ks. Tomasz Trzaska

wtorek, 01 sierpień 2017 12:45

O świcie ruszyli do Pani Jasnogórskiej

Wyruszyli by dotrzeć przed oblicze Jasnogórskiej Pani. Intencje są różne, od sprawdzenia siebie w wysiłku fizycznym, zdaną maturę, po zdrowie rodziny i uwolnienie od nałogów.

Sprzed łomżyńskiej katedry wyszła dziś (01.08) 33 Piesza Pielgrzymka Łomżyńska na Jasną Górę. Odprowadzam pielgrzymów już po raz piąty – mówi do mikrofonu Radia Nadzieja biskup łomżyński Janusz Stepnowski – Jest to radość bycia we wspólnocie. To przeżywanie wspólnoty jest radosne. W tamtym roku miałem okazję być w Mińsku, w tym roku również będę, i miałem okazję zobaczyć jak pątnicy docierali do miejscowości zmęczeni. Strażacy, ale nie tylko, stali przy drodze i polewali pielgrzymów wodą. Widziałem, że wiele osób było już prawie u kresu swoich sił, jednak po Mszy świętej, po odpoczynku, posiłku – ruszyli z nową energią, zupełnie jakby inna grupa. Pielgrzymka jest to wysiłek fizyczny, ale pamiętajmy, że są to najdłuższe rekolekcje, prawie jak te Świętego Ignacego, trwające miesiąc, więc jest to czas takiej odnowy dla wszystkich – dodaje bp Janusz.

Pielgrzymka, jak podkreślił bp Janusz Stepnowski, jest nazywana rekolekcjami w drodze. To właśnie na pątniczym szlaku często jesteśmy świadkami różnych przemian i nowej nadziei, która napędza nie tylko do dalszego wędrowania, ale przede wszystkim do przeżywania na nowo trudów codzienności. Skoro rekolekcje, musi być też szczera rozmowa. Najlepiej z Panem Bogiem. Taką możliwość stwarzają księża spowiednicy, którzy służą pielgrzymom na szlaku.

Dziś, pierwszego sierpnia pielgrzymi z 33 PPŁ uczestniczyli w Mszy św. w katedrze łomżyńskiej. Tuż po niej, około godziny 7:15 wyruszyli w trasę. Pątników odprowadził biskup Janusz Stepnowski oraz gospodarz parafii katedralnej ksiądz kanonik Marian Mieczkowski. Także dziś wyruszyły na szlak dwie inne grupy: zambrowska (grupa niebieska) oraz ostrołęcka (grupa czerwono-zielona). Pielgrzymi z Ostrowi Mazowieckiej (grupa srebrna) wyjdą jutro (02.08) a grupa fioletowa z Wyszkowa pojutrze (03.08).

Docelowym miejscem pierwszego odcinka trasy jest Sulęcin Szlachecki w powiecie ostrowskim. Pątnicy dojdą do Częstochowy 13 sierpnia.

tekst/foto. Paweł Zyskowski (wZasiegu.pl)

wtorek, 25 lipiec 2017 14:46

Z wizytą u Joachima i Anny

To już tradycja, iż z okazji wspomnienia Joachima i Anny dziadków Jezusa, Biskup Łomżyński zaprasza dzieci wraz z dziadkami do ogrodów biskupich na wspólną zabawę. Na najmłodszych czekała moc atrakcji, a opiekunowie, mogli spędzić czas na wspólnych rozmowach.

Swojej radości ze spotkania nie ukrywał gospodarz spotkania biskup Janusz Stepnowski, który cieszył się z wielopokoleniowego spotkania.

Dobra zabawa nie może obyć się bez dobrych prowadzących. Tym razem w rolę wodzirejów wcielił się ks. Grzegorz Kierski i ks. Marek Ulatowski. To oni z zapleczem tanecznym z KSM-u w Kadzidle do zabawy porwali nie tylko dzieci, ale też babcie i dziadków.

Tym bardziej, że obecność wielu dziadków na tym spotkaniu to nie nowość. Jak zdradziła jedna z babć w zeszłym roku była z wnukami po raz pierwszy i tak się spodobało dzieciom, iż w tym roku po prostu nie mogło jej tu nie być – oczywiście z gromadką wnucząt.

Zresztą miłość i poświecenie dziadków było widać na każdym krok. Jak wyznała babcia siedmiu wnuków: wnuczki kocha się bardziej i trudno im czegokolwiek odmówić. Ale miłość jest wzajemna, bo dzieci zapytane za co najbardziej kochają swoich dziadków odpowiadały, że za czas razem spędzony, za opowieści historyczne i dobrą kuchnię. Bo przecież nikt nie zrobi takiego sernika jak babcia, ani nie nauczy piec naleśników. Tylko babcia i dziadek zawsze mają czas i cierpliwość. I na dodatek nie boją się deszczu. Mogli się o tym przekonać wszyscy, którzy odpowiedzieli na zaproszenie biskupa, bo dobrej zabawie nie przeszkodził nawet pojawiający się deszcz.

Tym razem nie dopisała pogoda ale za to dopisali zarówno młodzi jak i starsi. I oby więcej takich międzypokoleniowych spotkań, w których wszyscy mogą się od siebie wiele nauczyć.

Joanna Ekstowicz (wZasięgu.pl)
 
 
 
To już po raz piąty w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Śniadowie spotkały się matki i teściowe na swojej diecezjalnej pielgrzymce. Był czas na wspólną modlitwę, konferencję, Eucharystię i procesje z figurą błogosławionej Marianny Biernackiej.

A wszystko zaczęło od spotkania ks. Tomasza Wilgi proboszcz w Śniadowie z ks. Dariuszem Kruczyńskim, który przygotowywał modlitewnik teściowych „Ja pójdę za nią.” Inspiracją do zorganizowania spotkań matek i teściowych właśnie w Śniadowie okazała się też figura bł. Marianny Biernackiej znajdująca się w bocznym ołtarzu.

Tegoroczne spotkanie to już tradycyjnie przybliżenie postaci błogosławionej Marianny Biernackiej, matki i teściowej, która oddała swoje życie za życie synowej Anny i jej jeszcze nienarodzonego dziecka. Uczestniczki tegorocznego spotkania miały możliwość wysłuchania konferencji o roli rodziny jako czynnika wspierającego rozwój, ale również chroniącego przed popadaniem w uzależnienia. Konferencję wygłosiła Małgorzata Chojnowska psychoterapeutka, która na co dzień pomaga osobom uzależnionym i współuzależnionym.

Matki i teściowe wzięły też udział w uroczystej mszy św. oraz modlitwie różańcowej o uzdrowienie relacji w rodzinie między innymi między synowymi i teściowymi. A spotkanie zakończyła procesja z figurą bł. Marianny Biernackiej.


Błogosławiona Marianna Biernacka z d. Czokało, urodziła się w 1888r. w Lipsku nad Biebrzą. Nie zachowała się żadna dokumentacja wskazująca na dzień i miesiąc urodzenia. Pochodziła prawdopodobnie z rodziny grekokatolickiej. Marianna wychowywała się w rodzinnym miasteczku. Mając 20 lat wyszła za mąż za Ludwika Biernackiego. W małżeństwie zostało zrodzonych sześcioro dzieci, czworo zmarło tuż po urodzeniu. Pozostała córka Leokadia i syn Stanisław. Marianna i Ludwik Biernaccy utrzymywali rodzinę z pracy na 20-hektarowym gospodarstwie. Po śmierci męża, Marianna zamieszkała tylko z synem, gdyż córka Leokadia wyszła za mąż.  Od 11 lipca 1939r. po zawarciu związku sakramentalnego przez syna Stanisława z Anną z domu Szymańczykówną, Marianna swoją codzienność dzieliła z młodym małżeństwem, wykazując postawę zatroskania, życzliwości i matczynej miłości wobec małżonków i ich potomstwa.Na początku lipca 1943r. miały miejsce masowe aresztowania mieszkańców Lipska i okolic, będące odwetem Niemców za zabicie przez partyzantów niemieckiego policjanta. Na liście aresztowanych znalazł się Stanisław Biernacki i jego żona Anna. Pewnego lipcowego poranka 1943r., uzbrojony żołnierz niemiecki wszedł do domu Biernackich, nakazując Annie i Stanisławowi opuszczenie mieszkania. Marianna – teściowa, bezzwłocznie padła do nóg esesmana i błagała go o zezwolenie pójścia na śmierć zamiast synowej, wypowiadając następujące słowa: “Jak ona pójdzie, jest przecież w ostatnich tygodniach ciąży, ja pójdę za nią”. Niemiec zgodził się na propozycję Marianny, która wraz z synem Stanisławem i innymi aresztowanymi została przewieziona do więzienia w Grodnie.

