bożej z Lourdes, patronki cierpiących.

AB (wzasiegu.pl)
Czy warto zamieszkać razem przed ślubem, czy raczej poczekać na wspólne zamieszkanie do momentu ślubu, złożenia sobie przyrzeczenia miłości i potwierdzenia tej miłości praktykowaniem prawdy, miłości i wolności człowieka; miłości, która stawia wymagania, ale która stoi na straży godności i wartości osoby ludzkiej w każdym jej wymiarze? Czy zatem może jednak warto troszczyć się w codzienności życia o prawdziwą i wymagającą miłość, która przejawia się w czystości? Jeśli tak, to jaki jest na to sposób? W jaki sposób dostrzec wartość osoby, a nie tylko jej ciało?

To pytania, na które odpowiedzi poszukują młodzi z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Łomżyńskiej, a ponieważ zbliżający się Dzień Zakochanych, 14 lutego jest dobrą ku temu okazją postanowili w trzech miejscach naszej diecezji zorganizować Debatę Walentynkową do udziału w której zaprosili seksuologa, socjologa, doradców życia rodzinnego, duszpasterza młodzieży i psychologa. I jak zapewniają nie będzie to tylko suchy monolog jednej ze stron, ale jak przystało na debatę będzie można podyskutować z fachowcami z dzieciny seksualności i wychowania do czystej miłości.

Gośćmi tegorocznych debat będą: Dorota Sokołowska, o. Łukasz Buksa, Robert Lubowiecki (seksuolog), Mariusz Jędrzejko (socjolog), Piotr i Magdalena Ogrodowczyk, Sylwia Bujnowska (doradca życia rodzinnego) oraz ks. Grzegorz Kierski.

Debaty odbędą się w następujących miastach naszej diecezji:

16 lutego, godzina 19:00 – Łomża, Sala widowiskowa Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich, ul. Sadowa 12A;

17 lutego, godzina 17:00 – Zambrów, Sala kinowo – Widowiskowa, ul. Kard. Wyszyńskiego 2A;

17 lutego, godzina 19:00 – Wysokie Mazowieckie – Miejski Ośrodek Kultury.

Debaty plakat
Do modlitwy o to, byśmy zawsze umieli odnosić się do chorego, jak do osoby, która nosi w sobie dar, którym powinna dzielić się z innymi, zachęca Ojciec Święty Franciszek w orędziu na tegoroczny Światowy Dzień Chorego. Papież podkreśla, że Dzień Chorego jest okazją do znalezienia nowego bodźca, by upowszechniać kulturę szacunku dla życia, zdrowia i środowiska. Wyraża też swoją bliskość z chorymi i ich rodzinami, a także uznanie wobec tych, którzy w różny sposób pomagają chorym.

Światowy Dzień Chorego tradycyjnie jest obchodzony we wspomnienie objawień Matki Bożej z Lourdes, 11 lutego. W tym roku obchodzimy go już po raz 25. Decyzją Ojca Świętego Franciszka, nadzwyczajne obchody tego dnia odbędą się – tak jak przed 25 laty – w Lourdes.

Treść orędzia:

Orędzie Papieża Franciszka na XXV Światowy Dzień Chorego 2017 r.

„Zdumienie tym, czego dokonuje Bóg: «wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny» (Łk 1,49)”

 Drodzy Bracia i Siostry!

11 lutego przyszłego roku będzie obchodzony w całym Kościele, a zwłaszcza w Lourdes, XXV Światowy Dzień Chorego, na temat: „Zdumienie tym, czego dokonuje Bóg: «wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny» (Łk 1,49)”. Ustanowiony przez mojego poprzednika św. Jana Pawła II w 1992 roku i obchodzony po raz pierwszy właśnie w Lourdes 11 lutego 1993 roku, dzień ten jest okazją do zwrócenia szczególnej uwagi na sytuację chorych, a ogólniej rzecz biorąc cierpiących. Jednocześnie zachęca tych, którzy poświęcają się na ich rzecz, począwszy od ich rodzin, pracowników służby zdrowia i wolontariuszy, do dziękowania za otrzymane od Pana powołanie towarzyszenia chorym braciom. Ponadto obchody te odnawiają w Kościele dynamikę duchową, aby coraz lepiej wypełniać tę zasadniczą część jego misji, która obejmuje posługę ostatnim, chorym, cierpiącym, wykluczonym i usuwanym na  margines (por. JAN PAWEŁ II, Motu proprio, Dolentium hominum, 11 luty 1985, 1). Z pewnością czas modlitwy, liturgii eucharystycznej i namaszczenia chorych, dzielenie się z chorymi a także pogłębienie wiedzy bioetycznej i teologiczno-pastoralnej, które będą miały miejsce w tych dniach w Lourdes wniosą nowy ważny wkład w tę posługę.

