23 kwietnia 2019

WTOREK W OKTAWIE WIELKANOCY

J 20,11-18

Maria Magdalena stała przed grobem płacząc. A kiedy tak płakała, nachyliła się do grobu i ujrzała dwóch aniołów w bieli siedzących, jednego przy głowie, a drugiego przy nogach, w miejscu, gdzie leżało ciało Jezusa.
I rzekli do niej: „Niewiasto, czemu płaczesz?”
Odpowiedziała im: „Zabrano Pana mego i nie wiem, gdzie Go położono”.
Gdy to powiedziała, odwróciła się i ujrzała stojącego Jezusa, ale nie wiedziała, że to Jezus.
Rzekł do niej Jezus: „Niewiasto, czemu płaczesz? Kogo szukasz?”
Ona zaś sądząc, że to jest ogrodnik, powiedziała do Niego: „Panie, jeśli ty Go przeniosłeś, powiedz mi, gdzie Go położyłeś, a ja Go wezmę”.
Jezus rzekł do niej: „Mario!” A ona obróciwszy się powiedziała do Niego po hebrajsku: „Rabbuni”, to znaczy: Nauczycielu.
Rzekł do niej Jezus: „Nie zatrzymuj Mnie, jeszcze bowiem nie wstąpiłem do Ojca. Natomiast udaj się do moich braci i powiedz im: «Wstępuję do Ojca mego i Ojca waszego oraz do Boga mego i Boga waszego»”.
Poszła Maria Magdalena oznajmiając uczniom: „Widziałam Pana i to mi powiedział”.

„(...) Udaj się do Moich braci i powiedz im...”
Kolejny dzień oktawy wielkanocnej, kolejny dzień naszego świętowania Chrystusowego zwycięstwa. Liturgia ukazuje nam dzisiaj jak zasmucona Maria Magdalena płacze przy grobie Chrystusowym, jeszcze bowiem nie rozumie dlaczego ten grób jest pusty, nie wie gdzie jest ciało Jezusa. Nie potrafiła nawet w pierwszym momencie rozpoznać Zmartwychwstałego Pana, kiedy On się jej ukazał. Dopiero, gdy do niej zwrócił się po imieniu, rozpoznała, że to On, że On naprawdę żyje, że On powstał z martwych. I Chrystus daje jej od razu ważne polecenie: ma ona „nie stać w miejscu”, nie może zatrzymywać dla siebie radosnej wieści o Jego zmartwychwstaniu, ale ma iść do uczniów, do innych ludzi – niosąc im wieść o tym, że On, Pan i Zbawca, pokonał śmierć, dokonał odkupienia świata. Jezus i nas posyła z tą wieścią o Swoim zmartwychwstaniu, o tym, że On żyje, o tym, że On jest Zwycięzcą. Posyła nas do naszych braci i sióstr, do naszych bliźnich, posyła na drogi naszej codzienności – byśmy dzielili się radością ze Zmartwychwstania Pana. Niech więc trwa w nas radość świąteczna, choć powoli trzeba nam wracać do obowiązków w pracy, w szkole, na uczelni. Niech trwa w nas radość wielkanocna i tę radość nieśmy innym, tą radością dzielmy się z tymi, których będziemy spotykać: PAN NAPRAWDĘ ŻYJE!
ks. Jan Krupka

Ks. kan. Jan Krupka jest rzecznikiem Łomżyńskiej Kurii Diecezjalnej i wykładowcą Pisma Świętego w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży. Jest jednym z redaktorów Głosu Katolickiego, a także konsultantem w Radiu Nadzieja. Od wielu lat przygotowuje codzienne rozważania ewangeliczne "Słowo Życia" emitowane na antenie diecezjalnej rozgłośni, a także w wielu miejscach w internecie.