Dnia 13 lipca 1943r. Marianna Biernacka została rozstrzelana przez Niemców razem z 49 mieszkańcami Lipska na fortach za wsią Naumowicze pod Grodnem. Błogosławiona Marianna Biernacka ofiarowała się za drugą, bliską sobie osobę. Uratowała synową i oczekujące na urodzenie dziecko. Uczyniła to z miłości do drugiego człowieka. Z całym przekonaniem można tu mówić o jej męczeńskiej śmierci.

Sława męczeństwa

Mieszkańcy Lipska i okolic stwierdzają, że Marianna była wzorem zarówno w życiu rodzinnym, jak i parafialnym. Wyróżniała się skromnością, prostotą i cichością serca. Jej heroiczny czyn jest podkreślany szczególnie przez miejscową ludność. Wierni porównują ofiarę Marianny Biernackiej do męczeńskiej śmierci o. Maksymiliana Kolbego. Na uwagę zasługuje działalność Towarzystwa Przyjaciół Lipska, na wniosek którego został postawiony pomnik obok domu, w którym mieszkała Marianna do momentu jej aresztowania. Na granitowym pomniku zostały wypisane następujące słowa: “W hołdzie zamordowanej 13.VII.1943r. przez hitlerowskich oprawców, mieszkańcy Lipska Marii Biernackiej, która oddała swoje życie za innych, TPL 1983r.” W związku z 50 rocznicą wybuchu II wojny światowej, na wniosek Towarzystwa, dnia 16lipca 1989r. w kościele parafialnym w Lipsku została wmurowana również tablica pamiątkowa z nazwiskami pomordowanych w Naumowiczach mieszkańców Lipska, wśród których znajduje się nazwisko błogosławionej Marianny Biernackiej i jej syna Stanisława.

W książce pt. Lipsk nad Biebrzą – wspomnienia, opracowanej przez Zygmunta Kosztyłę, Leokadia Czarkowska – córka błogosławionej Marianny, opisuje jej drogę męczeństwa, którego sławą cieszy się ona w okolicy.

Fotorelacja: wZasiegu.pl

JE / fot. ks. Tomasz Wilga

 Apel o dar abstynencji kierujemy w sposób szczególny do małżonków i rodziców. Wspieranie współmałżonka oraz wychowanie dzieci dokonuje się najbardziej poprzez świadectwo życia i osobisty przykład; Tysiące Polaków i ich rodzin cierpi przez alkohol; W Polsce wciąż wzrasta jego spożycie – podkreśla przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości bp Tadeusz Bronakowski.

Bp Bronakowski zwrócił się z corocznym apelem o podjęcie dobrowolnej abstynencji w miesiącu sierpniu. Zaprosił także do udziału w wydarzeniach Narodowego Kongresu Trzeźwości. Jego centralne uroczystości odbędą się w dniach 21-23 września w Warszawie na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W niedzielę 24 września modlitwy o trzeźwość zaplanowane są w świątyniach całej Polski.

„Wielu z nas odpoczywa, zwiedza, szuka spokoju i wytchnienia od codziennych trudów. Rolnicy przeżywają czas najintensywniejszej pracy. Pielgrzymi wyruszają na drogi prowadzące ku Jasnej Górze. Przed nami ważne uroczystości maryjne i patriotyczne. Co roku właśnie w sierpniu prosimy wszystkich Polaków: podejmijcie dobrowolną abstynencję. Pokażcie, że potraficie odpoczywać i bawić się bez alkoholu” – czytamy w apelu.

Jego autor odkreśla, że większość Polaków przyjmuje coroczne apele z otwartym sercem. „Niektórzy jednak irytują się, a nawet próbują te działania ośmieszać. Nie chcą przyjąć do wiadomości, że alkohol etylowy zarówno w mocnych napojach, jak i w słabszych, takich jak piwo, ma moc zabierać życie nie tylko pojedynczych osób, ale unicestwiać całe narody. Stwierdzenie, że w Polsce „starsi toną w morzu wódki, a dzieci i młodzież w morzu piwa”, jest w pełni adekwatne do rzeczywistości. A przecież alkohol jest czwartym pod względem siły działania narkotykiem!” – napisał bp Bronakowski.

Dodał, że ogromnym skandalem jest wielka dostępność alkoholu oraz jego reklama. „W konsekwencji, w Polsce wciąż wzrasta spożycie alkoholu. Wielu Polaków uważa, że alkohol jest takim samym produktem spożywczym jak każdy inny i jego sprzedaż nie wymaga specjalnych ograniczeń. Z takimi poglądami stajemy się jednym z najbardziej proalkoholowych społeczeństw w Europie. Ponad 2 tysiące godzin reklam alkoholu rocznie robi swoje. Przyzwolenie na nadmierne spożywanie alkoholu, towarzyski przymus picia i alkoholowa mentalność, to najpoważniejsze problemy, z którymi nasz Naród musi odważnie się zmierzyć, jeśli chce ocalić swoją tożsamość i przetrwać” – zaznaczył przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości.

Podkreślił także, że tysiące Polaków i ich rodzin cierpi przez alkohol. „Tylko w ciągu jednego dnia wokół nas ma miejsce bezmiar ludzkich tragedii, często ukrywanych, które mają jedno źródło – nadużywanie alkoholu. Mamy na myśli przemoc domową, wypadki samochodowe spowodowane przez pijanych kierowców, nieodwracalne wady wrodzone dzieci, których matki piły alkohol podczas ciąży, zgony spowodowane chorobami wywołanymi przez nadużywanie alkoholu, gwałty pod wpływem alkoholu, rozwody, zniszczoną młodość i życie” – napisał bp Bronakowski.

Publikujemy  treść apelu:

Apel Przewodniczącego Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości na sierpień 2017 – miesiąc abstynencji

Siostry i Bracia w Chrystusie!

Zbliża się sierpień. Wielu z nas odpoczywa, zwiedza, szuka spokoju i wytchnienia od codziennych trudów. Rolnicy przeżywają czas najintensywniejszej pracy. Pielgrzymi wyruszają na drogi prowadzące ku Jasnej Górze. Przed nami ważne uroczystości maryjne i patriotyczne. Co roku właśnie w sierpniu prosimy wszystkich Polaków: podejmijcie dobrowolną abstynencję. Pokażcie, że potraficie odpoczywać i bawić się bez alkoholu.