Już teraz, stając duchowo w Grocie Massabielskiej przed wizerunkiem Niepokalanej Dziewicy, w której Wszechmocny dokonał wielkich rzeczy dla odkupienia ludzkości, pragnę wyrazić moją bliskość względem was wszystkich, bracia i siostry, którzy przeżywacie doświadczenie cierpienia oraz wobec waszych rodzin. Pragnę też wyrazić moje uznanie dla tych wszystkich, którzy w różnych funkcjach i we wszystkich placówkach służby zdrowia na całym świecie kompetentnie, odpowiedzialnie i z poświęceniem działają, by wam ulżyć, uleczyć was i zapewnić wam codzienne dobre samopoczucie. Chciałbym was wszystkich chorych, cierpiących, lekarzy, pielęgniarki, członków rodzin, wolontariuszy zachęcić do kontemplowania w Maryi, Uzdrowieniu Chorych, tej, która zapewnia czułość Boga wobec każdego człowieka i wzór powierzenia się Jego woli, a także do znajdowania zawsze w wierze karmiącej się Słowem Bożym i sakramentami mocy, by miłować Boga i braci, również w doświadczeniu choroby.

Podobnie jak na świętą Bernadetę, spogląda na nas Maryja. Pokorna dziewczyna z Lourdes opowiadała, że Dziewica, którą nazwała „Piękną Panią”, spojrzała na nią, tak jak się patrzy na osobę. Te proste słowa opisują pełnię relacji. Bernadeta uboga, niepiśmienna i chora czuje, że Maryja spogląda na nią jako na osobę. Piękna Pani mówi do niej z wielkim szacunkiem, bez politowania. Przypomina to nam, że każdy chory jest i pozostaje istotą ludzką i musi być traktowany jako taka. Ludzie chorzy, podobnie jak osoby niepełnosprawne, nawet bardzo poważnie, posiadają swoją niezbywalną godność i swoją misję w życiu i nigdy nie mogą stawać się jedynie przedmiotami, nawet jeśli czasami mogą się wydawać jedynie biernymi, choć w rzeczywistości nigdy tak nie jest.

Bernadeta po pobycie w grocie, dzięki modlitwie przekształciła swoją kruchość we wsparcie dla innych, dzięki miłości stała się zdolna do ubogacenia swego bliźniego, a przede wszystkim poświęciła swoje życie dla zbawienia ludzkości. Fakt, że Piękna Pani poprosiła ją, aby modliła się za grzeszników przypomina nam, że chorzy, cierpiący noszą w sobie nie tylko pragnienie uleczenia, ale także przeżywania po chrześcijańsku swego życia, dochodząc do oddawania go jako autentyczni uczniowie-misjonarze Chrystusa. Maryja dała Bernadecie powołanie służenia chorym i wezwała ją do tego, by stała się siostrą miłosierdzia, do misji którą wyraża Ona w stopniu tak wzniosłym, by stać się wzorem, do którego może się odnieść każdy pracownik służby zdrowia. Prośmy zatem Niepokalane Poczęcie o łaskę, byśmy umieli zawsze odnosić się do chorego jak do osoby, która z pewnością potrzebuje pomocy, czasami nawet w rzeczach najbardziej elementarnych, ale która nosi w sobie swój dar, którym powinna dzielić się z innymi.

