6 sierpnia 2019

ŚWIĘTO PRZEMIENIENIA PAŃSKIEGO

Łk 9,28b-36

Jezus wziął z sobą Piotra, Jana i Jakuba i wyszedł na górę, aby się modlić.
Gdy się modlił, wygląd Jego twarzy się odmienił, a Jego odzienie stało się lśniąco białe.
A oto dwóch mężów rozmawiało z Nim. Byli to Mojżesz i Eliasz. Ukazali się oni w chwale i mówili o Jego odejściu, którego miał dokonać w Jerozolimie.
Tymczasem Piotr i towarzysze snem byli zmorzeni. Gdy się ocknęli, ujrzeli Jego chwałę i obydwóch mężów, stojących przy Nim.
Gdy oni odchodzili od Niego, Piotr rzekł do Jezusa: „Mistrzu, dobrze, że tu jesteśmy. Postawimy trzy namioty: jeden dla Ciebie, jeden dla Mojżesza i jeden dla Eliasza”. Nie wiedział bowiem, co mówi. Gdy jeszcze to mówił, zjawił się obłok i osłonił ich; zlękli się, gdy tamci weszli w obłok.
A z obłoku odezwał się głos: „To jest mój Syn wybrany, Jego słuchajcie”. W chwili gdy odezwał się ten głos, Jezus znalazł się sam.
A oni zachowali milczenie i w owym czasie nikomu nic nie oznajmili o tym, co widzieli.

„To jest Mój Syn wybrany, Jego słuchajcie.”
Dzisiejsze święto Przemienienia Pańskiego prowadzi nas, w pewnym sensie, na wzgórze, byśmy tam, wraz z trzema uczniami mogli ujrzeć Chrystusa przemienionego i raz jeszcze usłyszeć słowa Boga Ojca, które są wyraźną identyfikacją Jezusa: „To jest Mój Syn wybrany, Jego słuchajcie”. Tak, jesteśmy zobowiązani do tego, by słuchać Jezusa, jesteśmy zobowiązani do tego, by słuchać nauki Tego, który do nas mówi słowami Swej Ewangelii. Powinniśmy w naszym życiu codziennym iść za naszym Nauczycielem – Synem Bożym, Jezusem Chrystusem. „Jego słuchajcie”: to wezwanie każe nam raz jeszcze zastanowić się nad tym, czy i jak słuchamy Jezusa w naszym życiu. Nie ulega wątpliwości, że On do nas mówi, kieruje ciągle na nowo Swoje słowa, chce w naszych sercach zasiewać Swoje ziarno. Czyni to podczas każdej Mszy św., w której liturgia słowa jest ważną częścią. Czyni to poprzez teksty Pisma św. Starego i Nowego Testamentu, które powinny być także przedmiotem naszej osobistej lektury. Czyni poprzez nauczanie papieskie i nauczanie poszczególnych pasterzy Kościoła św. Do tego nauczania powinniśmy ciągle sięgać i je poznawać. Pan czyni to także poprzez katechezę szkolną i parafialną, realizowaną w różnych momentach i w różnej formie. Czyni to także poprzez słowa skierowane do nas w ciszy serca na modlitwie. Spróbujmy się zastanowić nad tym, jak słuchamy, jak przyjmujemy to słowo, tę naukę naszego Pana.
ks. Jan Krupka

Ks. kan. Jan Krupka jest rzecznikiem Łomżyńskiej Kurii Diecezjalnej i wykładowcą Pisma Świętego w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży. Jest jednym z redaktorów Głosu Katolickiego, a także konsultantem w Radiu Nadzieja. Od wielu lat przygotowuje codzienne rozważania ewangeliczne "Słowo Życia" emitowane na antenie diecezjalnej rozgłośni, a także w wielu miejscach w internecie.