Większość rodaków przyjmuje nasze coroczne apele z otwartym sercem. Niektórzy jednak irytują się, a nawet próbują te działania ośmieszać. Nie chcą przyjąć do wiadomości, że alkohol etylowy zarówno w mocnych napojach, jak i w słabszych, takich jak piwo, ma moc zabierać życie nie tylko pojedynczych osób, ale unicestwiać całe narody. Stwierdzenie, że w Polsce „starsi toną w morzu wódki, a dzieci i młodzież w morzu piwa”, jest w pełni adekwatne do rzeczywistości. A przecież alkohol jest czwartym pod względem siły działania narkotykiem! Ogromnym skandalem jest wielka dostępność fizyczna i ekonomiczna alkoholu oraz jego reklama. W konsekwencji, w Polsce wciąż wzrasta spożycie alkoholu. Wielu Polaków uważa, że alkohol jest takim samym produktem spożywczym jak każdy inny i jego sprzedaż nie wymaga specjalnych ograniczeń. Z takimi poglądami stajemy się jednym z najbardziej proalkoholowych społeczeństw w Europie. Ponad 2 tysiące godzin reklam alkoholu rocznie robi swoje. Przyzwolenie na nadmierne spożywanie alkoholu, towarzyski przymus picia i alkoholowa mentalność, to najpoważniejsze problemy, z którymi nasz Naród musi odważnie się zmierzyć, jeśli chce ocalić swoją tożsamość i przetrwać.

Czy mamy świadomość, że gdy czytany jest ten Apel, tysiące Polaków i ich rodzin cierpi przez alkohol? Tylko w ciągu jednego dnia wokół nas ma miejsce bezmiar ludzkich tragedii, często ukrywanych, które mają jedno źródło – nadużywanie alkoholu. Mamy na myśli przemoc domową, wypadki samochodowe spowodowane przez pijanych kierowców, nieodwracalne wady wrodzone dzieci, których matki piły alkohol podczas ciąży, zgony spowodowane chorobami wywołanymi przez nadużywanie alkoholu, gwałty pod wpływem alkoholu, rozwody, zniszczoną młodość i życie.

Czy te fakty nie mówią same za siebie? Czy ta lawina ludzkich nieszczęść, to wciąż za mało, by powiedzieć pijaństwu stanowcze nie, a tak ludzkiej wolności i szczęściu?

Św. Jan Paweł II mówił: „Nie wolno ośmieszać i pomniejszać inicjatyw trzeźwościowych. Zbyt wysoka jest stawka, o którą chodzi. Wiemy to dobrze z historii. Zbyt wysoka jest stawka i trzeba tutaj iść pod prąd! Pod prąd społecznego nawyku i płytkiej opinii. Pod prąd ludzkiej słabości. Pod prąd źle rozumianej „wolności”. Wolność to nie jest samowola”.

Dlatego prosimy, pomóżcie tym, którzy pragną żyć w wolności zachowując trzeźwość. Dajcie dobry przykład zwłaszcza najmłodszym, którzy powinni widzieć, że można spędzać wolny czas bez picia. Jesteśmy Dziećmi Bożymi podobnymi do naszego Ojca, powołanymi do życia w miłości, radości i świętości. Nie potrzebujemy alkoholu, aby osiągnąć szczęście. Alkohol może nam to szczęście i pełnię życia jedynie odebrać.

Wrogowie wolności Narodu sugerują, jakoby dążenie do trzeźwości było dążeniem do całkowitej prohibicji. Tak nie jest. Podkreślmy to zdecydowanie – tak nie jest. Trzeźwość oznacza sięganie po alkohol bardzo rzadko i w bardzo małych ilościach. Ogólnie określamy brak cnoty trzeźwości słowem: pijaństwo. I właśnie pijaństwu musimy wydać wojnę, w imię naszej przyszłości. Polacy muszą porzucić pijaństwo! Przypomnijmy podstawową zasadę apostolstwa trzeźwości: przez abstynencję wielu, do trzeźwości wszystkich. Prosimy więc o sierpniowy dar abstynencji w poczuciu odpowiedzialności za los wszystkich Polaków, całego Narodu, którego byt zagrożony jest przez pijaństwo i alkoholizm tak wielu naszych rodaków.

Dlaczego potrzebujemy Narodowego Kongresu Trzeźwości?

Potrzebujemy przebudzenia i przemiany. Musimy zrozumieć, że każdego dnia na naszych oczach toczy się walka o przyszłość Polaków, o to, czy ocalimy trzeźwość, a więc wolność, godność, zdrowie i życie milionów z nas. Czy pozwolimy, by utrata wiary, cierpienie, przemoc, stracone nadzieje niszczyły kolejne rodziny?

Nie chcemy i nie możemy biernie przyglądać się duchowej, psychicznej i materialnej degradacji setek tysięcy Polaków i polskich rodzin. To nie jest tylko problem jednostek, to sprawa nas wszystkich.

Świadomi tak licznych zagrożeń podjęliśmy dzieło Narodowego Kongresu Trzeźwości. Dziękujemy także parlamentarzystom, którzy ustanowili rok 2017 rokiem troski o trzeźwość. W tym czasie, zgodnie z hasłem Kongresu przypominamy, że za trzeźwość odpowiadają rodziny, Kościół, państwo i samorządy.

Odpowiedzialność rodzin

Rodziny chronią, umacniają i promują trzeźwość przez miłość, odpowiedzialność i szacunek, ofiarną troskę o najbliższych. Wzajemna miłość męża i żony oraz ich wspólna troska o wychowanie dzieci i młodzieży według zasad Ewangelii, to najlepsza szkoła życia w trzeźwości. Rodzina dysponuje też najlepszą formą terapii uzależnień, czyli nieodwołalną miłością, która w odniesieniu do alkoholików z konieczności musi być twarda dopóty, dopóki nie wejdą oni na drogę abstynencji i radykalnej zmiany życia.

Dla młodzieży abstynencja to obowiązek. Każda dawka alkoholu w dzieciństwie i młodości to zagrożenie. Nie ma bezpiecznej dawki, którą można tolerować i akceptować. Każdy dramat, każda śmierć pijanego nastolatka wracającego z imprezy, każde złamane życie, każde zawiedzione nadzieje zaczęły się od jednego kieliszka, od jednej puszki piwa.

Apel o dar abstynencji kierujemy w sposób szczególny do małżonków i rodziców. Wspieranie współmałżonka oraz wychowanie dzieci dokonuje się najbardziej poprzez świadectwo życia i osobisty przykład. Dziękujemy tym rodzicom, którzy podejmują odważne zobowiązanie życia w abstynencji, aż wszystkie ich dzieci osiągną pełnoletność. To piękne świadectwo. Stawką w tej walce jest nie tylko dobre życie na ziemi, ale też życie wieczne naszych bliskich i całej wspólnoty narodowej. Tylko trzeźwe rodziny mogą być rodzinami szczęśliwymi, czyli takimi, w których każdy kocha każdego.

Jednocześnie zwracamy się do rodzin, w których problemy alkoholowe są obecne. Szukajcie ratunku wszędzie, gdzie to możliwe – w parafiach, w szpitalach, w urzędach, w stowarzyszeniach i fundacjach. Wokół są instytucje i wielu ludzi dobrej woli, którzy widzą wasze dramaty i są przygotowani do tego, by pomagać.

Odpowiedzialność Kościoła

Odpowiedzialność Kościoła realizuje się przez wskazywanie prawdziwego sensu życia i przez prowadzenie ludzi do Boga. Dziękujemy wszystkim kapłanom i siostrom zakonnym zaangażowanym w animowanie i wspieranie parafialnych grup trzeźwościowych, zachęcających do składania przyrzeczeń abstynenckich i organizowania bezalkoholowych przyjęć z racji chrztu, Komunii św., zaślubin, pogrzebów. Prosimy kapłanów, by dołączyli do dziejowego szeregu duszpasterzy trzeźwości, podejmując osobistą abstynencję i troszcząc się o trzeźwość wiernych. To nasz obowiązek wobec wiernych, których zbawienie jest zagrożone przez alkohol. Bądźmy dla nich rękami miłosiernego Boga, który pochyla się nad swoimi najbardziej zranionymi dziećmi.