Spojrzenie Maryi, Pocieszycielki strapionych, rozświetla oblicze Kościoła w jego codziennym zaangażowaniu na rzecz potrzebujących i cierpiących. Cenne owoce tej troski Kościoła dla świata cierpienia i choroby są powodem do dziękczynienia Panu Jezusowi, który stał się solidarny z nami, będąc posłusznym woli Ojca, aż do śmierci na krzyżu, aby ludzkość została odkupiona. Solidarność Chrystusa, Syna Bożego narodzonego z Maryi, jest wyrazem miłosiernej wszechmocy Boga, która przejawia się w naszym życiu – szczególnie gdy jest ono kruche, zranione, upokorzone, usunięte na margines, naznaczone cierpieniem – zaszczepiając w nim moc nadziei, która nas podnosi i wspiera.

Tak wiele bogactwa humanizmu i wiary nie może zostać zmarnowane, lecz powinno nam raczej pomóc w zmierzeniu się z naszymi ludzkimi słabościami, a jednocześnie z wyzwaniami istniejącymi w dziedzinie opieki zdrowotnej i technologii. Z okazji Światowego Dnia Chorego możemy odnaleźć nowy impuls, aby przyczynić się do upowszechnienia kultury szacunku dla życia, zdrowia i środowiska; nowy impuls do walki o poszanowanie integralności i godności osoby, w tym poprzez właściwe podejście do kwestii bioetycznych, ochrony najsłabszych i troski o środowisko naturalne.

Z okazji XXV Światowego Dnia Chorego ponawiam moją modlitewną solidarność i poparcie dla lekarzy, pielęgniarek, wolontariuszy i wszystkich mężczyzn i kobiet konsekrowanych zaangażowanych w posługę chorym i cierpiącym; dla instytucji kościelnych i świeckich, które działają w tym obszarze; a także dla rodzin, które z miłością opiekują się swoimi chorymi krewnymi. Wszystkim życzę, aby byli zawsze radosnymi znakami obecności i miłości Boga, naśladując wspaniałe świadectwo tak wielu przyjaciół i przyjaciółek Boga, wśród których wspomnę św. Jana Bożego i św. Kamila de Lellis, patronów szpitali i pracowników służby zdrowia, a także świętą Matkę Teresę z Kalkuty, misjonarkę czułości Boga.

Bracia i siostry, wszyscy chorzy, pracownicy służby zdrowia i wolontariusze, razem wznieśmy naszą modlitwę do Maryi, aby Jej macierzyńskie wstawiennictwo wspierało i towarzyszyło naszej wierze   i wyjednało nam u Chrystusa, Jej Syna, nadzieję na drodze uzdrowienia i zdrowia, poczucie braterstwa i odpowiedzialności, zaangażowania na rzecz integralnego rozwoju człowieka oraz radość wdzięczności, za każdym razem, kiedy zaskakuje nas Swoją wiernością i miłosierdziem.

Maryjo, nasza Matko,
która w Chrystusie przygarniasz każdego z nas jako dziecko,
podtrzymuj ufne oczekiwanie naszych serc,
spiesz nam z pomocą w naszych chorobach i cierpieniach,
Prowadź nas do Chrystusa, Twojego Syna a naszego Brata,
i pomóż nam powierzyć się Ojcu, który dokonuje wielkich rzeczy.

Zapewniam was wszystkich o mojej stałej pamięci w modlitwie i z serca udzielam wam Apostolskiego Błogosławieństwa.

Watykan, 8 grudnia 2016, w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Franciszek

© Copyright – Libreria Editrice Vaticana

Potrzebujemy w naszym społeczeństwie ludzi, którzy będą żyć na przekór modom dzisiejszych czasów i pozostaną wierni na zawsze swoim ideałom – mówił biskup Janusz Stepnowski podczas uroczystej Mszy św. wieńczącej diecezjalne obchody Dnia Życia Konsekrowanego.

2 lutego w Kościele obchodzony jest Dzień Życia Konsekrowanego. Uroczystej liturgii w katedrze łomżyńskiej przewodniczył biskup łomżyński Janusz Stepnowski. Wcześniej osoby konsekrowane spotkały się w Domu Wspólnoty Kapłańskiej w Łomży m.in. na wspólnej modlitwie Liturgią Godzin i Adoracji Najświętszego Sakramentu oraz konferencji ascetycznej, którą wygłosił ks. Krzysztof Brakoniecki.

