5 kwietnia 2019

PIĄTEK CZWARTEGO TYGODNIA WIELKIEGO POSTU

J 7,1-2.10.25-30

Jezus obchodził Galileję. Nie chciał bowiem chodzić po Judei, bo Żydzi mieli zamiar Go zabić.
A zbliżało się żydowskie Święto Namiotów. Kiedy zaś bracia Jego udali się na święto, wówczas poszedł i On, jednakże nie jawnie, lecz skrycie.
Niektórzy z mieszkańców Jerozolimy mówili: „Czyż to nie jest Ten, którego usiłują zabić? A oto jawnie przemawia i nic Mu nie mówią. Czyżby zwierzchnicy naprawdę się przekonali, że On jest Mesjaszem? Przecież my wiemy, skąd On pochodzi, natomiast gdy Mesjasz przyjdzie, nikt nie będzie wiedział, skąd jest”.
A Jezus ucząc w świątyni zawołał tymi słowami: „I Mnie znacie, i wiecie, skąd jestem. Ja jednak nie przyszedłem sam od siebie; lecz prawdziwy jest tylko Ten, który Mnie posłał, którego wy nie znacie. Ja Go znam, bo od Niego jestem i On Mnie posłał”.

„Zamierzali więc Go pojmać, jednakże nikt nie podniósł na Niego ręki, ponieważ godzina Jego jeszcze nie nadeszła.”
Słowa mówiące o tym, że godzina Jezusa, godzina Jego męki, godzina wydarzeń paschalnych w tym momencie jeszcze nie nadeszła i dlatego Jezus dalej naucza, dalej czyni znaki, głosi Ewangelię o królestwie Bożym. Jednak słowa te jednocześnie mówią o tym, że taki moment nastąpi, kiedy zostanie On aresztowany i skazany na śmierć stając zarówno przed władzami żydowskimi, jak i przed Poncjuszem Piłatem, reprezentującym władzę Rzymu. Nastąpi moment oddania własnego życia przez Zbawiciela, aby w ten sposób dokonało się nasze odkupienie. Zbliżający się Wielki Tydzień i Triduum Paschalne będą nam przypominać o tej godzinie Jezusa i o jej realizacji. Już teraz się przygotowujemy do tego, by te dni szczególnie przeżyć, w modlitewnym skupieniu, w refleksji nad wielką miłością Bożą dla nas, w postawie wdzięczności za to wszystko, czym nas Pan obdarzył w ostatnich dniach Swego ziemskiego życia: darem Eucharystii, darem Kapłaństwa, darem odkupienia przez Krzyż. Rzeczywiście, starajmy się dobrze przygotować na świętowanie tych szczególnych dni wpisanych w kalendarz liturgiczny. Starajmy się już teraz dobrze przygotować się na przeżywanie tych dni, które nazywamy wielkimi, które mówią nam o wielkich dla nas sprawach naszej wiary i naszego odkupienia.
ks. Jan Krupka

Ks. kan. Jan Krupka jest rzecznikiem Łomżyńskiej Kurii Diecezjalnej i wykładowcą Pisma Świętego w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży. Jest jednym z redaktorów Głosu Katolickiego, a także konsultantem w Radiu Nadzieja. Od wielu lat przygotowuje codzienne rozważania ewangeliczne "Słowo Życia" emitowane na antenie diecezjalnej rozgłośni, a także w wielu miejscach w internecie.