Odpowiedzialność państwa i samorządu

Tak wiele do zrobienia ma również państwo i samorządy. Widzimy liczne pozytywne sygnały i gesty, jednak potrzeba większej determinacji i konsekwencji, wbrew silnym grupom interesów. Wielką odpowiedzialnością państwa jest nie tylko stanowienie mądrego i precyzyjnego prawa, ale też jego skuteczne i bezwzględne egzekwowanie. Trzeba całkowicie zakazać reklamy alkoholu oraz ograniczyć jego fizyczną i ekonomiczną dostępność. Po to Naród wybiera swoich przedstawicieli, aby zatroszczyli się o byt swoich rodaków. Dlatego każdy polityk, urzędnik, samorządowiec, każdy sprawujący władzę w kraju, bierze odpowiedzialność wobec Boga, Narodu i historii za swoje decyzje.

Św. Jan Paweł II przypomniał: „Nie wolno „sprzedawać” człowieka za zysk doraźny i niegodziwy, zdobywany na ludzkich słabościach i wadach! Nie wolno wykorzystywać i pogłębiać ludzkiej słabości! Nie wolno dopuszczać do degradacji człowieka, rodziny, społeczeństwa, gdy się wzięło odpowiedzialność wobec historii!” (Apel, Częstochowa, 12 czerwca 1987 r.).

Apelujemy również do mediów. Nie można w jednej audycji informować z przerażeniem, że kilkumiesięczne dziecko zostało kaleką przez agresję pijanych rodziców, a chwilę później nadawać reklamę piwa pokazującą, że alkohol to radość, przygoda i wspaniałe doświadczenia. Albo jesteśmy po stronie życia i chronimy trzeźwość, albo po stronie śmierci i cierpienia. Nie ma nic pomiędzy.

Konieczne jest podjęcie przez narodowe media – telewizję i radio poważnych i cyklicznych programów, które będą zachęcały do życia w trzeźwości, dostarczą rzetelnej wiedzy o przyczynach i skutkach sięgania po alkohol przez nieletnich i nadużywania alkoholu przez dorosłych. Programy te powinny informować o mechanizmach choroby alkoholowej, a także o skutecznych sposobach rozwiązywania dramatów alkoholowych.

Zaproszenie do udziału w obchodach Kongresu

Zapraszamy wszystkich do udziału w wydarzeniach kongresowych poprzez modlitwę i konkretne dzieła. W dniach 21-23 września 2017 r., w Warszawie na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego odbędą się centralne uroczystości Narodowego Kongresu Trzeźwości, a w niedzielę 24 września br. będziemy się modlić o trzeźwość w świątyniach całej Polski.

Kongres i inne działania trzeźwościowe nie są utopią. Są odpowiedzią na dramatyczną sytuację Narodu. Gdy walczy się o prawdziwą wolność, to walczy się o najświętsze, najwyższe wartości. Jesteśmy przekonani, że dzięki łasce Boga i zaangażowaniu rodzin, Kościoła, państwa i samorządów nadejdzie zwycięstwo. Dzisiaj każdy musi w swoim sercu odpowiedzieć na pytanie – czy chce być po stronie niszczących Naród, czy po stronie przyszłych zwycięzców, którzy Naród chronią. Niech Maryja, Królowa Polski, uprosi wszystkim Polakom łaskę życia w trzeźwości, która jest warunkiem prawdziwej wolności. Dzisiaj jednym z wymiarów patriotyzmu jest walka o wolność wewnętrzną. Musimy obronić Polskę, by w 2018 r., w stulecie odzyskania niepodległości, cieszyć się nie tylko zewnętrzną, ale także duchową wolnością Polaków.

Bp Tadeusz Bronakowski
Przewodniczący Zespołu KEP
ds. Apostolstwa Trzeźwości

 
poniedziałek, 10 lipiec 2017 14:47

List bpa Janusza "na wakacyjnym szlaku"

List pasterski Biskupa Łomżyńskiego przed 33. Pieszą Pielgrzymką Łomżyńską na Jasną Górę
oraz na rozpoczynające się wakacje 2017 roku
 
Drodzy Bracia i Siostry, Kochana Młodzieży!
Dla wielu z Was nadszedł długo oczekiwany czas wakacji, urlopów i upragnionego wypoczynku. Pragnę podziękować wszystkim kapłanom, siostrom zakonnym, katechetom świeckim, nauczycielom i wychowawcom oraz animatorom ruchów i stowarzyszeń katolickich za wysiłek włożony w kształtowanie młodych serc. Mam nadzieję, że Wasza praca w duchu Ewangelii oraz pomocy bliźniemu przyniesie obfite owoce duchowe w sercach młodego pokolenia, pomnażając wzrost wiary i miłość do Ojczyzny. Proszę, pamiętajcie nieustannie o Jezusie, który codziennie czeka na Was w Sakramencie Eucharystii. Pamiętajcie o Maryi, Jego Matce, która wstawia się za Wami u Syna we wszelkich waszych potrzebach.
 
W tym roku, na całym świecie, świętujemy 100-lecie OBJAWIEŃ FATIMSKICH, w których Maryja wzywa do pokuty i nawrócenia poprzez odmawianie różańca oraz nabożeństwo pierwszych pięciu sobót miesiąca, aby Jezus przebaczył nam nasze grzechy.
 
Papież, św. Jan Paweł II, dziękując Matce Bożej Fatimskiej za dar ocalenia życia w czasie zamachu na placu św. Piotra w Rzymie, przypomniał nam objawienia z 1917 roku. Warto zapoznać się z ich treścią, w których Pani Fatimska wzywa cały świat, a więc także Ciebie i mnie, do radykalnej przemiany życia i modlitwy przez Jej wstawiennictwo.
 
Papież Benedykt XVI, pielgrzymując do Fatimy (13.05.2010) powiedział: „Łudziłby się ten, kto by sądził, że misja Fatimy została zakończona”. Wskazał zatem, że orędzie fatimskie powinno być nieustannie podejmowane przez uczniów Chrystusa. Dlatego na pielgrzymim szlaku będziecie wielokrotnie powracali do słów Matki Bożej, zarówno w czytaniach duchownych, jak i w codziennych modlitwach.
 
Obok Maryi naszymi orędownikami u Boga będą nowi święci Kościoła - dzieci fatimskie: Franciszek i Hiacynta, kanonizowani przez Papieża Franciszka (13.05.2017 r.). Ogłaszając nowych świętych Papież Franciszek powiedział, m.in: „Pod opieką Maryi, jesteśmy w świecie „stróżami poranka”, którzy potrafią kontemplować prawdziwe oblicze Jezusa (…) i odkryć młode i piękne oblicze Kościoła, który jaśnieje, gdy jest misyjny, gościnny, wolny, wierny, ubogi w środki i bogaty w miłość”.
W dniu wejścia Pieszej Pielgrzymki Łomżyńskiej na Jasną Górę, trzynastego sierpnia każdego roku, macie szczególną okazję do modlitwy przez wstawiennictwo Matki Bożej - to szczególny dar, który powinni wykorzystać wszyscy pielgrzymi.
 
Jasna Góra natomiast świętuje 300-lecie KORONACJI Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej koronami papieskimi w 1717 roku, przesłanymi przez Papieża Klemensa XI. Było to pierwsze w świecie takie wydarzenie poza Rzymem. Mam nadzieję, że każdy Polak zna i rozumie rolę Maryi w życiu Narodu Polskiego.
Szczególnym czasem i miejscem przypominania o roli Matki Najświętszej w naszym życiu oraz odnawiania miłości do Boga, Maryi i człowieka jest PIELGRZYMKA do tronu Pani Częstochowskiej. W tym roku z naszej Diecezji już po raz 33. wyruszy Piesza Pielgrzymka Łomżyńska na Jasną Górę, w której będą uczestniczyli pielgrzymi na trasie oraz pielgrzymi duchowi.
 