Zwracając się do osób konsekrowanych, ale też wiernych zebranych w łomżyńskiej katedrze biskup Janusz nawiązał do greckiej nazwy święta Ofiarowania Pańskiego – „Ipapanti”. W tłumaczeniu to spotkanie – mówił biskup Stepnowski. Szczególnie na ikonach prawosławnych to spotkanie przedstawione jest z elementem świątyni. Ale ta świątynia nie przypomina Świątyni Jerozolimskiej. Przypomina Kościół Prawosławny. To jest spotkanie Świątyni Jerozolimskiej z tym nowym Kościołem, Kościołem który został założony przez Jezusa Chrystusa – mówił biskup.

Mówił też o innym znaczeniu spotkania. Spotkania Starego Testamentu z Nowym Testamentem, którym jest Jezus Chrystus. To co było zapisane w Starym Testamencie – mówił biskup, wypełnia się w Nowym Testamencie w osobie Jezusa Chrystusa.

Pasterz diecezji zwrócił się też z apelem do zebranych:

– Potrzebujemy w naszym społeczeństwie ludzi, którzy będą żyć na przekór modom dzisiejszych czasów i pozostaną wierni na zawsze swoim ideałom.

W swoim słowie biskup nawiązał do znaczenia świecy gromnicznej.

– Dzisiejszej celebracji towarzyszy światło. Nasze gromnice stają się mniejsze, gdyż przez całe życie światło je konsumuje. Nie wiadomo w którym momencie Pan powoła kogoś z nas. Ile nam zostało z tej świecy życia jeszcze dni, ile lat? – pytał biskup Janusz. Ordynariusz nawiązał do zmarłego w zeszłym tygodniu brata Jana Bartosika, który posługiwał w łomżyńskiej świątyni, a którego Pan powołał, po ludzku wydawałoby się, zbyt wcześnie.

Zwracając się na zakończenie swojej homilii do osób konsekrowanych prosił wszystkich zebranych:

– Drodzy bracia i siostry, życie jest tak krótkie. Starajmy się dać jak najwięcej z naszego życia innym, naszym dzieciom, naszej wspólnocie zakonnej, naszym braciom i siostrom w parafii aby i oni też radowali się z naszego życia – mówił biskup. Niech płomień świecy gromnicznej wam towarzysz. Niech to światło oświeca wasze życie, daję wam nadzieje, a w momentach próby, w momentach kiedy trudno znaleźć wyjście z sytuacji niech oświeca drogę każdego z was – życzył wszystkim zebranym biskup Stepnowski.

Po wysłuchaniu homilii osoby konsekrowane, które tego dnia przybyły do łomżyńskiej katedry odnowiły swoje śluby zakonne.

W Diecezji łomżyńskiej jest obecnie ponad 130 sióstr zakonnych, około 30 kapłanów zakonnych i 6 braci, kilka dziewic konsekrowanych i jedna wdowa konsekrowana.

Natomiast w Polsce działa obecnie blisko 180 zakonów i zgromadzeń zakonnych, do których przynależy ponad 32 tys. Jest w tym ponad 100 zgromadzeń zakonnych tzw. czynnych żeńskich, w których żyje około 19 tys. sióstr w 2230 domach zakonnych obecnych we wszystkich diecezjach, a ponad 2 tys. sióstr pracuje poza granicami Polski.

Zakony męskie w Polsce to wspólnota składająca się z 12 tys. 152 zakonników, w tym 9 tys. 363 kapłanów, 1 tys. 360 braci, 953 kleryków, 253 nowicjuszy, 223 postulantów. Na terenie Polski pracuje 8 tys. 852 zakonników natomiast za granicą posługę pełni ponad 3 tys. osób.

Oprócz tego w Polsce działają instytuty świeckie życia konsekrowanego i prowadzone są też indywidualne formy życia konsekrowanego.