Czas pielgrzymowania jest rzeczywiście czasem odnowienia miłości do Naszej Matki. Zachęcam Was, drodzy diecezjanie, do podjęcia fizycznego lub duchowego pielgrzymowania i zanoszenia modlitwy przez przyczynę Królowej Polski. Hasłem tegorocznej pielgrzymki są słowa: „Idźcie i głoście”. Jednak, by głosić Chrystusa, trzeba być Jego wiarygodnym świadkiem, trzeba Go nieustannie poznawać, a nade wszystko mieć w sercu, przez regularne przyjmowanie Komunii św. Pomocą w poznawaniu Naszego Pana posłużą pielgrzymom księża, zarówno na trasie, jak i w wielu parafiach.
Przyjęło się mówić, że pielgrzymka to „czas rekolekcji w drodze”. I rzeczywiście są to dwutygodniowe rekolekcje, w czasie których nie tylko podejmujemy trud fizyczny, pokonując ok. 450 km, ale nade wszystko pokonując swoje słabości duchowe w wierze. Na trasie pielgrzymkowej, w pięciu grupach regionalnych, będzie pątnikom towarzyszyło ponad 20 kapłanów, którzy każdego dnia będą odprawiali Msze św., głosili konferencje, spowiadali, prowadzili rozmyślania, adoracje eucharystyczne i służyli pomocą duchową. Na pątniczym szlaku możecie poznać swoje prawdziwe charaktery, zawrzeć nowe znajomości, doświadczyć wiele życzliwości, ale i sytuacji podobnych do Świętej Rodziny, która w Betlejem nie miała gdzie głowy schronić.
 
Tych, którzy z różnych powodów nie będą mogli pielgrzymować fizycznie, zapraszam do udziału w GRUPIE BIAŁEJ, której patronuje św. Jan Paweł II. W większości parafii naszej Diecezji dziesiątki duszpasterzy poprowadzi Apele Jasnogórskie, połączone ze Mszą św. i modlitwą za pątników zdążających do Czarnej Madonny. Białe stroje uczestników Apeli, które pojawią się w wielu miastach i wioskach, będą konkretnym świadectwem pielgrzymowania duchowego. Wasza modlitwa, post i ofiara na rzecz pielgrzymów, staną się ważnym zapleczem duchowym i materialnym dla pątników i organizatorów 33. Pieszej Pielgrzymki Łomżyńskiej.
 
Zarówno na trasie pielgrzymki, jak i podczas Apeli grupy białej, każdego dnia o godz. 21.00, będziemy uczestniczyli w Apelu Jasnogórskim. Ta szczególna forma wieczornego spotkania z Maryją będzie znakiem łączności całego Kościoła Łomżyńskiego z duchową stolicą Polski – Jasną Górą. Módlcie się w tym czasie o nowe powołania do życia kapłańskiego, zakonnego i misyjnego z naszych wspólnot parafialnych, pamiętajcie o swoich rodzinach, bliskich waszemu sercu, zawierzając ich Królowej Polski, Matce Narodu Polskiego. Dziękujcie Bogu za te piękne jubileusze Maryjne, które przyszło nam w tym roku przeżywać.
 
Jako Wasz Biskup jestem przekonany o tym, że obie zaproponowane formy pielgrzymowania, mogą przynieść piękny owoc duchowy w Waszym życiu. Pielgrzymując, podziękujmy naszej Matce, przemianą i nawróceniem, byśmy stali się „Żywą Koroną Maryi”.
Droga młodzieży, bracia i siostry. Życzę Wam dobrze i mądrze spędzonych wakacji. Raz jeszcze zachęcam do udziału w PIELGRZYMCE oraz wielu innych propozycjach duszpasterskich, które nie tylko pozwolą na oderwanie się od codziennej rzeczywistości, ale nade wszystko umocnią Waszą wiarę i miłość do Jezusa i Maryi.
 
Swoim błogosławieństwem i modlitwą obejmuję organizatorów, kapłanów, dobroczyńców i pielgrzymów 33. Pieszej Pielgrzymki Łomżyńskiej na Jasną Górę. Niech Maryja „z Częstochowskiego Wizerunku” prowadzi Was do Jezusa.
Do zobaczenia na pątniczym szlaku.
 
+ Janusz Stepnowski
Biskup Łomżyński

PPL
poniedziałek, 10 lipiec 2017 14:40

Jutro do celu dotrze pielgrzymka trzeźwościowa

Już jutro do Niepokalanowa dotrze Jubileuszowa Piesza Pielgrzymka Diecezji Łomżyńskiej w intencji osób, któe mają problem z alkoholem i innymi uzależnieniami, a także w intencji trzeźwości narodu.

Pielgrzymowanie jest w swej istocie zawsze poszukiwaniem Boga – mówił podczas uroczystej homilii rozpoczynającej pielgrzymkę bp Tadeusz Bronakowski. Każdy z pielgrzymów zatrzymuje się na chwilę w biegu codziennych obowiązków i problemów. Rezygnuje na kilka dni z normalnych zajęć. Podejmuje ofiary oraz wyrzeczenia. Wychodzi na spotkanie z Bogiem, szuka Go w modlitwie, refleksji, śpiewie, ale również w radości ze spotkania z drugim człowiekiem. W radości wspólnego przeżywania wiary i wspólnego pokonywania trudu. Pielgrzymka jest zatem lekiem na zło, które nas otacza. W naszej ojczyźnie jednym z największych problemów jest nadużywanie alkoholu. Ta społeczna epidemia wywiera swoje niszczycielskie piętno na kolejnych pokoleniach. Nadużywanie alkoholu ma ogromny wpływ na życie duchowe człowieka. Niesie ze sobą osłabienie lub nawet utratę wiary, a także liczne grzechy i zaniedbania. Nasza troska i zaangażowanie w Apostolstwo Trzeźwości to nie tylko zaangażowanie społeczne. My nie walczymy tylko o poprawę statystyk. My troszczymy się po prostu o naszych bliźnich, troszczymy się o ich zbawienie.

Takie inicjatywy są bardzo potrzebne – mówi pani Dorota. Mam mnóstwo osób uzależnionych w swojej rodzinie, więc będę prosić Matkę Bożą o uwolnienie z licznych nałogów. Ta pielgrzymka jest dla mnie umocnieniem w wierze, umocnieniem mojej relacji z Bogiem. Idę po to, żeby pobyć z Bogiem, żeby Go lepiej poznać, żeby być jeszcze bliżej Niego. Dla mnie to jest niesamowita duchowa uczta. Nazywam to “przedsionkiem Nieba”. Uwielbiam takie doświadczenia pomimo trudu i zmęczenia.

Pielgrzymki w intencji trzeźwości narodu wyruszają od 1998 roku. Niezmiennie z Sanktuarium św. Antoniego w Ostrołęce.

Anna Sutuła/red
poniedziałek, 10 lipiec 2017 14:38

#PolskaPielgrzymuje

Tysiące zdjęć, materiałów wideo i relacji z pielgrzymek do miejsc świętych będzie można zobaczyć na Facebooku i na Twitterze. Jest to pierwsza akcja, która w jednym miejscu gromadzi relacje z całej Polski. Do udziału w niej zachęca Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski. 

– Pielgrzymowanie jest naszą narodową tradycją, która swój najpełniejszy wyraz znajduje właśnie w lipcowych i sierpniowych tygodniach, kiedy to kolejne grupy z różnych stron Polski zdążają do Częstochowy – mówił abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP w homilii na rozpoczęcie pielgrzymki poznańskiej, która wyruszyła jako jedna z pierwszych, 6 lipca.

 Dzięki akcji #PolskaPielgrzymuje setki tysięcy osób, które z różnych przyczyn nie mogą uczestniczyć fizycznie w pielgrzymkach, będą mogły choć trochę poczuć ich atmosferę i włączyć się duchowo. ​​

 Na Facebooku materiały publikowane będą na specjalnym profilu Polska Pielgrzymuje, natomiast na Twitterze z hashtagiem #PolskaPielgrzymuje. To relacje nie tylko z tradycyjnych pieszych pielgrzymek, ale także biegowych, rowerowych czy rolkowych. Internauci mogą publikować również zdjęcia z zagranicznych wakacyjnych pielgrzymek.

 – Chcemy budować wspólnotę pielgrzymującego Kościoła – podkreślił bp Artur G. Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, zachęcając – podczas konferencji prasowej w Sekretariacie Episkopatu – do włączenia się w akcję. Przypominał, że całe nasze życie jest pielgrzymowaniem do „Domu Ojca”.  – Chcemy wykorzystać media społecznościowe jako narzędzie – także w wymiarze duszpasterstwa ewangelizacyjnego – dodawał.

Jak poinformował paulin o. Dariusz Laskowski na Jasną Górę przychodzi rocznie około 4,5 miliona pielgrzymów. – Teraz, chociaż pielgrzymki są mniejsze liczebnie, idzie ich o wiele więcej – zauważył, porównując współczesne pielgrzymowanie do tego sprzed lat. Najwięcej pielgrzymów idzie w pielgrzymkach z Warszawy i Krakowa.

Swój pielgrzymi plecak spakowała podczas spotkania w Sekretariacie Episkopatu Karolina Błażejczyk. Jak mówiła, zabiera do niego tylko to, co jest niezbędne. Znajdą się tam: bluza albo kurtka, płaszcz przeciwdeszczowy, nakrycie głowy, lekki kubek i łyżka oraz znaczek i książeczka pielgrzyma, a także kilka kartek i długopis do zapisywania modlitewnych intencji. – Plecak musi być wygodny i mieć szerokie ramiona – radziła.

Ci, którzy na pielgrzymkę nie pójdą, w każdej chwili mogą włączyć się w pielgrzymkę duchową, modląc się w domu lub nawiedzając kościół, kaplicę lub kapliczkę. O łączność między pielgrzymami duchowymi, a tymi, którzy są fizycznie na pielgrzymim szlaku chodzi również w akcji #PolskaPielgrzymuje na Facebooku i Twitterze.

 – Udział w pielgrzymce, to przede wszystkim wielkie przeżycie duchowe, możliwość pogłębienia wiary i doświadczenia wspólnoty z innymi ludźmi. Ale to także zmaganie z trudami drogi: zmęczeniem, odciskami na stopach, złą pogodą, czy niekomfortowymi warunkami noclegowymi – podkreśla rzecznik Episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik.  – Możemy podzielić się tym wszystkim także w mediach społecznościowych, a tym samym umożliwić duchowy udział tym, którzy nie mogą pielgrzymować – zachęca.

– Kościół nie zamyka się na współczesne trendy obecne w Internecie, ale chce z nich umiejętnie i mądrze korzystać, bo jak mówi św. Jan Paweł II wiara umacnia się, gdy jest przekazywana – mówi.

Akcja #PolskaPielgrzymuje potrwa do 26 sierpnia, czyli do głównych uroczystości związanych z 300-leciem koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Jeśli inicjatywa spotka się z dużym zainteresowaniem Internautów, zostanie przedłużona.

BP KEP
niedziela, 11 czerwiec 2017 16:37

Abp Tadeusz Wojda naszym nowym metropolitą

Idź ze spokojem, tam ludzie są dobrzy, przyjmą cię z radością – tymi słowami Ojciec Święty Franciszek zwrócił się do ks. Tadeusza Wojdy tuż przed jego przyjazdem do Polski. Archidiecezja Białostocka ma nowego pasterza. Ksiądz dr Tadeusz Wojda SAC przyjął dziś (10.06) w Katedrze Białostockiej święcenia biskupie. Odbył się także ingres do archikatedry nowego arcybiskupa. Uroczystości przewodniczył kardynał Fernando Filoni, prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Współkonsekratorami byli: arcybiskup senior Edward Ozorowski z archidiecezji białostockiej, którego następcą jest abp Wojda oraz arcybiskup warszawsko-praski Henryk Hoser. W uroczystości uczestniczyło prawie 300 kapłanów. O oprawę liturgiczną zadbali alumni tamtejszego Seminarium Duchownego, a o stronę muzyczną orkiestra oraz chór Opery i Filharmonii Podlaskiej. Przed świątynią został ustawiony ekran, dzięki czemu wierni, którzy nie zmieścili się wewnątrz katedry, mogli śledzić to, co dzieje się na ołtarzu.

Uroczystość rozpoczęła się od procesji kapłanów z domu arcybiskupów białostockich do siedemnastowiecznej Bazyliki archikatedralnej przy ulicy Kościelnej. Punktualnie o godzinie 11:00 księża, biskupi i arcybiskupi przekroczyli drzwi świątyni. Po trzynastominutowym wejściu i zajęciu miejsc przez duchownych, rozpoczął się obrzęd święceń nowego arcybiskupa.

Na koniec uroczystości odśpiewano hymn „Ciebie Boga Wysławiamy”. W trakcie pieśni nowo wyświęcony arcybiskup Tadeusz Wojda przeszedł środkiem świątyni i udzielił wiernym swojego pierwszego pasterskiego błogosławieństwa. Następnie odbyło się uroczyste podpisanie dokumentów, które świadczą o tym, że archidiecezja białostocka ma nowego pasterza.

Po zakończeniu liturgii przyszedł także czas na listy gratulacyjne. Jako pierwsze zostały odczytane słowa skierowane od prezydenta RP Andrzeja Dudy. List odczytał ks. Zbigniew Kras, kapelan prezydencki. Słowa w imieniu Konferencji Episkopatu Polski przekazał nowemu arcybiskupowi, biskup Artur Niziński, sekretarz KEP. Do swojego następcy zwrócił się także arcybiskup senior Edward Ozorowski. Drogi bracie w biskupstwie Tadeuszu, Kościół białostocki długo czekał na twoje przybycie. Przyszedłeś tu nieprzewidywalnie, chyba tylko Bogu w sposób wiadomy. Przyszedłeś trochę tak, jak arcybiskup krakowski na Stolice Piotrową – mówił, że z dalekiego kraju. Wtedy tłum przed bazyliką nagrodził go obfitymi oklaskami, ale tenże św. Jan Paweł II dodał, Będę mówił waszym językiem. Jeśli się pomylę, to mnie poprawcie – mówił arcybiskup senior do swojego następcy. Nie zabrakło także m.in. ciepłych słów od ks. Józefa Lasaka czy arcybiskupa Jakuba, prawosławnego biskupa diecezji białostocko-gdańskiej.

Na koniec przemówił słowami wdzięczności nowy metropolita białostocki. Te skierował zarówno po polsku, jak  i włosku, do wszystkich przybyłych arcybiskupów, biskupów i księży a także najbliższych i rodziny oraz wszystkich wiernych, którzy zgromadzili się w sobotnie przedpołudnie w białostockiej świątyni.