Joanna Ekstowicz (wzasiegu.pl)

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia
poniedziałek, 23 styczeń 2017 09:34

Modlitwa o jedność chrześcijan

W Święto nawrócenia św. Pawła Apostoła kończy się w Kościele Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Tegorocznym modlitwom towarzyszyły słowa „Pojednanie – miłość Chrystusa przynagla nas”, które stanowią one nawiązanie do tekstu z Drugiego Listu św. Pawła do Koryntian 5,14-20, podkreślającego, że pojednanie jest darem od Boga przeznaczonym dla całego stworzenia.

Na skutek Bożego działania osoba, która została pojednana w Chrystusie, jest wezwana do głoszenia tego pojednania słowem i czynem. Tekst ten podkreśla, że pojednanie dokonuje się dzięki ofierze Jezusa Chrystusa, który oddaje swoje życie za wszystkich. Chrześcijanie są wezwani w imię Jezusa do oddawania, tak jak On, swego życia. Nie żyją już bowiem dla samych siebie, lecz dla Tego, który za nich umarł na krzyżu. Fakt, że Bóg w Chrystusie pojednał świat ze sobą, jest powodem do radości. Zanim jednak zaczerpniemy z głębokiego źródła Bożego przebaczenia musimy wyznać nasze grzechy. Dopiero wówczas jesteśmy w stanie świadczyć wobec świata, że pojednanie jest możliwe. Świat potrzebuje posługi pojednania, która przełamie bariery, zbuduje mosty, wprowadzi pokój i otworzy drzwi do nowego sposobu życia w imię Tego, który pojednał nas z Bogiem – Jezusa Chrystusa. Jego Duch Święty prowadzi nas do pojednania w Jego imię.

W tą modlitwę włączyli się również wierni Kościoła Łomżyńskiego, którzy zgromadzili się w Kościele Rektoralnym pw. Wniebowzięcia NMP pod przewodnictwem Pasterza Diecezji Biskupa Janusza Stepnowskiego by wspólnie modlić się w intencji jedności chrześcijan.

Na początku wierni zebrani na nabożeństwie zostali zaproszeni do modlitwy przeproszenia za budowanie murów, które zamiast łączyć chrześcijan prowadzą do coraz większych podziałów. Następnie uczestnicy nabożeństwa wsłuchali się w Liturgię Słowa do której komentarz wygłosił biskup Janusz Stepnowski. Przybliżył zebranym przypowieść o synu marnotrawnym, a raczej jak wskazywał kaznodzieja o Bogu, który jest zarazem ojcem i matką czekającą na powrót każdego zaginionego dziecka.

W pierwszą część nabożeństwa, poprzez czytania i modlitwę wiernych włączyli się przedstawiciele ruchu Odnowy w Duchu Świętym i Gloriosy Trinita, natomiast adorację Krzyża w duchu ekumenicznych spotkań modlitewnych Taizé, przygotowali i poprowadzili alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan odbywa się co roku od 18 do 25 stycznia. W tych dniach, na całym świecie, chrześcijanie różnych wyznań spotykają się na wspólnych nabożeństwach, modlitwach, konferencjach i koncertach.

JE/SB
poniedziałek, 16 styczeń 2017 09:29

Olimpiada Teologii Katolickiej

12 stycznia w poszczególnych diecezjach Polski odbył się etap diecezjalny „Olimpiady Teologii Katolickiej, Lublin 2017”, skierowanej do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych. Hasłem tegorocznej edycji olimpiady są słowa nawiązujące do przypadającego w tym roku 100-lecia objawień Matki Bożej w Fatimie: „Orędzie fatimskie jako znak nadziei dany przez miłosiernego Ojca”.