Arcybiskup dr Tadeusz Wojda pochodzi z Kielecczyzny. Urodził się w Kowali 29 stycznia 1957 roku. 8 maja 1983 roku przyjął święcenia kapłańskie. Na początku swojej duchownej drogi, pracował jako wikariusz w Warszawie, później został współpracownikiem pallotyńskiego Sekretariatu Misyjnego w Ząbkach. Następnie obył studia w Rzymie, gdzie zdobył doktorat z misjologii. Potem został skierowany do pracy w Papieskim Dziele Rozkrzewiania Wiary i w Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Od 2007 roku pełnił funkcję kierownika i podsekretarza wspomnianej kongregacji. Do 2012 roku ks. Wojda pełnił także funkcję sekretarza Generalnego ds. Misji przy zarządzie Generalnym Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego. 12 kwietnia bieżącego roku Papież Franciszek mianował go arcybiskupem metropolitą białostockim.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia

pz/Foto. Janusz Blank/Teresa Margańska/ Archidiecezja Białostocka
poniedziałek, 12 czerwiec 2017 16:22

Pielgrzymka Mężczyzn w trosce o rodzinę

Pielgrzymka mężczyzn do Sanktuarium Świętej Rodziny w Wyszkowie, to nie tylko oddanie czci Świętej Rodzinie z Nazaretu, ale przede wszystkim szukanie wzorca i pomocy nadprzyrodzonych w realizacji powołania bycia mężczyzną. Takim ponadczasowym wzorem mężczyzny, męża i ojca jest Św. Józef – piszą w zaproszeniu duszpasterze Sanktuarium Świętej Rodziny, które jest organizatorem wydarzenia.

Ten niezwykły Święty stanowi niepowtarzalny przykład dla wszystkich mężczyzn XXI wieku. Wierny i posłuszny przyjaciel Boga, człowiek sumienia i modlitwy, zatopiony w ciszy, zdolny do głębokiej refleksji i wielkiej wrażliwości moralnej. Bóg mu zaufał i on Go nie zawiódł. Po prostu stanął na wysokości powierzonego mu zadania. Ma odwagę prowadzenia trudnych rozmów i wsłuchiwania się w słowa. Nie podejmuje pochopnych decyzji. Nie kieruje się spontanicznymi odruchami. Nie ucieka od trudnych pytań i od twardej rzeczywistości, jak ci, którzy sięgają po alkohol czy narkotyk, albo, jak ci, którzy w obliczu trudności wycofują się z podjętych zobowiązań. Józef ma odwagę mierzyć się z prawdą o sobie, szukać swego powołania i realizować je w sposób heroiczny. Potrafi zawierzyć Bogu i zaufać człowiekowi. Św. Józef nie żyje dla siebie, lecz staje się bezinteresownym, Bożym darem dla innych. W sposób heroiczny zatroskany o rodzinę, wierny i odpowiedzialny. Potrafi kochać w sytuacji zupełnie wyjątkowej
i niepowtarzalnej w całej historii ludzkości. Kocha miłością odważną i widzialną, bo wcieloną w słowa i czyny.

Św. Józef przypomina mężom wszystkich czasów tę podstawową prawdę, że nie ma miłości małżeńskiej bez miłości rodzicielskiej. Obie te miłości są ze sobą nierozerwalnie złączone. Św. Józef streszcza w sobie to wszystko, co charakteryzuje szlachetnego, Bożego mężczyznę – potrafi kochać i pracować. To na pewno niepodważalny i jakże aktualny wzór, także w naszych czasach.

Dlatego też serdecznie zapraszamy na tę wyjątkową pielgrzymkę, aby we wspólnocie mężczyzn, młodzieńców, mężów i ojców, zawierzyć siebie Świętej Rodzinie i dalej kroczyć drogą, którą wskazuje Św. Józef.

 25 czerwca 2017 r. godzina 12.00

 Program pielgrzymki:
– Msza Święta
– zawierzenie przybyłych mężczyzn, młodzieńców, mężów i ojców Świętej Rodzinie z Nazaretu
– procesja
– posiłek
– konferencja nt.: „Jak budować prawidłowe relacje w rodzinie”
– świadectwa
– zakończenie Koronką do Miłosierdzia Bożego

W sobotę, poprzedzającą pielgrzymkę, czyli 24 czerwca 2017 r.,  zapraszamy na warsztaty dla ojców: „Bliżej – pełna łączność”, które poprowadzone zostaną w godz. 9.00 – 18.00.


Więcej informacji: sanktuariumrodziny.pl

plakat wyszkow pielgrzymka a3 druk
piątek, 09 czerwiec 2017 13:55

Przyjedź do Płonki na Festiwal Młodych!

VIII Festiwal młodych w Płonce Kościelnej
Serce Obdarowane Sercem – „Miłość za Miłość”
 
Słowo Biskupa Łomżyńskiego do uczestników Festiwalu Młodych w Płonce Kościelnej

Droga Młodzieży!

W roku stulecia objawień fatimskich kieruję do Was zaproszenie na Festiwal Młodych w Płonce Kościelnej u Królowej Młodzieży. Matka Boża objawiając się w Fatimie Hiacyncie, Franciszkowi i Łucji prosiła o przekazanie całemu światu wezwania do modlitwy i nawrócenia. Człowiek, który pragnie się modlić i wchodzi na drogę nawrócenia potrzebuje najpierw osobistego spotkania z Bogiem a potem świadectwa ludzi wierzących, aby wzrastać w wierze.
Zachęcam Was i zapraszam do udziału w Festiwalu Młodych w Płonce Kościelnej. Jest to zaproszenie do wspólnej modlitwy, by razem z Maryją wielbić Boga, dziękować za kończący się rok szkolny, za dary i talenty, jakimi Bóg nas obdarzył, za to, że tak wielu uczestników tegorocznego spotkania przyjęło w swoich parafiach sakrament bierzmowania. Modlitwa jest dialogiem, płynie z serca do serca. Serce Boga słucha naszych modlitw i obdarowuje nas swoimi darami.
Zapraszam Was również do bycia we wspólnocie młodych, którzy przez spotkania, katechezy, śpiew, adoracje będą dzielić się swoją wiarą. Świadectwo wiary najbardziej przekonuje i pociąga, aby drogą wiary podążać. Jest to droga, która prowadzi z serca do serca. Serce kochające bliźniego, brata i siostrę, jest najpiękniejszym znakiem chrześcijańskiego życia.

Drodzy Młodzi!
Zapraszam Was, aby „sercem obdarować serce”. Przyjmijmy serce, które nas chce obdarować. Bądźmy wszyscy otwarci na Serce Jezusa, „z którego pełni wszyscyśmy otrzymali”. Bożemu Sercu powierzajmy wszystko czym żyjemy i z czym przyjeżdżacie na Festiwal.
Boża łaska, Chrystusowy pokój oraz moje pasterskie błogosławieństwo niech towarzyszą Organizatorom i Uczestnikom VIII Festiwalu Młodych.

Łomża, dnia 7 czerwca 2017 r.

+ Janusz Stepnowski
Biskup Łomżyński

Komunikat Łomżyńskiej Kurii Diecezjalnej w sprawie VIII Festiwalu Młodych u „Królowej Młodzieży” w Płonce Kościelnej

13 października 1917 roku w Fatimie wobec trojga pastuszków Franciszka, Hiacynty i Łucji Matka Boża powiedziała: „Przychodzę zachęcić wiernych do zmiany życia, aby nie zasmucali grzechami swymi Zbawiciela, który jest tak obrażany, aby odmawiali różaniec, aby się poprawili i czynili pokutę za grzechy”.
W imieniu Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Łomżyńskiej zapraszamy na VIII Festiwal Młodych do sanktuarium „Królowej Młodzieży” w Płonce Kościelnej. W roku 100. rocznicy objawień w Fatimie chcemy pozytywnie odpowiedzieć na zachętę skierowaną do ludzi wszystkich czasów podczas objawień. Pan Bóg pragnie żywej relacji z człowiekiem. Spotkania z Nim zmieniają wszystko, nadają nowy kierunek wielu sprawom. Jego obecność w codzienności czyni nas ludźmi szczęśliwymi i spełnionymi. To właśnie w Jego obecności możemy usłyszeć słowa prawdy, które wyzwalają ze strachu, kompleksów, niewiary. Boża obecność uczy nas przyjmować błogosławieństwa i rodzi wdzięczność. To bardzo ważne, aby umieć się zatrzymać i pomyśleć, ale też otworzyć się na współpracę z Bogiem.
Dobrą ku temu okazją jest Festiwal Młodych, który jak co roku będzie również dziękczynieniem za kolejny rok szkolny i katechetyczny oraz za sakrament bierzmowania. Wśród zaproszonych gości są o. Łukasz Buksa i ks. Jakub Bartczak. Będzie to czas i miejsce pogłębienia wiary, a dla niektórych miejsce podejmowania ważnych życiowych decyzji. Księży, Siostry Zakonne, Katechetów, Wychowawców prosimy o zorganizowanie pielgrzymki do sanktuarium, aby tegoroczny festiwal był znowu świadectwem wiary i entuzjazmu ludzi młodych.
Spotkanie rozpoczniemy o godz. 9:30 przy źródle „na Łasku”.
Zgłoszenia i więcej informacji na www.ksm-lomza.pl, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub kom. 501411511 - ks. Robert Śliwowski

Łomża, dnia 17 maja 2017 r.


Ks. Robert Śliwowski          
Diecezjalny Duszpasterz Młodzieży  

+ Tadeusz Bronakowski
Wikariusz GeneralnyProgram
9:30 – spotkanie przy źródle „na Łasku” i „droga Maryjna” – ks. Robert Bączek i alumni WSD w Łomży
10:30 – powitanie – Prezes KSM DŁ i uroczyste rozpoczęcie VIII Festiwalu Młodych - Ruch Lednicki (ks. Łukasz Lipiński i ks. Marek Żmijewski)
I część – „A TY IDŹ...”
11: 00 – katecheza – o. Łukasz Buksa
11:30 – nauczanie/animacja/pantomima/ - ks. Adam Ulatowski i ks. Grzegorz Kierski
(wspólnota Alpha)
12: 30 – ewangelizacja – ks. Jakub Bartczak
14:00 – obiad
II część – „....I CZYŃ PODOBNIE”
15:00 – Koronka do Bożego Miłosierdzia (możliwość spowiedzi na polu pokuty oraz możliwość skorzystania z modlitwy wstawienniczej w strefie pojednania) - alumn Bartosz Brzostowski i Liderzy Odnowy w Duchu Świętym
15:15 – konferencja – Marcin Ostrowski – Fundacja „Ja jestem”
16:00 – świadectwo i wprowadzenie do adoracji
16:30 – uwielbienie Jezusa Eucharystycznego i modlitwa o uzdrowienie - ks. Rafał Wiliński i Gaudeamus
18: 00 – Eucharystia - J.E.Ks. Bp Janusz Stepnowski (liturgia - młodzież KSM i ks. Paweł Perkowski)
19:00 – kolacja – mieszkańcy parafii Płonka i FKO
20:00 – KONCERT – o. Łukasz Buksa i „Obudź się możesz więcej!” i Apel Jasnogórski – zakończenie spotkania


INFORMACJE ORGANIZACYJNO - PORZĄDKOWE
1. Zgłoszeń wszystkich grup dokonujemy przez formularz zawarty na stronie www.ksm-lomza.pl, a przypadku wątpliwości informacje można uzyskać pod telefonem kom. 501411511 (ks. Robert Śliwowski)
2. Koszt jednego pakietu pielgrzyma tak jak w roku ubiegłym wynosi 12 zł.
3. Punkt informacyjny oraz recepcja usytuowane będą przy wjeździe do sanktuarium, tj. przy Zespole Szkół w Płonce Kościelnej i czynna od godz. 8:30. Organizatorzy wszystkich grup i pojedynczy pielgrzymi zgłaszają się w recepcji celem potwierdzenia wcześniejszego zgłoszenia dokonanego drogą elektroniczną. W recepcji otrzymuje się zamówione pakiety pielgrzyma oraz wskazania dotyczące uczestnictwa w Festiwalu. Zarejestrowani uczestnicy udają się dalej środkiem lokomocji do źródła „na Łasku”, gdzie rozpocznie się spotkanie ewangelizacyjne, a autokary i busy wracają na wskazany przez służbę porządkową parking.
4. O godz. 9:30 zespół alumnów WSD w Łomży rozpocznie animację spotkania i zawiązanie wspólnoty. Festiwal jest również świętowaniem 100 rocznicy objawień w Fatimie, stąd po drodze do miejsca festiwalowego będzie odmawiany różaniec fatimski. Uczestników prosimy by przywieźć ze sobą różańce.
5. Po dojściu na miejsce festiwalowe, ze sceny powitają pielgrzymów gospodarze miejsca i organizatorzy. Odtąd rozpocznie się już program podzielony na dwie części, w których prowadzący i występujący goście będą prowadzić młodzież do wyboru życia w wolności Ducha Świętego.
6. Na polu festiwalowym zostaną wyodrębnione dwa miejsca: „pole pokuty”- gdzie przez cały czas będzie sprawowany sakrament pokuty i pojednania oraz miejsce „modlitwy wstawienniczej” prowadzonej przez liderów Odnowy w Duchu Świętym i Theoforos
7. Punktem kulminacyjnym będzie uroczysta Msza św. sprawowana w sanktuarium, po której uczestnicy dokonają zawierzenia swego życia Matce Bożej.
8. W festiwalu zapewne weźmie udział wielu ministrantów. Prosimy o zabranie ze sobą alby lub komży, by w czasie Eucharystii ministranci mogli pełnić posługę przy ołtarzu i dać świadectwo swego zaangażowania.
9. Osoby rozeznające swoje powołanie pójścia za Jezusem, będą miały okazję spotkania i rozmowy z przełożonymi Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży, albo z alumnami, gdyż na spotkanie wyrusza cała wspólnota seminaryjna.
10. Zachęcamy również Siostry Zakonne do przygotowania informacji o charyzmacie swoich zgromadzeń i ich promocję na festiwalu, szczególnie jednak poprzez uczestnictwo i modlitwę z młodzieżą w intencji o powołania i za powołanych.
11. Wszyscy uczestnicy otrzymają dwa posiłki: obiad i kolację, przygotowane przez organizatorów i mieszkańców parafii Płonka Kościelna.
12. Nad bezpieczeństwem uczestników, zabezpieczeniem miejsc parkingowych, tras przejścia będzie czuwać Ochotnicza Straż Pożarna. W razie potrzeby prosimy zgłaszać się do strażaków, którzy są również gospodarzami miejsca festiwalowego.
13. Opiekę medyczną zapewni Grupa Ratownicza z Łomży.
14. Bardzo prosimy by uwrażliwić młodzież w czasie podróży na festiwal w sprawie właściwego uczestnictwa w spotkaniu i zachowania na terenie sanktuarium.
15. Zgłoszona i przywieziona młodzież ma obowiązek przebywania podczas całej imprezy na miejscu festiwalowym. Obowiązuje zakaz wychodzenia poza miejscowość Płonka Kościelna. W innym przypadku za oddalone osoby odpowiedzialność ponosi osoba zgłaszająca i opiekunowie wraz z nią pielgrzymujący.
Zostało jeszcze kilka dni, bardzo prosimy o promocję festiwalu w miejscowych mediach. Poniżej link do filmu promocyjnego: https://www.youtube.com/watch?v=g6fmD6rdRUg
Prosimy o modlitwę na czas przygotowań za organizatorów, dobroczyńców, a szczególnie za młodzież wybierającą się do Matki Bożej Płonkowskiej „Królowej Młodzieży”

Z nadzieją na spotkanie oraz z KSM – owskim pozdrowieniem Gotów!

Ks. Robert Śliwowski
Diecezjalny Asystent KSM DŁ

FMb
Strona 1 z 24

Dane kontaktowe

Kuria Diecezjalna w Łomży
ul. Sadowa 3
18-400 Łomża

tel: 86 473 46 11
fax 86 473 46 31

kuria@diecezja.lomza.pl

 

 

Projekt i wykonanie

spesmedia.png