Uczestnicy tego etapu z naszej diecezji spotkali się w Centrum Edukacyjno-Szkoleniowym przy Wyższym Seminarium Duchownym, gdzie zmagali się z pytaniami konkursowymi. Zwycięzcami zostali: Kinga Kozłowska z I LO w Ostrołęce (I miejsce), Natalia Aleksandra Biernat z III LO w Ostrołęce (II miejsce) oraz Justyna Kozikowska z II LO w Łomży (III miejsce). Oni będą reprezentować diecezję łomżyńską na finale ogólnopolskim w Lublinie w dniach 23-25 III. Z uczestnikami etapu diecezjalnego spotkał się też biskup Tadeusz Bronakowski, który zwycięzcom wręczył nagrody, pogratulował wszystkim uczestnikom zdobytej podczas przygotowań wiedzy oraz życzył, by poznane treści były dla nich pomocą w życiu chrześcijańskim.

red
W niedzielę 15 stycznia 2017 roku na plebanii parafii p.w. Bożego Ciała w Łomży odbyło się kolejne spotkanie Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Diecezji Łomżyńskiej. Miało ono charakter spotkania opłatkowego z udziałem ks. bp-a Tadeusza Bronakowskiego.

W spotkaniu z udziałem ks. bp-a Tadeusza Bronakowskiego wzięli udział przedstawiciele jedenastu wspólnot zrzeszonych w RRiSK DŁ (Ruch Światło-Życie, Domowy Kościół, Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana z Łomży i Ostrołęki, Gloriosa Trinita, Akademia Społeczna, END, Odnowa w Duchu Świętym, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Łomżyńskiej, Ruch Focolari, Ruch Rodzin Nazaretańskich) i ks. Jacek Czaplicki z Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej Po części świątecznej (wspólne śpiewanie kolęd i składanie sobie wzajemnie życzeń przy okazji dzielenia się opłatkiem) miała miejsce część robocza, poświęcona przedstawieniu przez obecnych ciekawszych zamierzeń wspólnot na najbliższy rok. Planowane są między innymi następujące działania:
1. Triduum Paschalne połączone z rekolekcjami zamkniętymi (również dla rodzin z dziećmi) - Ruch Światło-Życie
2. Spotkanie wspólnot charyzmatycznych w Rzymie w wigilię i niedzielę Zesłania Ducha Świętego - Odnowa w Duchu Świętym
3. Weekend'y dla młodzieży przygotowującej się do przyjęcia sakramentu bierzmowania z czynnym udziałem członków niektórych wspólnot jako osób posługujących. Przy okazji rozmowy na ten temat dowiedzieliśmy się, że np. w parafii Bożego Ciała odbywają się dwa razy w każdym cyklu takich przygotowań spotkania połączone z modlitwą wstawienniczą rodziców tych młodych ludzi. Z kolei w Zambrowie mają miejsce w ramach Wieczorów Chwały odbywających się cyklicznie także takie wieczory z udziałem młodzieży przygotowującej się do przyjęcia sakramentu bierzmowania.
4. Łomżyńskie Dni Społeczne organizowane corocznie przez Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana w Łomży, Akademię Społeczną w tym roku będą poświęcone setnej rocznicy Objawień Fatimskich.
5. Planowane jest w tym roku spotkanie związane z 50- rocznicą powstania ruchu oazowego w diecezji łomżyńskiej.
6. Ruch Światło-Życie planuje od 14 lutego (dzień zakochanych) rozpocząć comiesięczne msze święte o rozeznanie powołania dla osób samotnych w różnym wieku.
7. Ruch Gloriosa Trinita 18 lutego organizuje kolejną międzynarodową kongregację, tym razem w hali sportowej '9-tki' w Łomzy.
8. Ruch Gloriosa Trinita – 21.01.2017 a Domowy Kościół organizuje 11.02. 2017 bezalkoholowy bal karnawałowy.
9. W tym roku zorganizowany zostanie II Narodowy Kongres Trzeźwości, a przy tej okazji będzie miało miejsce w całej Polsce wiele innych inicjatyw związanych z batalią o trzeźwość narodu.

E. Zieliński – Przewodniczący RRiSKDŁ (fot. J. Jankowski)
Strona 1 z 20

Dane kontaktowe

Kuria Diecezjalna w Łomży
ul. Sadowa 3
18-400 Łomża

tel: 86 473 46 11
fax 86 473 46 31

kuria@diecezja.lomza.pl

 

 

Projekt i wykonanie

spesmedia.png